Aktuální článek
Léčba konopím je mezi seniory stále populárnější

Léčba konopím je mezi seniory stále populárnější

  • Výtažky, tinktury, masti, ale někdy i staré dobré palice se v domácnostech seniorů objevují stále častěji. Lékaři ale varují, že dnešní přístup ke konopí může být trochu jednostranný – často se totiž zapomíná na opravdové vědecké poznatky, kterých je navíc stále zoufalý nedostatek.

Shari Horneová si před deseti lety zlomila prsty na nohou a musela podstoupit složitou operaci. „V nohou mám spoustu železa – dodnes mě ještě často bolí,“ vypráví. Proto začala používat legální mast s CBD (kanabidiolem). Ta jí pomáhá proti bolestem. Jednou se jí však v rameni objevil silný zánět, na který byla mast už krátká. V tomto případě jí ale zase pomohla tinktura s obsahem nejen kanabidiolu, ale i psychoaktivního THC. 

Od léčby k rekreaci

Konopí po nějakém čase začala užívat i rekreačně. Dle jejích slov si po obědě často dá pár šluků ze své fajfky, protože je to podle ní „uvolňující a zdraví prospěšné“. Shari žije v komunitě seniorů v městečku Laguna Woods, které se nachází v kalifornském okrese Orange County, a je členkou městské rady. Spousta z jejich sousedů si ke konopí vypěstovala obdobný vztah.

Lidé ve věku od 50 do 64 let dnes užívají konopí mnohem častěji než jejich rodiče v tomto věku. 

„Osmdesátníci, devadesátníci i váleční veteráni – ti všichni nacházejí v konopí útěchu,“ uvedla Horneová. „Téměř všichni mí známí tento lék v nějaké formě užívají.“ Mezi ně patří i její manžel Hal, který dříve pracoval jako pojišťovací agent – dle vlastních slov mu konopí pomáhá spát. Senioři v městečku Laguna Woods používají konopí na řadu indikací od artritidy přes cukrovku a neurologické problémy až po tak běžné věci jako bolesti zad a nespavost. Konopných pacientů a rekreačních uživatelů je zde tolik, že místní prodejna Bud and Bloom zařídila autobus, který zákazníky vozí až na místo. Senioři navíc dostanou i oběd. 

Očekávaný nárůst

Gerontologové očekávají, že spotřeba konopí u starších pacientů bude v důsledku šířící se legalizace i nadále růst. Po posledních volbách, kdy se k zelené vlně připojily i státy Michigan, Utah a Missouri, je dnes léčba konopím legální ve 33 státech USA a deset dodnes legalizovalo i rekreační užívání a prodej. Federální vláda přesto stále řadí rostlinu mezi nejnebezpečnější látky bez jakýchkoli léčivých účinků. Názor veřejnosti se ale mění – poslední průzkumy ukazují, že konopí má stále více zastánců.  Počet přívrženců této bylinky bude navíc i nadále stoupat, jak budou potomci plodných 60. a 70. let stárnout. Už dnes lidé ve věku od 50 do 64 let užívají konopí mnohem častěji než jejich rodiče.

„Nemusí se vám to líbit, nemusíte tomu věřit, ale čísla hovoří jasně. Vaši rodiče se konopí rozhodně nebojí,“ prohlásil Dr. Casarett, vedoucí oddělení paliativní péče ve zdravotním centru na Duke University. Dr. Casarett se svým kolegou Dr. Joshuou Briscoem, psychiatrem ze stejné univerzity, který se také zaměřuje na paliativní péči, mají však ohledně těchto tendencí smíšené pocity. Nedávno spolupracovali na článku uveřejněném v odborném časopise Journal of the American Geriatrics Society, ve kterém legalizaci léčebného konopí podporují. Doufají, že federální vláda se brzy rozhodne změnit právní klasifikaci konopí. Dr. Briscoe uznává, že se takové rozhodní rozhodně není jednoduché, ale že je v rámci umožnění posunu v současném výzkumu nevyhnutelné. 

Konopných pacientů a rekreačních uživatelů je zde tolik, že místní prodejna Bud and Bloom zařídila autobus, který zákazníky vozí až na místo.

„Neustále se snažíme objevit lepší léky na bolest i řadu dalších příznaků a nemocí. Jen málokterá látka je toho schopna bez závažných vedlejších účinků, ale konopí nám v tomto směru dává naději,“ nechal se slyšet Briscoe. Jejich článek, ale například i obsáhlá zpráva od Národní akademie věd a techniky Spojených států uvádí výčet nemocí, při kterých konopí pomáhá.

