Aktuální článek
Kalifornie: Rok po legalizaci

Kalifornie: Rok po legalizaci

  • Když si před třemi lety obyvatelé nejlidnatějšího amerického státu v referendu schválili legalizaci konopí pro rekreační účely, zastánci tohoto kroku předvídali, že se spuštěním regulovaného trhu se jako mávnutím kouzelného proutku vyrojí tisíce státem licencovaných prodejen a pěstíren. Jenže po prvním roce je jasné, že výsledky nesplnily očekávání vlády a především konopného sektoru

Maloobchodní prodejci a pěstitelé tvrdí, že jim v rozletu brání složité předpisy, vysoké daně a zejména to, že většina měst prodej konopí zakázala místními vyhláškami. Zároveň mnoho obyvatel svádí právní a administrativní bitvy s konopnými společnostmi, protože v nich vidí ohrožení veřejného pořádku, a podobně i policie se údajně obává zvýšení zločinnosti v důsledku obchodování s konopím. Nově zvolený guvernér Gavin Newsom, který se v lednu ujal úřadu a je velkým podporovatelem legalizace, to nebude mít vůbec jednoduché. Zákonodárci mu hodlají poslat stoh zákonů, které se týkají poskytování bankovních služeb pro konopný průmysl, daňové zátěže maloobchodníků a omezení prodeje nezletilým.

Svázaní pravidly

„Konopný průmysl v Kalifornii dusí spousta předpisů,“ tvrdí Dale Gieringer, ředitel kalifornské pobočky organizace NORML, jež je nejstarší skupinou bojující v Americe za legalizaci konopí. „Pokud drasticky nepřepracujeme zákony, nemáme šanci vyřešit všechny nastalé problémy. Jenže to nepůjde ze dne na den.“ Poté co voliči 6. listopadu 2016 legalizovali konopí v lidovém hlasování, kalifornští vládní představitelé odhadovali, že během několika let získá povolení k prodeji až šest tisíc prodejen. Jenže kalifornský Úřad pro kontrolu konopí vydal pouze 547 dočasných a ročních koncesí pro maloobchodní prodejny. Než byla 1. ledna zavedena povinnost vlastnit koncesi pro prodej rekreačního konopí, platilo daně z prodeje léčebného konopí přibližně 1 790 obchodů a výdejen.

Pěstitelé kvůli přehnané regulaci nevidí důvod, proč by měli vycházet z ilegality.

Státní úředníci a politici také prorokovali, že legální konopí ročně přinese na daních až miliardu dolarů. Ovšem mnoho měst vydalo zákaz prodeje, a tak daňové příjmy zdaleka nedosahují předpokládané výše. Na základě objemu daní vybraných za loňský rok se očekává, že do státní pokladny v letošním roce přiteče 471 milionů dolarů – což je o mnoho méně než 630 milionů dolarů, s nimiž počítal rozpočet administrativy předchozího guvernéra Jerryho Browna.

„Rádi bychom vydali povolení daleko většímu počtu prodejen, jenže náš systém je založen na dvojím licencování a decentralizovaném řízení,“ vysvětluje Alex Traverso, mluvčí kalifornského Úřadu pro kontrolu konopí. Jde o to, že konopné podniky musejí získat povolení jak od státu, tak od města, ve kterém hodlají působit. 

Čtyři z pěti měst konopí nechtějí

Podle údajů sdružení California Cannabis Industry Association povoluje maloobchodní prodej pro rekreační účely jen necelých dvacet procent kalifornských měst — 89 z celkového počtu 482 –, mezi nimi Los Angeles, Oakland, San Francisco a San Diego. Prodej konopí pro rekreační účely zakazuje 82 z 88 měst spadajících pod okres Los Angeles, uvádí právnička Alexa Halloranová. Prodejny zakazují například známá města jako Beverly Hills, Inglewood či Compton. „Některá města skočila do byznysu s trávou po hlavě, my se ale rozhodli postupovat uvážlivě,“ přiznává starosta Manhattan Beach Steve Napolitano. „Uvidíme, jak to dopadne jinde, a pak vše znovu promyslíme. Myslím, že jsme se k tomu postavili rozumně.“ 

Nespravedlivý souboj s černým trhem

Majitel prodejny Delta-9 THC Javier Montes naznačuje, že jen horko těžko soupeří s rozsáhlým nelegálním trhem, jenž není zatížený daněmi, které musí on jako licencovaný prodejce platit. „Teď je všechno složitější, protože musíme odvádět vysoké daně a počet ilegálních pěstíren a prodejců neklesá. Čekali jsme, že před obchodem se nám budou tvořit fronty, jenže černý trh je ve výhodnější pozici – nemusí řešit papírování nebo nezávadnost produktů a neplatí daně.“ Montes, jenž koncesi od města i státu obdržel v lednu 2018, vyjmenovává, že musí platit patnáctiprocentní státní spotřební daň, desetiprocentní daň z rekreačního konopí uvalenou magistrátem města Los Angeles a devítiapůlprocentní daň z obratu, kterou platí okresu a státu – dohromady tedy z prodejní ceny každého gramu odvede více než 34 procent. Tvrdí přitom, že potírání nelegálních prodejců není dostatečné a že v důsledku slabého prodeje letos musel snížit počet zaměstnanců prodejny o polovinu.  „Když musím někoho propustit, je to vždycky těžké, ale co mám dělat?“ mračí se Montes, jenž je místopředsedou sdružení zastupujícího asi 170 maloobchodních prodejců konopí licencovaných v rámci Los Angeles. 

