Aktuální článek
Vyšší porodnost ve státech s legální konopnou léčbou

Vyšší porodnost ve státech s legální konopnou léčbou

  • Nedávná studie upozornila na to, že v amerických státech koreluje legalizace léčebného konopí s počtem nově narozených dětí.

Léčebné konopí se zdá být opravdu účinné při léčbě chronických bolestí, AIDS nebo rakoviny a velmi pravděpodobně pomáhá i leckde jinde – například při dělání dětí, jak tvrdí nedávný výzkum z Connecticutské univerzity. Vědci totiž zjistili, že americké státy, které legalizovaly konopí pro lékařské účely, mohou očekávat „mírné zvýšení porodnosti“. 

Maminko, tatínku, odkud se bere vyšší porodnost?

Při sběru dat pro svůj pracovní dokument s názvem „Sex, Drugs, and Baby Booms: Can Behavior Overcome Biology?“ (Sex, drogy a populační exploze: Může chování přemoci biologii?) prostudovali profesoři ekonomie Michele Baggio a David Simon údaje z padesáti amerických států – zajímali se například o rodné listy, „trendy v nákupu kondomů“ nebo vzorce chování v péči o vlastní zdraví u rodičů a mladých lidí. Jejich průzkum se zaměřoval na data z amerických států, které konopí legalizovaly mezi lety 2004 až 2011, a specifickou věkovou kategorii mezi dvaceti a třiceti lety věku, protože ta je podle většiny výzkumů k užívání této byliny nejnáchylnější. A při tom zjistili, že státy, v nichž je lékařské konopí legální, zaznamenaly nárůst počtu porodů o čtyři případy na 10 000 žen v plodném věku. Jejich studie navazuje na předchozí výzkum, který ukázal, že v zemích, kde je konopí legální, tíhne k jeho užívání více lidí – anebo jsou přinejmenším ochotni o svém užívání mnohem otevřeněji a upřímněji odpovídat ve vědeckých dotaznících. V rámci studie byla akceptována i rozšířená hypotéza, že konopí dokáže mnoha lidem zlepšovat náladu.

Tam, kde je konopí legální, se zvýšilo množství porodů.

Vhodný konopný výrobek nadávkovaný ve správném množství „zlepšuje smyslové vnímání, pomáhá se uvolnit a působí proti stresu a úzkosti,“ konstatují autoři studie. Z toho pak vyvozují, že „tím tudíž může být ovlivněn také postoj k pohlavnímu aktu“. Což znamená, že milovníci konopí se mohou účastnit něčeho, čemu sociologové říkají „riskantní jednání“ – zvýšená sexuální aktivita a její zvýšená frekvence, obojí bez ochranných prostředků, jako jsou například kondomy.

Víš, když si rodiče dají konopí a mají se moc a moc rádi…

Výzkumníci si nejsou jisti, zda jsou po užití konopí lidé rozpustilejší, a proto se u nich zvyšuje šance na sexuální aktivitu, anebo mají sex jako obvykle, ale jsou zkrátka méně obezřetní a zapomínají si vzít kondom. Vědí pouze tolik, že ve státech, kde je konopí legální, „je zkrátka větší počet lidí, kteří mají sex a děti,“ konstatuje David Simon, jenž se spolu se svými kolegy zasazuje o další výzkum v oblasti vlivu konopí na člověka. 

Vhodný konopný výrobek nadávkovaný ve správném množství zlepšuje smyslové vnímání, pomáhá se uvolnit a působí proti stresu a úzkosti. 

V podstatě pouze zaregistrovali, že tam, kde je konopí legální, se zvýšilo množství porodů, nicméně nemají k dispozici žádné důkazy o tom, zda je to způsobeno užíváním konopí, nebo něčím jiným – korelace je to však natolik významná, že bychom ji neměli přehlížet. Z pohledu sociologie je důležité vypíchnout nastalý kulturní rozkol. Mnozí radikální konzervativci často považují sníženou porodnost například v Evropě, kde je běžné státem podporované sociální bydlení, bezplatné zdravotnictví a státní ochrana zaměstnanců, za známku jakéhosi druhu morálního úpadku následkem „liberalismu“. Bylo by tedy velice zajímavé prozkoumat porodnost třeba v Arkansasu, Ohiu, Severní Dakotě a Oklahomě, tedy v tradičně republikánských konzervativních státech s nižší ekonomickou aktivitou a růstem, a porovnat tyto výsledky s ohnisky legalizace, jako jsou Colorado, Kalifornie, Washington nebo Nevada, v nichž dramaticky rostou metropolitní oblasti a přitahují vlny nových obyvatel z celého světa – z nichž většina konopí nekouří.

Takže se nedá vyloučit, že na odrůdách, které se dle katalogů semenných bank pyšní afrodiziakálními účinky, možná něco bude. A možná na to v dohledné budoucnosti přijdou i vědci. A jak vlastně kouření konopí ovlivňuje váš sexuální život a vaše rozhodování?

Zdroj: cannabisnow.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!