Na vlastní pěst

Vědce a lékaře nicméně znepokojuje, že starší lidé při konopné samoléčbě jen málokdy konzultují odborníky. Uživatelé konopí mají na výběr z mnoha odrůd, ale i způsobů užívání – kouření, vaporizování, tinktury, masti nebo dnes už i náplasti. Všechny účinky konopí přitom však nemusí být jen příznivé. Joy Kavianianové je 55 let, žije v Laguna Woods a má Parkinsonovu chorobu. Když chtěla začít užívat konopí na třes v rukou, který ji znemožňoval pokračovat ve výrobě keramiky, čelila spoustě složitých otázek. „Netušila jsem, jak konopí bude fungovat s ostatními léky,“ prohlásila. „Měla jsem například obavy, jak ovlivní můj spánkový režim. Odpovědi jsem ale musela najít sama – konopí jsem tedy prostě vyzkoušela a pozorovala, jak na mě působí.“ Časem například zjistila, že když chce několik dalších hodin efektivně pracovat v ateliéru, stačí si 40 minut před prací dát trochu tinktury pod jazyk. K tomuto objevu se ale dopracovala metodou pokusu a omylu až po několika týdnech. „Legální status konopí i přístup veřejnosti k této látce se poslední dobou zásadně mění. Výzkum však i nadále zůstává pozadu,“ myslí si Dr. Briscoe. „Ve chvíli, kdy mám pacientům radit ohledně konopí, musím často vařit z vody – jednoduše narážím na nedostatek vědecky ověřených poznatků.“ 

Přínosy konopí pro starší pacienty

 Jedním z nejvýznamnějších účinků konopí je, že dokáže mírnit neuropatickou bolest, která je mnohdy způsobená například cukrovkou, pásovým oparem či chemoterapií. Jeho hlavní výhodou přitom je, že nemá tak závažné vedlejší účinky jako běžně předepisované opioidy. Studie také ukázaly, že konopí zmírňuje nevolnost a zvracení, které chemoterapii často provází. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA – Food and Drug Administration) pro tyto účely legalizoval dvě syntetické látky na bázi THC. Někteří pacienti ale tvrdí, že přírodní konopí funguje lépe.

Nemusí se vám to líbit, nemusíte tomu věřit, ale čísla hovoří jasně. Vaši rodiče se konopí rozhodně nebojí.

„I přes menší množství vědecky ověřených důkazů v této oblasti naznačují zkušeností pacientů, že konopí dokáže uvolňovat svalové křeče u roztroušené sklerózy a podporuje chuť k jídlu u pacientů s AIDS,“ tvrdí Briscoe. „Spousta pacientů přísahá, že je to jediný lék, který jim dopřeje trochu spánku,“ dodal. Poznatek, že užívání konopí často doprovází malátnost, je sice ověřená, ale jeho příznivý vliv na spánkový režim zatím oficiálně potvrzen nebyl. Jeho účinky na úzkost a deprese jsou vědcům také stále neznámé. Jako jakákoli jiný lék má konopí samozřejmě i vedlejší účinky a některé z nich vyvolávají právě v jeho starších uživatelích obavy. Metabolizují ho totiž často déle než mladší uživatelé. Senioři například mohou v důsledku závratí upadnout a vážně se zranit. Užívání konopí je navíc spojeno se zvýšeným rizikem dopravních nehod. Z tohoto důvodu nedoporučují lékaři Casarett a Briscoe starším pacientům šest až devět hodin po užití konopí v závislosti na způsobu užití řídit.

„Mnoho odborníků se dnes zabývá dopady dlouhodobého užívání konopí na kognitivní schopnosti dospělých,“ uvedl Casarett. V tomto ohledu by ale pacienti neměli čelit vyšší hrozbě než ostatní – neexistují důkazy, že by pacienti konopí nějak nadužívali.

Pronikání do světa moderní medicíny

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv se v červnu rozhodl legalizovat první lék na bázi kanabionoidu CBD. Konkrétně se jedná o lék s komerčním názvem Epidolex, který se používá na mírnění záchvatů epilepsie u vzácných forem této choroby u mladistvých. Y. Tony Yang, výzkumník v oblasti zdravotních služeb a práva na Univerzitě George Washingtona, nedávno v článku uveřejněném v odborném časopise JAMA Neurology editorial uvedl, že toto rozhodnutí bude mít zcela jistě dalekosáhlé důsledky. „Lékaři nyní totiž mohou tento lék předepsat i na jiné zdravotní problémy. Takový postup je zcela v souladu se zákonem a je bežný,“ nechal se slyšel Yang. „Pro výzkumníky bylo rozhodnutí FDA také zásadní. Nyní mohou začít tuto látku podrobovat kontrolovaným klinickým výzkumům. Časem se tak možná bude dát využít při léčbě mnoha jiných nemocí.“ 

Spousta pacientů přísahá, že konopí je jediný lék, který jim dopřeje trochu spánku.

S předepisováním léků na jiné indikace, než je uvedeno v oficiálních příbalových letácích, však mohou mít problémy pojišťovny. Například rozšířené zdravotní pojištění Medicare léčebné konopí ani alternativní využití léků na předpis nehradí. Pacienti v Laguna Woods tak měsíčně často za konopí platí od dvou do pěti tisíc korun – to pro mnohé může představovat značný finanční problém. Catherine McCormicková ale říká, že to za to stojí. Poté co jí lékaři udělali endoprotézu kolene, musela užívat vysoké dávky ibuprofenu a několik dalších léků včetně oxykodonu, benzodiazepinů a antidepresiv. Dle vlastních slov také až příliš často sahala po alkoholu. Z této toxické pasti ji však po několika měsících dostalo právě konopí. Od té doby tomuto léku věří. „Mám více energie. Mohu chodit. Nemám bolesti. Prostě se znovu cítím jako člověk,“ uvedla.

Zdroj: www.nytimes.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!