Aktuální článek
Holandský průkopník léčby konopím: Nemůžeme srovnávat pacienty s rekreačními uživateli

Holandský průkopník léčby konopím: Nemůžeme srovnávat pacienty s rekreačními uživateli

  • V září minulého roku se v Amsterdamu uskutečnila první konference Canabis Capital Convention, jejíž nezapomenutelnou součástí byla prezentace vedená řediteli holandské konopné společnosti Bedrocan. Její spoluzakladatel a výkonný ředitel Tjalling Erkelens spolu s finančním ředitelem Mauriciem Agudeloem, začali zčerstva rovnou vyvracením pověr o názvu své firmy.

Říká se, že je pojmenovaná na počest Bena Dronkerse, zakladatele Sensi Seeds a Muzea hašiše, marihuany, a konopí – tedy BEn DROnkers CANnabis. Historka je to dobrá, ale pravdivá není. Doopravdy slovo Bedrocan odkazuje na příjmení dvou jejích zakladatelů Freerka Bruininga (B) a Tjallinga Erkelense (E); další část je pak složeninou nizozemského slova suchý „droog“ (DRO) a konopí „cannabis“ (CAN). 

Od pokojových květin ke konopí

Ať už ale jméno vychází z čehokoliv, faktem zůstává, že Bedrocan je průkopníkem léčebného konopí. Společnost byla založena roku 1984 a v počátcích jejího působení se Bruining a Erkelens zabývali pěstováním čekanky, bylinek a pokojových květin, než začali v roce 1992 experimentovat se semínky konopí. Chvíli poté se rozhodli věnovat se výhradně jeho lékařskému využití. 

Nizozemský Úřad pro léčebné konopí se podle všeho snaží využití konopí k léčbě omezovat, jak jen to je možné.

Nizozemsko sice razí svůj proslulý tolerantní přístup už od roku 1976, ale státní program na podporu léčebného konopí funguje až od roku 1999. V té době byly na trhu aktivní čtyři společnosti a organizace, které nabízely konopí vhodné pro léčebné použití tisícovkám pacientů. Což bylo technicky ilegální, ale stát to toleroval. Nejvýraznějšími z těchto raných průkopníků byly společnosti MariPharm z Rotterdamu a Institute of Medical Marijuana, založená Jamesem Burtonem, americkým veteránem z Vietnamu, který se do Holandska přestěhoval v osmdesátých letech. Na základě drogových úmluv OSN vytvořila holandská vláda Úřad pro léčebné konopí (BMC), aby dohlížel na produkci rostliny a uděloval výjimky ze Zákona o omamných látkách, které pěstitelé oficiálního léčebného konopí potřebovali. Tuto výjimku původně obdržely společnosti Bedrocan, MariPharm a SIMM a v září 2003 se na pultech lékáren objevilo historicky první naprosto legální konopí pro lékařské účely. O dva roky později však MariPharm i SIMM o licence přišly a Bedrocan zůstala jediným legálním producentem léčebného konopí v celém Holandsku.

Špatně nastavený systém

James Burton, zakladatel společnosti SIMM, byl od počátku jedním z velkých odpůrců zmíněného Úřadu pro léčebné konopí a předpověděl, že celý program bude katastrofa. Jeho obavy se vyplnily. Prodeje byly mnohem nižší, než se předpokládalo, konopí v lékárnách bylo předražené a po celá léta byla nemocným k dispozici jen jedna odrůda. Bedrocan nedokázal prodat více než sedmdesát kilogramů ročně a bojoval o přežití. 

Pusťte konkurenci na trh, bude to znamenat vyšší kvalitu a nižší ceny. 

Společnost byla – a dosud je – pod nátlakem ze dvou stran. Na jedné z nich stojí pacienti, kteří chtějí všeho víc – více odrůd, další výzkumy a rozšíření nabídky produktů, jako jsou oleje, tinktury a koncentráty. Na straně druhé je tu Úřad pro léčebné konopí, jenž se podle všeho snaží využití konopí v medicíně omezovat, jak jen to je možné. Určitá zlepšení přišla v roce 2009. Společnost Bedrocan, která v té době vlastnila pěstírnu v severovýchodně položeném městě Veendam, dostala povolení rozšířit množství nabízených odrůd. Celé snažení vyvrcholilo uvedením pěti nových odrůd s různými poměry dvou hlavních kanabinoidů THC a CBD. 

