Aktuální článek
Americké univerzity začínají ve velkém vyučovat konopnou vědu a zájem je obrovský

Americké univerzity začínají ve velkém vyučovat konopnou vědu a zájem je obrovský

  • Gus Rosania, lektor na Michiganské univerzitě (UM), nedávno začal vyučovat předmět se zkratkou PharmSci 420. Všechny také rovnou ubezpečil, že navzdory možným přesvědčením nebude tento nový kurz „žádná zhulenecká sranda“.

Rosania patří k dlouholetým stoupencům vědeckého zkoumání konopí. Jeho předmět o konopné vědě představuje na univerzitě nevídanou novinku. Rosania doufá, že se mu již v prvním semestru podaří studentům pomoci lépe pochopit podstatu oblíbené bylinky, a to včetně jejího lékařského využití. 

Nový svět

Je tomu teprve několik měsíců, co bylo v Michiganu zlegalizováno rekreační konopí. Rosania dlouho neváhal a ihned radě školy navrhl nový kurz, jenž se bude zabývat všemi způsoby, jak konopí vědecky zkoumat, tedy ať už v rámci biologie, chemie, farmakologie, toxikologie, epidemiologie či farmakokinetiky. Tady rozhodně není prostor pro žádné stereotypní huliče.

Na konopné vědě mám nejradši to, kolik vědeckých disciplín kombinuje. Abyste onu rostlinku opravdu poznali, musíte se vyznat nejen v mikrobiologii, botanice a biochemii, ale musíte také rozumět chemickým a biosyntetickým reakčním mechanismům. 

15. února Rosania po přednášce uvedl: „Vědecký výzkum konopí, který teď začíná, měl být zahájen před 80 lety. Teď to vše musíme dohnat.“ A se svým názorem není jediný: Stále více amerických vysokých škol v poslední době ve velkém otevírá předměty, jež se zaměřují na obchodní, fyziologické i právní aspekty konopí. Blízká Severní michiganská univerzita (NMU) ve městě Marquette má dokonce od roku 2017 v nabídce čtyřletý obor, který se částečně na populární rostlinu zaměřuje. NMU se stala vůbec první americkou univerzitou, která obor zaměřený na chemii lékařských bylin nabídla.

Osnovy PharmSci 420 vychází z poznatků odborníků, kteří pracují v konopném průmyslu. Přednášky tak probíhají za účasti hostujících lékařů, psychologů, farmakologů, epidemiologů, právníků, expertů na sociální politiku a provozovatelů konopných výdejen. Jedním z přednášejících byl i profesor biochemie z univerzitního ústavu vědy o živé přírodě David H. Sherman. Jeho hodina se týkala sekundárního metabolismu, biosyntézy a získávání látek CBD a THC z konopí.

Sherman ke své přednášce dodal: „Na konopné vědě mám nejradši to, kolik vědeckých disciplín kombinuje. Abyste onu rostlinku opravdu poznali, musíte se vyznat nejen v mikrobiologii, botanice a biochemii, ale musíte také rozumět chemickým a biosyntetickým reakčním mechanismům.“ 

Obrovský zájem studentů

Rosania přiznal, že nadšení zapsaných studentů je pro něj nesmírně motivující. Průměrná účast při každé hodině činí asi 90 procent, což je pro něj opravdu dech beroucí ve srovnání se standardní 25procentní účastí na jeho ostatních farmakologických předmětech. 

Vědecký výzkum konopí měl být zahájen před 80 lety. Teď to vše musíme dohnat.

Studenti farmakologie přitom představují přibližně jen polovinu ze všech posluchačů. Druhá půlka se skládá z rozmanité kombinace oborů všeho od informatiky přes ekonomii až po kineziologii, ošetřovatelství a botaniku. Rosania však poukázal na to, že mezi zapsaným nejsou vůbec žádní medici. Důvodem k tomu je to, uvedl, že znalost léčebných vlastností konopí není v rámci současné medicínské praxe považována za nutnou. „Jsem však toho názoru, že bychom měli usilovat o to, aby se přednášky o konopí staly součástí osnov na každé lékařské fakultě. Tato bylina totiž reprezentuje skvělou alternativní léčbu a současný trend naznačuje, že se bude využívat více a více. Už jen proto, že se jedná o mnohem méně toxický a nebezpečný lék, než jsou opioidy.“ 

Motivace pro nastupující generace

Studentka farmakologie v prvním ročníku Sarah Harrisová se na předmět přihlásila, aby měla lepší přehled o dnešním rostoucím vlivu konopného průmyslu. „Nejvíce mě zaujalo, že není problém při léčbě konopí míchat s jinými léčivy. K legalizaci konopí postupně dochází v celých Spojených státech, proto si myslím, že jakožto budoucí farmakoložka bych měla o tomto tématu mít přehled. Leckdo by se mě mohl také na konopí ptát, takže jsem považovala skoro za povinnost si tento kurz zapsat.“

Průměrná účast při každé hodině konopného semináře činí zhruba 90 procent ve srovnání se standardní 25procentní účastí na ostatních farmakologických předmětech.

Mark Passerini, spoluvlastník konopné prodejny Om of Medice ve městě Ann Arbor, kde sídlí i univerzita, je nadšený, že se v jeho městě učí o významu konopí. Sám má v plánu v březnu v rámci předmět studentům udělat přednášku po boku senátora Jeffa Irwina. Passeriniho kolega Evan Litinas, manažer v Om of Medicine, se účastnil jako přednášející na úplně první hodině. Passerini uzavírá: „Věřím, že Michiganská univerzita bude do budoucna inspirací pro další vysoké školy po celé zemi. A pokud to pomůže tomu, že lidé začnou brát konopí trochu více vážně a konečně pochopí, že pacientům opravdu prospívá a že představuje tu nejlepší alternativu vůči opioidům, tak pak jedině dobře.“ 

Zdroj: www.mlive.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!