Aktuální článek
Konopí jako doplněk ve sportovní kulturistice

Konopí jako doplněk ve sportovní kulturistice

  • Povědomí o konopí jako léčivé rostlině u nás rok od roku roste. Mastičky na bolavé klouby, pohmožděniny či odřeniny se pomalu stávají součástí výbavy našich domácností. A s tím, jak se postupně uvolňuje konopná politika v zahraničí, vyplouvají na povrch četné případy užití konopí jako léčiva i ve sportech, konkrétně ve volejbale, hokeji nebo zápasech typu box či smíšená bojová umění MMA.

Mnohem méně se už dovíme o využití konopí v rozšířeném koníčku, životním stylu a pro některé i sportovní kariéře – kulturistice. Má tato rostlina vůbec využití pro sportovce v posilovnách? Na začátek je potřeba připomenout, že konopí je u nás zařazeno na seznam látek zakázaných Antidopingovým výborem ČR. Ve statistikách se jeho zneužití sportovci vyskytuje poměrně často. Z tohoto faktu si lze jednoduše vyvodit, že nějaký užitek nejspíš pro sportovce bude mít, rozhodně ale ne takový, jaký můžeme čekat například při užití anabolických steroidů.

Klíč k regeneraci

Ve fitness kruzích se pohybuji okolo šesti let a za tu dobu jsem posbíral spoustu poznatků, zkušeností a zpovědí lidí, kteří konopí užívají. Proto vím, že v oblasti fitness a kulturistiky se dnes nejčastěji užívá z toho důvodu, že je nejúčinnějším prostředkem ke klidnému spánku. Hluboký a dlouhý spánek je totiž klíčem nejen k regeneraci, ale i správné funkci mozku a tělesné imunitě, a jeho nedostatek je typickým problémem sportovců v předsoutěžní přípravě. Jejich tělo je krom každodenních potíží pod dlouhodobým stresem z nedostatku přijaté energie ze stravy čili z těžké diety, často trénují dvoufázově a ženou své tělo do úplných limitů. Tyto fáze trvají i několik měsíců a člověk se tak může dostat nejen na dno svých fyzických, ale i psychických sil. Mnohdy se pak objevují poruchy spánku, podrážděnost, nervozita, ale i lehké deprese.

Díky konopí se lze při cvičení lépe soustředit a zaměřit na práci daného svalu či pohyb těla.

Pokud se sportovec dostane do takové situace, má na výběr ze tří možností: zaprvé může nedržet se stanoveného plánu, méně cvičit a více jíst, aby si tělo více odpočinulo, což ovšem znamená nebýt na soutěži v nejlepší formě. Nebo může sáhnout po prášcích na spaní, které mají zase spoustu nežádoucích účinků a opět můžou mít za následek neoptimální formu. Poslední variantou v krizi je dát si jednoho malého jointa před ulehnutím do postele. Ovšem cenou za kvalitní spánek může být pro hříšníka až čtyřletý distanc, tedy zastavení účasti na soutěžích. 


Propojení svalu s myslí

Co se přímé konzumace konopí před tréninkem týče, máme zde dva různé typy lidí. První skupina – a taky ta početnější – využívá konopí jako občasný prostředek k lepšímu pocitovému propojení svalu s myslí, ať už z důvodu zdokonalení techniky pohybu nebo procítění a propumpování svalu. Tito sportovci tvrdí, že se díky němu dokážou při cvičení lépe soustředit a zaměřit na práci daného svalu či pohyb těla. A tím pádem pak dokážou nalézt chyby nebo přetížení ve svalech, které používají. Dobrým příkladem je olympijský sport vzpírání. Takový vzpěrač jedním (nebo dvěma) pohyby přemístí činku ze země nad svou hlavu ve vzpřímeném postoji těla. Tyto cviky jsou nesmírně náročné na spolupráci prakticky všech svalů v lidském těle v ten správný moment. Pokud existuje neškodný prostředek, díky kterému se dokážete soustředit tak, že lépe ucítíte práci svalů a můžete odhalit problém, který brzdí váš výkon, využijete ho?

K tréninku se konopí využívá v opravdu malém množství.

Druhou a méně početnou skupinou jsou sportovci, kteří pod přímým vlivem konopí jsou schopni trénovat tvrději. Zatímco první skupina se soustředí na práci s lehkou vahou a zaměřuje se na techniku, sportovci z druhé skupiny dokážou snadněji překonat práh bolesti a jejich tréninky tak mohou být mnohem intenzivnější, tvrdší a dynamičtější. 

Méně je více

Je nutno podotknout, že k tréninku se konopí využívá v opravdu malém množství. Jakékoli silnější stavy při požití konopí jsou nežádoucí a pro sportovní výkon nemají využití. Cílem není se v posilovně bezhlavě smát a užívat si, ale jen lehce zlepšit své soustředění při tvrdém tréninku. Za těchto podmínek, tedy při občasném užívání malých dávek konopí, jsem se za celé roky své praxe nesetkal s tím, že by to na sportovce mělo jakýkoli vedlejší účinek. S požitím konopí přímo na silových závodech jsem se u žádného sportovce zatím také nesetkal – v těchto situacích totiž nemá jak sportovcům pomoci. Jediné relevantní benefity se vyskytují v období přípravy, ať už jako zmíněný prostředek k regeneraci a spánku nebo jako občasná dopomoc při tréninku. To vše platí u soutěžních sportovců, nikoli v běžné cvičící populaci.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!