Aktuální článek
Povede se vytvořit komunitu českých šlechtitelů?

Povede se vytvořit komunitu českých šlechtitelů?

  • V posledních měsících se věnuji (nikoliv sám) startu jednoho projektu, který by s trochou štěstí mohl změnit podmínky pro pěstování konopí v našich podmínkách. Chceme stvořit komunitu českých šlechtitelů konopí. Ukažme světu, že i u nás dokážeme vypěstovat skvělou trávu.

Kniha semen

Projekt s názvem seedbook.cz by měl spojit v současnosti roztříštěnou komunitu lidí, kteří se u nás věnují amatérskému šlechtění konopných odrůd. Jistě u nás existuje mnoho nadšenců, kteří si sami vytváří svoje odrůdy, protože zejména odrůdy vhodné do našich venkovních podmínek na trhu moc nejsou. Sám jsem v době, kdy jsem s pěstováním začínal, marně sháněl nějaké odrůdy, které by byly skutečně vhodné do našeho podnebného pásma. Holandské venkovní linie jsou pravděpodobně našim podmínkám nejblíže, ale přeci jen se jedná o zemi na břehu moře, takže podmínky se liší více, než by se na první pohled zdálo. Další možností by bylo použití odrůd vyšlechtěných na venkovní pěstování v Dánsku, odkud pochází mnoho kvalitních linií, zejména od famózního šlechtitele Esbeho. Dánsko je ovšem také přímořský stát a navíc má velmi odlišné světelné podmínky, protože se nachází o celých pět zeměpisných stupňů severněji. Odrůdy z jižnějších států (zejména ze Španělska, které je tradičně konopí zaslíbené) se zase nehodí pro příliš pozdní dozrávání a adaptaci na výrazně sušší klima. Jednoduše nám chybí odrůdy, které by byly přizpůsobené přesně na naše podmínky.

Komunita šlechtitelů

Jistěže člověk, který se pěstování věnuje jako koníčku, dokáže u nás venku dopěstovat i takové odrůdy, jako je Skunk, White Widow nebo Super Silver Haze, ale to se bohužel netýká všech. V současné době rapidně přibývá lidí, kteří neberou konopí jako životní styl, ale pěstují ho zejména pro jeho léčivé (a rekreační, ale psst) účinky, případně pro estetickou hodnotu. Tito lidé si nechtějí s rostlinkami hrát, nechtějí o ně pečovat jako o malé děti, chtějí jen získat to, co nám rostlinky nabízí. Takovou babičku s bolavou nohou, kožními problémy nebo zeleným zákalem určitě nepotěší, že se musí o kytičky starat téměř na denní bázi. Chce jen zasadit a sklidit. Cílem projektu není konkurovat profesionálním seedbankám, které mají svůj zavedený sortiment a amatér těžko dosáhne podobné stability nebo vyšperkovaných chuťových charakteristik a účinků.

Naopak – rádi bychom stvořili komunitní model šlechtění,  kde budou pohromadě fungovat lidé, kteří se pěstování konopí u nás věnují, a mohli tak nabídnout jejich práci za rozumný peníz veřejnosti. Zároveň bychom chtěli tyto zapálené amatéry spojit do fungujícího celku, který bude zaštiťovat určitou nezbytnou míru kvality, kterou člověk nenajde v náhodných křížencích dostupných v bazarech různých veřejných fór zaměřených na konopí (zde mám na mysli zejména grower.cz a free-grower.cz). Toto spojení také umožní snadnější sdílení poznatků a postupů v této oblasti. Ačkoliv primárním cílem jsou odrůdy snadno dopěstovatelné venku, byli bychom rádi, kdyby tento projekt zaštítil i šlechtitele indoor (pod umělé osvětlení určených) odrůd, vytvořených u nás.

Chcete se o svoji práci podělit?

Pokud si hrajete s vlastními odrůdami, budeme moc rádi, když se zapojíte. Samozřejmě nechceme náhodné křížence, každá odrůda by měla být něčím specifická a měl by existovat důvod pěstovat zrovna ji. Nemělo by se jednat o první takový pokus, ale o výsledek systematické práce, která bude alespoň v mezích možností zdokumentovaná, ať už slovem nebo obrazem. Projekt je v současnosti v plenkách, ale pokud se zapojíte v dostatečném množství, pak věříme, že můžeme něco dokázat.

Pokud máte zájem se zapojit nebo vás něco zajímá podrobněji, pište na mail admin@seedbook.cz

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!