Aktuální článek
Studie zkoumající využití konopí pro léčbu zdravotních problémů po úrazech hlavy skýtá naději bývalým hráčům NHL

Studie zkoumající využití konopí pro léčbu zdravotních problémů po úrazech hlavy skýtá naději bývalým hráčům NHL

  • Až stovka bývalých hokejistů působících v nejlepší lize světa, kteří hráli ať už s helmou nebo bez ní, se zúčastní přelomového výzkumu.

Podle neaktivního hráče Vancouver Canucks Andrew Albertse dřívější hvězdy NHL doufají, že nové klinické testy prokáží schopnost kanabinoidů pomáhat při léčbě takzvaných postkomočních neurologických problémů.

Ve hře je hodně

Dvojitě zaslepené studie se zúčastní hokejisté z různých období ligy, kteří budou pozorováni vědci snažícími se určit, jaký vliv má konopí na postižení v důsledku otřesu mozku, a to včetně deprese, posttraumatické stresové poruchy a progresivní demence. Sdružení bývalých hráčů NHL (NHL Alumni Association – NHLAA) se ve spolupráci s konopnou firmou Canopy Growth bude podílet na jednoleté studii, kterou povede kanadská organizace NEEKA Health Canada. 

Jedná se o první klinickou studii svého druhu, která by mohla ukázat, do jaké míry dokáže konopí pomoci se zdravotními problémy po úrazech hlavy, jimiž trpí obrovské množství profesionálních hokejistů. 

„Naděje jsou velké,“ tvrdí Alberts, jehož profesionální hokejová kariéra skončila v roce 2013, poté co utrpěl otřes mozku. „Myslím, že chlapi se na to hned od začátku dost upnou, aby zjistili, jestli jim to může nějak pomoci.“ Bývalý obránce je podle svých slov jedním z těch, kdo si o různých léčebných metodách nejprve hodně načte, než se je rozhodne zkusit na vlastní kůži. „Než se do něčeho pustím, tak si to vždycky prověřím a promluvím si se zainteresovanými lidmi a lékaři. Ale tohle je něco, na co se rozhodně těším, protože konopí doposud ukázalo, že dokáže věci, které jiné léky ani jiné metody léčby nesvedly.“ Ředitel asociace NHLAA a bývalý brankář Glenn Healy očekává, že kanabinoidy budou jedním z inovativních způsobů, kterými se budou vědci a lékaři snažit vyřešit postkomoční problémy, jimž čelí současní i dřívější hokejisté. „Je to pro mě nanejvýš důležité. Přitom to ani nejsou bývalí hráči, kdo mě kontaktuje a brečí do telefonu. Ale jejich děti nebo manželky,“ upozorňuje Healy. „Bohužel já nejsem v pozici, abych jim mohl dávat naději. Ale teď jsme alespoň prvním sportovním subjektem, co řekl: ‚Podívejte, nám to není jedno. A něco s tím zkusíme udělat.‘“ 

První studie na lidech

Dr. Zach Walsh, docent psychologie na Univerzitě Britské Kolumbie a odborník na konopí tvrdí, že zahajovaný výzkum je nesmírně důležitý, protože se jedná o první klinickou studii svého druhu, která by mohla ukázat, do jaké míry dokáže konopí pomoci se zdravotními problémy po úrazech hlavy, jimiž trpí obrovské množství profesionálních hokejistů: „Máme dobrý důvod doufat, že výsledky budou pozitivní.“ 

Tohle je něco, na co se rozhodně těším, protože konopí doposud ukázalo, že dokáže věci, které jiné léky ani jiné metody léčby nesvedly.

Walsh si myslí, že konopí by mohlo mít zklidňující účinek na ty, kdo trpí obtížemi, jako jsou například silná úzkost, problémy týkající se mezilidských vztahů, vznětlivost, podrážděnost a kognitivní poruchy, které doprovázejí traumatická poranění mozku. „Další oblastí je – kromě léčby poúrazových symptomů – i potenciální pomoc ihned po samotném zranění za pomoci protizánětlivých účinku kanabidiolu (CBD).Máme k dispozici výzkumy na zvířecích modelech, které poskytují teoretické podklady, a je zde také několik neoficiálních důkazů. Ale důvodem, proč se musí uskutečnit řádný klinický výzkum je fakt, že stále nevíme, jak to bude fungovat na lidech,“ vysvětluje Walsh. „Myslím, že jsme na správné cestě a rozbíhající se klinické výzkumy léčivých vlastností konopí nás dovedou k řešení různých zdravotních potíží.“ 

Zdroj: vancouversun.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!