Aktuální článek
Přátelé konopí

Přátelé konopí

  • GANJA HRDINOVÉ, MARIHUANOVÉ HVĚZDY A ZKOUŘENÉ CELEBRITY

Sinéad O’Connor (*8. prosince 1966, Dublin, Irsko; zpěvačka)

Irská zpěvačka, která svého času dobyla hitparády po celém světě svým songem „Nothing compares 2 U“, se kromě svého zpěvu proslavila také dosti kontroverzní vizáží a stylem života. Obhajovala například teroristickou organizaci IRA (Irská republikánská armáda) a vyjadřovala se proti římskokatolické církvi.

V prosinci 2011 se v den svých 45. narozenin po krátké známosti vdala v Las Vegas za Barryho Herridge, osmatřicetiletého pracovníka s drogově závislými mladistvými. Manželství však dostalo těžké rány již v den svatby, kdy Sinéad krátce po obřadu vzala svého novomanžela na divokou jízdu po městě, při níž se snažila sehnat marihuanu, jelikož sama nepije alkohol. Dealeři jí při té příležitosti údajně prodali také sáček s crackem. Tuto eskapádu její nastávající nesl velmi špatně a k tomu se navíc přidaly zásadní výhrady, které ke zpěvačce chovala Barryho rodina a blízcí přátelé. Samotné manželství tak vydrželo pouhých 16 dní, z nichž jen 7 strávili novomanželé spolu.

Žádost o rozvod byla podána na Štědrý den, Sinéad ve svém vyjádření uvedla, že nechce ohrozit Barryho kariéru, soukromí a svobodu a že se rozcházejí jako přátelé. Krátce nato, letos v lednu, však oznámila, že se po společně strávené vášnivé noci vracejí k sobě. Situace ale zřejmě nebude právě nejrůžovější, neboť ve stejném měsíci přinesly agentury zprávu o zpěvaččině dalším pokusu o sebevraždu, po němž se nechala na vlastní žádost hospitalizovat v psychiatrické léčebně, kde se chce zbavit depresívních stavů. Sama k tomu uvádí, že potřebuje jen trochu času, že se brzy vrátí a bude se opět smát. Držíme palce.

Jeff Bridges (*4. prosince 1949, USA; roz. Jeffrey Leon Bridges; herec, hudebník)

Asi každému milovníku dobrého kouře se při vyslovení jeho jména vybaví Big Lebowski alias „The Dude“, zhulený hrdina kultovního filmu bratří Coenů. Jaký je však jeho představitel ve skutečnosti? „Byl jsem lehce nervózní z toho, že mám být tváří pro takovou roli,“ uvádí Jeff v jednom interview. „Rozumějte, Dude je totiž totální zhulenec.“ Na dotaz, zda je Bridges takový i v reálu, s úsměvem odpovídá: „Ale jo, býval jsem. Tahle část života je ale už minulostí.“ Současně však herec dodává, že ačkoliv nezanechal hulení úplně, záliba Lebowskiho v trávě je čistě hraná. V práci, při natáčení, prý zásadně nehulí. „Když mi někdo nabídne jointa, obvykle si dám, ale nejsem pravidelný hulič, jak si o mně mnozí lidé myslí. Když pracuji, nehulím, protože chci být zcela při smyslech. Kromě toho, střízlivost je také velice povznášející stav,“ říká Bridges. V jiném rozhovoru k filmu Tron a jeho pokračování Tron: Legacy pak uvádí: „Když jsme natáčeli film Tron, zdála se být myšlenka uvíznutí ve videohře šíleností. Ale dnes je v počítačových hrách zabředlá spousta mladých. Mám vnuka, který… no nic, každopádně, kdybych už si musel na něčem ulítnout, byla by to spíš kytara nebo třeba dočasné opojení marihuanou, než počítač.“ Podle některých zdrojů praktikují Bridges i jeho manželka již po mnoho let náboženství Wicca, mezi jehož rituály patří i kouření marihuany. Možná i s tím souvisí hercova bezvýhradná láska k Matce Gaie (Zemi). Jeff Bridges je také spoluzakladatelem a aktivním členem sítě End Hunger, která si klade za cíl ukončit hladovění dětí celého světa.

