Lékaři diagnostikovali matce dvou dětí Cassandře Jordanové nevyléčitelné nádory na mozku, v plicích a břiše jen nedlouho poté, co se jí podařilo porazit rakovinu prsu. I přes nepříznivou prognózu začala podstupovat chemoterapii, aby ještě získala trochu času, který by mohla strávit se svými blízkými. Zároveň s tím tato devětatřicetiletá žena ze severoirského města Larne změnila své stravovací návyky, když drasticky omezila množství cukru v jídle, a začala také užívat konopný extrakt.
Náhoda?
Snímky z CT minulý týden odhalily, že nádor na mozku zcela zmizel a ostatní nádory se zmenšují. „Lékař mi sdělil, že to, co se stalo, je mimořádně vzácné. Jsem přesvědčená, že za vším stojí změny v jídelníčku a konopí,“ tvrdí Cassandra. „Chemoterapie, kterou mi dávali, není cílená na mozkové nádory, takže pokud jde o mě, nedokážu nabídnout žádné jiné vysvětlení. Nemám slov, je to fantastické. Když přišly výsledky z CT, vůbec jsem tomu nemohla uvěřit.“
Nikdy bych se nezasazovala o to, aby pacienti jako já užívali jen konopí a nedodržovali léčebný program stanovený lékaři, na druhou stranu bychom měli mít bezpečný přístup k této přírodní formě léčby.
Cassandře byla v květnu 2017 diagnostikována rakovina prsu. Podstoupila chemoterapii a radioterapii a také oboustrannou mastektomii. „Ani na minutu jsem nezaváhala, věděla jsem, že udělám všechno, abych tu nemoc porazila,“ vzpomíná. Zdálo se, že léčba zabrala, a tak se Cassandra začala těšit, jak si zase začne užívat života. V květnu loňského roku ji však začaly trápit bolesti v podpaží, a tak znovu zašla do nemocnice. Lékaři dávali tyto potíže do souvislosti s operací a léčbou rakoviny prsu, jenže v září přišli se zdrcující zprávou: rakovina se vrátila a začala se šířit v podstatě celým tělem. Tentokrát se ale nádory nedaly operovat a Cassandru naplnily obavy – ale také odhodlání nevzdat se bez boje.
Ještě není konec
Po povzbuzujících informacích z minulého týdne zůstává nohama na zemi, pokud jde o svou prognózu, avšak sama sobě přísahala, že udělá všechno, aby si prodloužila život. Volá také po regulaci a větší dostupnosti konopí a přípravků z něj, aby pacienti jako ona mohli využívat jeho přínosů, aniž by porušovali zákon a museli se vystavovat riziku. „Vím, že mě rakovina nakonec dostane, ale chci žít tak dlouho, jak to bude možné,“ prohlásila. „Je mi teprve třicet devět. Ještě mi zbývá udělat tolik věcí. Dceři je jednadvacet, je už dospělá a postará se o sebe, ale synovi je teprve šest. Nechci, aby se moje smrt dotkla jeho života, chci tady pro něj být, dokud nevyjde ze školy.“
Lékař mi sdělil, že to, co se stalo, je mimořádně vzácné.
Martin Ledwick z nevládní organizace Cancer Research UK (CRUK) tvrdí, že vědci se v souvislosti s léčbou rakoviny zaměřují v poslední době i na konopí a změny ve stravování. „Spousta badatelů se začala zabývat kanabinoidy a CRUK tento výzkum zčásti podporuje,“ uvedl. „Tyto studie využívají purifikované látky obsažené v rostlinách konopí anebo jejich syntetické verze, avšak důkazy nejsou jednoznačné. Podobné to je s léčbou rakoviny pomocí změny jídelníčku – badatelé se o tuto oblast zajímají, nejsou však klinicky ověřené důkazy o tom, že změna stravovacích návyků přispěje k léčbě této nemoci. Je samozřejmě důležité, aby pacienti přijímali dostatek potravy, což jim napomůže lépe zvládnout léčbu a následné zotavení. Pokud hledáte další doporučení, poraďte se se svým lékařem.“
Máme právo na konopí
I přes nedostatek řádných výzkumů je Cassandra i nadále přesvědčená, že užívání konopí a dodržování přísné diety sehrálo svou roli. „Upřímně věřím, že konopný výtažek a dieta mi pomohly zbavit se rakoviny mozku a stojí za zmenšováním zbývajících nádorů,“ poznamenala. „Nikdy bych se nezasazovala o to, aby pacienti jako já užívali jen konopí a nedodržovali léčebný program stanovený lékaři, na druhou stranu bychom měli mít bezpečný přístup k této přírodní formě léčby.“
Zdroj: www.belfasttelegraph.co.uk