Aktuální článek
Člověk využívá konopí již déle než deset tisíc let

Člověk využívá konopí již déle než deset tisíc let

 • Lidé různých kultur už po tisíce let využívají konopí – a to v různých formách a pro rozmanité účely. Zbrusu nová studie uveřejněná v časopisu Journal of Cellular Physiology předkládá zevrubný pohled na fascinující vztah mezi člověkem a konopím v dlouhodobém měřítku.

Studie se zabývá mnoha oblastmi a stojí za přečtení celá, my vám zde však nabízíme přehled nejzajímavějších faktů, které tým italských výzkumníků ve svém pojednání předložil:

 • Na kouscích keramiky objevených v centrálním Japonsku, které pocházejí z období před zhruba 10 tisíci let, se nalezly makrofosilie konopných semen.
 • Šen-nung, čínský císař, jenž vládl kolem roku 2700 př. n. l. a je považován za otce čínské medicíny, údajně považoval konopí za „prvotřídní bylinu“, která není nijak nebezpečná.
 • Podle védských textů z období kolem roku 800 př. n. l. se konopí používalo nejen při náboženských rituálech, ale také pro své „analgetické, anestetické, antiparazitické, antispastické a diuretické vlastnosti“ a jako „prostředek podporující vykašlávání, afrodiziakum, lék proti křečím, prostředek podporující chuť k jídlu a snižující únavu“.
 • V Tibetu se konopí považovalo za „svatou rostlinu“ a v tantrickém buddhismu se používalo pro „podporu meditace“.
 • Archeologové objevili na území Německa, Sibiře a Ukrajiny pozůstatky konopí v hrobech Skytů, dávných kočovných bojovníků z doby kolem roku 450 př. n. l.
 • Konopný pyl se také nalezl v hrobce Ramesse II., jednoho z nejznámějších egyptských faraonů.
 • Konopný olej se používal v arabské medicíně k léčbě ušních zánětů, kožních nemocí, plynatosti, střevních hlístů, neurologických bolestí, horečky a zvracení.
 • Galén, zřejmě nejznámější řecký lékař z dob římské říše, varoval před „nadměrnou spotřebou koláčů obsahujících konopná semena“, které byly podle všeho oblíbenou pochoutkou na slavnostních hostinách. Lidé tyto koláče požívali proto, že „dokázaly navodit uvolnění, veselost a euforii, avšak s vedlejšími účinky, jako je žízeň, malátnost a poruchy zažívání.“
 • Papež vydal v roce 1484 papežskou bulu, která zakazovala konopí a nazývala je „bezbožným symbolem Satanovy přítomnosti“.
 • Ve východní Evropě se konopí běžně používalo v lidové medicíně. Lidé například přidávali květy konopí do olivového oleje a ten pak přikládali na rány. Tato směs se také „kombinovala s olejem z konopných semen a používala na revmatismus a žloutenku.“ 

Závěr bádání

„Konopí se pro léčebné účely využívá již po tisíce let a my již víme prakticky vše o jeho farmakologickém potenciálu a patologických stavech, abychom mohli profitovat z jeho používání,“ uvedli badatelé. „Nyní nám zbývá jen vynaložit úsilí a zahájit informativní výzkum, abychom mohli shromáždit statisticky významnější údaje a přijít s přesvědčivými vědeckými důkazy o jeho zdravotních výhodách a negativních účincích.“ 

Zdroj: www.marijuanamoment.net

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!