Aktuální článek
Neprůhledné světlo 11

Neprůhledné světlo 11

  • Čas letí téměř rychlostí světla, a tak se po nějaké době dostávám opět k testování různých typů osvětlení. Tentokrát vám přináším výsledky testu dvou LED svítidel a jednoho legendárního sodíkového modelu. Tento test jsem provedl na podzim roku 2018 a opět vychází z více než tisíce záznamů. Pojďme na to.

Situace na trhu s osvětlením pro pěstování konopí se neustále mění. S vlnou legalizace rychle roste počet velkokapacitních pěstíren, u kterých má každá maličkost velký vliv na celkovou efektivitu pěstování. S rostoucí poptávkou po osvětlení určeného speciálně pro konopí investují do tohoto odvětví nemalé peníze i velké korporátní společnosti, pro které byl doposud tento trh malý a příliš riskantní. To vede ke zvyšování kvality a efektivity osvětlovacích prvků. V segmentu osvětlení LED tak vidíme čím dál efektivnější a hlavně spolehlivější modely. Sektor vysoce intenzivních výbojek zase zásobuje trh stále propracovanějšími reflektory, předřadníky i výbojkami. Řada nových světel přichází ze severní Ameriky, kde jsou momentálně podmínky pro vývoj nových technologií nejlepší. Američané se nebojí investovat ani do dobře rozběhnutých společností. V roce 2016 například americká firma ScottsMiracle-Gro se 150letou tradicí, více než osmi tisíci zaměstnanců a příjmy ve výši téměř tří miliard dolarů ročně koupila 75 procent akcií holandské společnosti Gavita. Cena podílu se vyšplhala na 136 milionů dolarů. 

Gavita Pro 600 SE

Když už jsem Gavitu zmínil, začneme s tímto zástupcem sodíkových výbojek. Pro účely testu jsem dostal k dispozici model Gavita Pro 600 SE. Jedná se o aktuální model vůbec nejstarší osvětlovací jednotky od Gavity určené pro malopěstitele. Firma se původně zaměřovala výhradně na velké zahradnické provozy. Osvětlení Gavita je mezi pěstiteli konopí dobře známé svojí spolehlivostí a výkonem. I přes vyšší pořizovací hodnotu si ho pořídilo mnoho pěstitelů a jen málo jich bylo nespokojených. Gavita se stala velmi často kopírovaným modelem. Mnoho firem se už snažilo vyrobit stejně kvalitní osvětlení za nižší cenu. Kopírování ale většinou zůstává o krok za originálem a u Gavity se toto pravidlo zatím potvrzuje. Ze všech měření, která jsem provedl, se tomuto modelu vyrovná pouze kombinace reflektoru Adjust-A-Wing Defender, předřadníku Lumatek a kvalitní výbojky. Gavitu tato sestava předčí rovnoměrností osvětlení pěstební plochy. Je to především tvarem reflektoru. Zatímco Adjust-A-Wing je určen především pro uzavřené pěstírny, Gavita byla vyvinuta pro použití především ve sklenících. Reflektory určené pro skleníky nesmějí zabírat příliš mnoho prostoru, aby kolem nich mohlo proudit sluneční záření zvenčí.

V segmentu osvětlení LED se objevují čím dál efektivnější a spolehlivější modely.

Gavita Pro 600 SE se prodává samostatně, ale je k ní možné dokoupit ovládání Gavita Master, díky kterému je možné nastavovat její výkon v souvislosti s tím, v jaké fázi vegetačního cyklu se rostliny nacházejí. Já jsem testoval světlo bez ovladače, takže běželo na plný výkon. Osvětlovací jednotka je osazena elektronickou lampou o napětí 400 V, která dosahuje vyššího a stabilnějšího světelného výkonu. Všechny testy jsem tradičně prováděl v pěstebním stanu HOMEbox Ambient Q100 s bílými reflexními stěnami. Nejlepší výsledky z hlediska rovnoměrnosti ozáření plochy a celkové intenzity jsem dosáhl při zavěšení osvětlení 40 centimetrů nad pěstební plochu. Výsledek můžete vidět v grafu.


Průměrná PPFD 949 µmol/m2s je jeden ze dvou nejlepších výsledků testování, které provádím už od roku 2012. U sestavy Adjust-A-Wing, Lumatek Dimmable a sodíkové 600W výbojky GIB FS Extreme jsem naměřil ve stejných podmínkách a stejným spektrometrem průměr 953 µmol/m2s a minimum 636 µmol/m2s. Minimální hodnoty u Gavity jsou 510 µmol/m2s (tj. mikromolů na metr čtvereční za jednu sekundu). Při zavěšení Gavity výše, do vzdálenosti 50 centimetrů od pěstební plochy, sice dosáhneme vyšší hodnoty u minimální PPFD, a to 553 µmol/m2s, sníží se ale průměrná dávka na 828 µmol/m2s. U sestavy s Adjust-A-Wing je ve vzdálenosti 50 centimetrů dosaženo minima 591 µmol/m2s a průměru 803 µmol/m2s.