Bob Dylan (*24. května 1941, USA; roz. Robert Allen Zimmerman; hudebník, skladatel, zpěvák)

Legendární zpěvák a muzikant v rozhovorech uvádí, že si již nepamatuje, kdo ho poprvé přivedl k trávě. Jediné co prý ví jistě je, že v Dinkytownu, bohémské čtvrti Minneapolis, kde se kolem roku 1960 pohyboval, se tráva kouřila na každém rohu. Jeho současník Von Schmidt vzpomíná, jak o něco později vyhulovali v backstagi na koncertě Joan Baez: „Já už byl úplně na kaši, když Joan najednou zavolala Dylana na pódium a on zazpíval snad sto slok písně A Hard Rain’s Gonna Fall. Nechápal jsem, jak si je mohl zapamatovat. Možná nějaké spletl nebo zaimprovizoval, ale zafungoval prefektně. Měl to zmáknutý.“

V interview pro Playboy v roce 1963 pak Bob vysvětluje, co pro něho znamená opium, hašiš a tráva: „Tyhle věci nejsou drogy; pouze trošku ohýbají vaši mysl. Myslím si, že mysl každého člověka by měla být čas od času ohnuta.“ Poněkud  jinými slovy to podává v textu písně Rainy Day Women #12 & 35z alba Blonde on Blonde, která byla v roce 1966 zakázána kvůli provokativnímu refrénu „Everybody must get stoned“ („Všichni se musí zhulit“). Legendární se stala historka o tom, jak právě Dylan přivedl k hulení The Beatles při jejich americkém turné v roce 1964. Ačkoliv sám zpěvák o svém užívání drog veřejně příliš nehovoří, prošel si údajně bohatými zkušenostmi mimo jiné s heroinem či amfetaminy, o alkoholu ani nemluvě. Na rozdíl od mnoha svých vrstevníků se však se všemi nástrahami drog dokázal úspěšně vypořádat, a tak nás svou hudbou okouzluje dodnes.

Rihanna (*20. února 1988, Barbados; rozená Robyn Rihanna Fenty; zpěvačka, modelka)

Černá kráska a především popová hvězda, ve své tvorbě ovlivněná především stylem Rhytm&Blues, se svou náklonností k trávě nikterak netají. Mezi její oblíbené podniky patří například známý amsterdamský coffeeshop Bulldog na Leidseplein, který opakovaně navštívila při svých evropských vystoupeních v letech 2010 a 2011. Svůj postoj dala najevo také při neoficiálním svátku marihuany, kterým se v USA stalo datum 20. dubna (4:20 je kultovním kódovým označením trávy mezi jejími uživateli). Loňského roku v tento den využila výletu do Los Angeles za zpěvačkou Lauren Hill k vyjádření své příslušnosti k marihuanové subkultuře, když si vyrazila s kabelkou ozdobenou konopným listem a čepicí v rastafariánských barvách.

V lednu letošního roku pak nenechala na pochybách ani poslední skeptiky, když svět obletěly její fotografie, na nichž je během své dovolené na Havaji zachycena, jak si vychutnává „blunta“ – trávu smotanou do listu tabáku. O této příležitosti navíc otevřeně pohovořila na Twitteru, kde napsala: „Kush (odrůda cannabis indica – pozn.red.) mám ubalen, sklenici plnou… Dávám přednost dobrým věcem,“ citujíc text Drakeova songu Up All Night. Rihanna má prostě v těchto dnech opravdu těžký život…

Michael Phelps (*30. června 1985, USA; plavec, světový rekordman)

Potěšení z kouření konopí zakusil i fenomenální americký plavec, držitel celé řady světových rekordů a také 14 zlatých olympijských medailí, z nichž 8 získal na jediné olympiádě v Pekingu v roce 2008, kde vyhrál všechny závody, ve kterých startoval. Zdá se, že Phelps přitahuje potíže právě v době po olympiádách: v roce 2004 po Aténách byl zadržen za řízení pod vlivem alkoholu v Marylandu (250 $ pokuta plus 18 měsíců podmínka), po pekingské olympiádě pak obletěla svět fotografie, ukazující Michaela, jak na party v Columbii v Jižní Karolíně potahuje z bongu naplněného trávou. K incidentu sám plavec prohlásil: „Dopustil jsem se politováníhodného chování, udělal jsem chybu. Je mi 23 let a navzdory všem úspěchům v bazénu jsem se zachoval dětinsky a neadekvátně, ne tak, jak by ode mě lidé čekali. Lituji toho a svým fanouškům i veřejnosti slibuji, že se to již nestane.“ Ačkoliv Phelps neporušil žádná antidopingová pravidla (zrovna nezávodil), za to, že se nechoval jako správný sportovec a vzor mládeže, dostal tříměsíční zákaz závodit a ztratil též některé sponzory (Kellogg’s). Zkrátka a dobře, být slavným sportovcem má i své nepříjemné stránky.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!