Dlouhá léta dřiny

Z toho, co Bedrocan dělá, jsou hlavní dvě věci: Standardizace a řízení jakosti, které jsou dohromady zárukou stálé kvality. Trvalo roky, než se podařilo všechny součásti systému optimalizovat, stejně jako jim trvalo roky vytvořit pro každou z pěti nových odrůd její placebo verzi. Rok 2013 byl naprosto přelomový – v Evropě i ve světě začalo přibývat států, které konopí povolily k léčebnému použití, přičemž řada z nich včetně České republiky ji sháněly z dovozu a obracely se na holandský Úřad pro léčebné konopí. Jeho jediným dodavatelem přitom byla v tu dobu právě společnost Bedrocan. Aby vyhověli vzrůstající poptávce z domova i zahraničí, otevřel Bedrocan v roce 2016 druhou pěstírnu ve městě Emmeloord. V té době produkovala více než tunu konopí za rok, z čehož přibližně polovinu prodala v Nizozemsku a druhou vyvážela do zahraničí. Minulý rok se produkce zdvojnásobila na takřka dvě tuny za rok, především díky nové smlouvě na dovoz 680 kilogramů léčebného konopí do Německa. Společnost dnes zaměstnává více než stovku pracovníků v Nizozemí, spravuje čtyřicet pěstíren po celém světě a její výrobní kapacita je přes 9 000 kilogramů ročně. Produkty Bedrocan dnes zakoupíte v osmnácti zemích a teritoriích napříč čtyřmi kontinenty. 

Rozhovor s Tjallingem Erkelensem

Časopis Big Buds se nedávno setkal se spoluzakladatelem a výkonným ředitelem „panem Bedrocanem“ Tjallingem Erkelensem, aby se společně ohlédli za uplynulými desetiletími a prodiskutovali budoucnost.

Producenti konopí pro rekreační účely navíc nechtějí utrácet peníze za klinické výzkumy, které jsou ale přesně to, co právě teď zoufale potřebujeme. 

roce 2019 to bude 35 let od založení Bedrocanu. Postupuje legalizace léčebného konopí ve světě pomaleji nebo rychleji, než jste očekával?

Ze začátku, řekněme do roku 2012, to bylo zoufale pomalé. Pak to šlo normálním tempem a od roku 2017 je mnohem rychlejší, než jsem si představoval.

V roce 2017 získala Bedrocan certifikát Správného výrobní praxe (GMP). Jak důležité to pro vás bylo a proč jej firma nezískala dříve?

Od roku 2008 jsme měli certifikát ISO. V té době certifikát GMP na výrobu farmaceutických surovin ještě neexistoval. Objevil se až okolo roku 2013 a nám trvalo více než dva roky, než jsme jej získali. Co je na něm tak speciálního, je fakt, že zahrnuje celý výrobní proces, od klonování (řízkování – proces množení) až k balení výsledného produktu pro zákazníka. 

V roce 2017 obdržela společnost Bedrocan první velkou sumu od externího investora. Můžete trochu objasnit, jak k tomu došlo?

Už nějakou dobu jsme se poohlíželi po vhodném investorovi, abychom byli schopni financovat další klinický výzkum, vyvíjet nové produkty a rozšířit výrobu. Vždy jsme byli dost kritičtí ohledně záměrů našich potenciálních investorů. Jelikož se společnost Bedrocan rozhodla produkovat pouze konopí pro lékařské účely, a nikoliv pro rekreační, museli i investoři, které jsme hledali, splňovat tyto podmínky. Když jsme našli toho pravého a také podstatně rozšířili kapacity, rozhodli jsme se, že nastal ten správný čas. Momentálně uvažujeme o dalších investorech.