Sunbar 450-B

Další osvětlovací soustavou tohoto kola pěstování je osvětlení LED od německého výrobce Pro-emit. Konkrétně se jedná o model Sunbar 450-B. Tato sestava se skládá ze tří 150W lineárních modulů. Ty jsou osazeny diodami COB od americké společnosti CREE. Model je určený speciálně pro pěstební plochy o rozměru jeden krát jeden metr, takže se skvěle hodí pro můj testovací prostor. Sestava vedle lineárních modulů obsahuje spojovací, závěsnou konstrukci a tři ovladače, se kterými je možné plynule regulovat výkon každého modulu samostatně. Snadno si tak snížíte výkon a spotřebu v době, kdy jsou rostliny ještě malé. Musím říct, že mám rád lineární osvětlení, protože zaručuje optimální distribuci světla a napomáhá tak efektivitě využití elektřiny. Tím mi Sunbar 450-B udělal radost. Rovněž se mi líbí pasivní chlazení, které nevydává žádný hluk, a také nezvyšuje spotřebu osvětlovací soustavy. Méně už mě potěšila hmotnost. Více než 20 kilogramů je opravdu hodně. Jednoduchosti sestavování a zavěšení to rozhodně nepomáhá. Na druhou stranu je to sestava určená pro malý prostor, kde jsou drobné komplikace při manipulaci snesitelné.

Sektor vysoce intenzivních výbojek zásobuje trh stále propracovanějšími reflektory, předřadníky i výbojkami.

Intenzitu osvětlení jsem měřil ve vzdálenostech 20–70 centimetrů. Podle očekávání byla pěstební plocha vždy osvětlena velmi rovnoměrně. I ve vzdálenosti 70 centimetrů od osvětlení jsem naměřil průměrné hodnoty 612 µmol/m2s a minimum 480 µmol/m2s. Nejvyšších hodnot jsem přirozeně naměřil ve vzdálenosti 20 centimetrů od osvětlení. Průměrné hodnoty dosáhly 864 µmol/m2s a minimum bylo 665 µmol/m2s. Vidíte, že hodnoty jsou srovnatelné s Gavitou zavěšenou 40 centimetrů nad pěstební plochou.

Solar System 550

Poslední položkou dnešního testu je vylepšený typ osvětlení od amerického výrobce California Lightworks. Přestože má osvětlení v názvu 550, jedná se o modul o výkonu 400 W. Starší model jsem už jednou testoval, a tak jsem byl zvědavý, jestli k nějakému zlepšení došlo, případně k jak velkému. Distributor mi k testu poslal ještě digitální programovatelný ovladač. Tím je možné měnit světelné spektrum podle potřeby. Pro fázi růstu tak lze navolit jiné světelné spektrum nežli pro fázi kvetení či dozrávání. To může vést k obrovské úspoře elektrické energie, zejména při pěstování ve větším rozsahu. Na ovladači je možné nastavit také dobu sepnutí a chodu osvětlení, takže už nepotřebujete žádný časovač. Nevýhodou tohoto modelu je podle mě aktivní chlazení. Pro zajištění dlouhodobého bezproblémového chodu je třeba chlazení pravidelně čistit. Při správné péči a pěstování v čistých podmínkách bude aktivně chlazené osvětlení pracovat spolehlivě a dlouho.

I u tohoto osvětlení jsem měřil PPFD v různých vzdálenostech. Vzhledem k jeho obdélníkovému tvaru není možné v malých vzdálenostech dosáhnout tak vyrovnaného osvětlení jako u Sunbar 450-B. Optimální vzdálenost modulu od porostu se zdá být 50 centimetrů. Intenzita a rovnoměrnost ozáření jsou tady v nejvýhodnějším poměru. Průměrná PPFD je 696 µmol/m2s a nejnižší dávka 432 µmol/m2s. Oproti starší verzi tohoto modelu se jedná o navýšení o 20 procent.

V příštím čísle budu opět věnovat osvětlení. Na modelu Solar System 500 vám ukážu, jak se mění spektrální křivka a spotřeba elektřiny při přepínání světelného spektra v závislosti na potřebách rostlin. Do té doby vám přeji hodně štěstí.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!