Aktuální článek
Poradna technického konopí

Poradna technického konopí

  • Na otázky odpovídá agroporadkyně a odbornice na využití technického konopí Hana Gabrielová

V dalším díle konopné poradny se zaměříme na odpovědi týkající se využití konopného oleje v kosmetice a ve výživě. Konopný olej je unikátní svým složením a v současné době může posloužit nejen jako kvalitní potravina, ale nabídnout i možná řešení řady zdravotních problémů.

Jak je možné, že se běžně prodávají masti a krémy z konopí?

Konopná kosmetika, kterou obvykle naleznete na pultech lékáren či drogerií, obsahuje konopný olej lisovaný ze semen konopí. Ten neobsahuje zakázanou psychoaktivní látku Tetrahydrocannabinol, zkráceně THC, neboť ta se nachází v květech, případně listech konopí. Proto jde o zcela legální produkt. Všechny odrůdy konopí, pěstované pro získávání semene, jsou zapsané v listině povolených odrůd EU a musí splňovat normu obsahu THC pod 0,3 % v sušině.

Může konopná kosmetika fungovat, i když neobsahuje THC?

Základem konopné kosmetiky je konopný olej. Semena technického konopí jsou zdrojem jednoho z nejcennějších rostlinných olejů. Obsahuje ideální zastoupení nenasycených mastných kyselin (NMK), především omega 3 a omega 6. Tyto kyseliny mají výborné zvláčňující, uklidňující a promašťující schopnosti. Pokud pokožka trpí nedostatkem nenasycených mastných kyselin, je vysušená, loupe se a praská. Svým složením se NMK velmi podobají kožnímu tuku, který je přirozeným mazivem kůže a vlasů a zajišťuje pokožce přirozenou vláčnost. Mají silné regenerační a protizánětlivé účinky a posilují odolnost pokožky. Lze je proto využít při léčbě podrážděné pokožky a různých kožních onemocnění, jako jsou vyrážky a opary. Konopný olej obsahuje i další bioaktivní látky: vitamíny a minerály, které lidská pokožka potřebuje k správnému fungování. Bonusem je obsah chlorofylu a fytosterolů. Konopný olej má zelenou barvu, voní po trávě a navíc dobře chutná – po oříšcích.

Konopný olej je i k jídlu?

Nejlépe jej přidejte do salátů nebo na omaštění hotových jídel, protože tepelnou úpravou se z něj ztrácí cenné látky. Konopný olej můžete dát nejen dětem, ale i dospělým a vhodný je i pro seniory. V neposlední řadě jej doporučují i odborníci na výživu jako vynikající doplněk stravy pro prevenci celé řady civilizačních nemocí,  neboť pomáhá zvyšovat imunitu, snižuje hladinu cholesterolu, blahodárně působí na stav pokožky, pomáhá zmírnit projevy premenstruačního syndromu, a dokonce je vhodný i při redukčních dietách. Uplatnění nachází také při léčení neurodermitis (lupénka) a jiných chronických chorob kůže (atopie…). Kyselina gama-linolenová zmírňuje příznaky revmatické artritidy a spolu s vitaminem D zvyšuje vstřebávání vápníku, zlepšuje pevnost kostí a pomáhá předcházet řídnutí kostí. Optimální je pravidelně každý den  užívat vnitřně jednu lžíci konopného oleje na podporu imunity. Pro lepší poživatelnost můžete odměřenou lžíci oleje nalít do panáka a vymačkat do něj citron či pomeranč v libovolném množství.

Je možné si podomácku vyrobit čerstvý olej?

Na internetu je k dostání ruční lis PITEBA, který je vhodný pro téměř všechna myslitelná semena obsahující minimálně 25 % oleje (konopí, len, slunečnice, vlašský ořech, dýňová semínka, sezamová semínka, světlice barvířská, podzemnice olejná a další). Výkon lisu je cca 1,2 až 2 litry oleje za hodinu a při průměrné účinnosti lisování 70-80 % vám dá možnost vyrobit si vlastní olej pouze ruční silou. Čištění po lisování je snadné, neboť lis je téměř bezúdržbový. Semena mohou být zpracována včetně osemení a celková hmotnost lisu 2,3 kg umožňuje jeho snadný převoz.

Případné další otázky z oblasti pěstování a využití technického konopí pište na poradna@hempoint.cz.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!