Někteří pacienti v Holandsku jsou velmi kritičtí ke gama záření, jež podle nich poškozuje terpeny obsažené v konopí. Proč gama záření používáte?

Gama záření je vyžadováno naším zadavatelem, holandskou vládou. Je dokázáno, že plicní infekce způsobované určitými druhy plísní jako například aspergilem, jejichž spóry se často vyskytují právě na konopí, mohou nemocným, a především lidem s poškozeným imunitním systémem, přivodit těžké potíže a v některých případech končit i smrtí. To ale zahrnuje většinou jen konopí, které se inhaluje. Dopady gama záření na aktivní složky konopí, terpeny nevyjímaje, zkoumala naše společnost dvakrát. V obou případech jsme zjistili, že gama paprsky nemají na kanabinoidy v rostlině žádný vliv. 

Prodeje byly mnohem nižší, než se předpokládalo, konopí v lékárnách bylo předražené a po celá léta byla nemocným k dispozici jen jedna odrůda. 

Množství terpenů se sice mírně snížilo, ale nedošlo k jejich změně či poškození. Snížené množství terpenů po gama ozařování je srovnatelné s množstvím terpenů v konopí, které se po utržení nechá přibližně dva týdny schnout. Musíme tyto dva týdny vnímat v kontextu běžné spotřební doby, která je u běžných uživatelů asi rok od sklizně. Ani za takovou dobu se přitom množství aktivních látek v produktu nesníží natolik, aby se dostal mimo standardní hodnoty. 

Mnoho kanadských licencovaných výrobců nejdříve pěstovalo pouze léčebné konopí, teď ale dodávají výrobky i na rekreační trh pro všechny dospělé. Proč se Bedrocan nevydal touto cestou?

Nemůžeme srovnávat pacienty s příležitostnými uživateli. Většina nemocných má velice nízké příjmy a rozhodně se nechtějí zhulit. Mnohaletý výzkum ukazuje, že pacienti v Holandsku užívají průměrně jen 0,7 gramu za den. A další studie ukázaly, že při správném dávkování by většina z nich mohla toto množství ještě snížit. Producenti konopí pro rekreační účely navíc nechtějí utrácet peníze za klinické výzkumy, které jsou ale přesně to, co právě teď zoufale potřebujeme. Někteří kanadští výrobci dokonce po úplné legalizaci 17. října přeorientovali celou svou výrobu na rekreační trh a pacienti tím pádem nemají přístup doslova k ničemu. To je naprosto nepřípustné, léčebné konopí by mělo být dosažitelné pro všechny nemocné. 

Holandsku brzy vypukne další nabídkové řízení na producenty léčebného konopí. Jak společnost Bedrocan vnímá přítomnost nových konkurentů?

Jak říkám už od začátku: Prosím, pusťte konkurenci na trh, bude to znamenat vyšší kvalitu a nižší ceny. 

Co máte s Bedrocanem v plánu na rok 2019 a dále do budoucna?

Rozšíření kapacity, představení nových vaporizérů schválených jako lékařské pomůcky, další rozšiřování a konečně zahájení rozsáhlejšího klinického výzkumu.  Dopady gama záření na aktivní složky konopí, terpeny nevyjímaje, zkoumala naše společnost dvakrát a v obou případech jsme zjistili, že gama paprsky nemají na kanabinoidy v rostlině žádný vliv. 

Pokud byste mohl dát holandskému ministru zdravotnictví ohledně léčebného konopí nějakou radu, co by to bylo?

Sledujte pečlivě, co se děje v Nizozemsku a Evropě a přistupujte ke konopí jako k léku. Úplně jej oddělte od toho pro rekreační účely. Jedině tak můžete být spravedlivý k oběma zúčastněným stranám – k pacientům i příležitostným uživatelům. Rozhodně bychom se neměli inspirovat v Kanadě a Spojených státech, kde je teď všechno naházeno na jednu hromadu. Jejich producenti léčebného konopí přešli na rekreační trh a z Kanady přichází velké množství stížností na vzrůstající ceny, nízkou dostupnost některých výrobků a zhoršení kvality.

Zdroj: bigbudsmag.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!