Hladové hry

Sky Siegel, jenž prodává konopí ve Studio City, prohlásil, že se nedávno vzdal veškerých snah o otevření dalšího obchodu v Santa Monice – kvůli omezením, která v tomto městě platí pro konopné prodejny. „Získat povolení, to je jako boj v Hunger Games,“ uvádí Siegel, generální ředitel společnosti Perennial Holistic Wellness Center s dvanácti zaměstnanci v kamenném obchodě, kde funguje i donášková služba. Jeho společnost ovšem soupeří s tisícovkami nelicencovaných donáškových služeb, které dojíždějí do měst, v nichž jsou kamenné prodejny konopí zakázané. „Hlava mi nebere, proč tolik měst zakázalo prodej,“ říká. „Zákaz nic neřeší. Konopí se stejně užívá a bude užívat všude. Tak proč z toho neudělat legitimní obchod, když to lidi chtějí?“ 

Málo pěstitelů

Co se týče pěstování, stát v prvním roce legalizace vydal stejně jako v případě prodejců méně oprávnění, než se čekalo – registrovalo se pouze něco přes 2 100 pěstitelů. Před schválením legalizačního návrhu bylo v Kalifornii podle sdružení California Growers Association kolem 50 000 ilegálních provozů na pěstování konopí. A naprostá většina z nich samozřejmě nadále funguje, ač nelegálně. Sdružení doufalo, že v prvním roce obdrží oprávnění alespoň pět tisíc pěstitelů, vysvětluje bývalý člen Hezekiah Allen, jenž nyní předsedá družstvu Emerald Grown tvořenému 130 licencovanými pěstiteli. „Velmi zaostáváme,“ poznamenává Allen. „Je to žalostný nepoměr. Většina obyvatel Kalifornie si konopí stále kupuje na neregulovaném černém trhu. A pěstitelé kvůli přehnané regulaci nevidí důvod, proč by měli vycházet z ilegality.“

Proč z toho neudělat legitimní obchod, když to lidi chtějí?

Demokratický poslanec Jim Wood, jenž spoluvytvářel současnou konopnou legislativu, je názoru, že státní systém poskytování koncesí zatím nenaplnil očekávané naděje. „Pokud jde o udělování licencí v uplynulém roce, byl to velmi bolestný proces,“ přiznává Wood a dodává, že složitá pravidla omezují zejména malé podniky. „Uvědomuji si, že z hlediska státu jde o náročný úkol, a teď si ještě vezměte, že se konopný průmysl za pochodu učí, jak celý proces zvládnout – je to zkrátka těžké pro všechny strany.“

Odpor odpůrců

Legalizace konopí pro rekreační účely také vyvolala napětí v těch oblastech Kalifornie, kde se konopí pěstuje v blízkosti domů, v nichž žijí místní občané. Jesse Jones se s rodinou před půlrokem přestěhoval z centra Los Angeles na okraj malého města Petaluma, aby si jeho děti mohly užívat venkovského prostředí, a nyní brojí proti tomu, aby několik set metrů od jeho domu byla konopná farma. „Na dohled od trampolíny, na které si hrají moje děti, nám tady poroste něco, co je pořád ještě na federálním seznamu zakázaných a nebezpečných drog. A navíc se sem dá dostat jenom po jediné cestě, která není stavěná na větší provoz,“ stěžuje si Jones, sám manažer energetické firmy. Bývalý investiční bankéř Sanjay Bagai, jenž se svou rodinou bydlí vedle nové pěstírny v okrese Sonoma, stojí v čele občanské iniciativy, která již získala předběžné soudní opatření proti jednomu místnímu pěstiteli konopí. Bagai odmítá nařčení, že se jeho spolek prostě bojí konopí, tvrdí však, že pěstování do jejich komunity nepatří. „Ten zápach je příšerný. Smrdí to jako hnijící maso. A šíleně se tu teď kvůli tomu zvýšila doprava.“ 


Nemístné obavy místních

Stížnosti na zhoršení kvality života se objevily také ve čtvrtích, v nichž se loni otevřely prodejny s rekreačním konopím. George Thomas, předseda sousedského výboru v losangeleské čtvrti Van Nuys, uvedl, že loni obdržel více než deset stížností od obyvatel žijících v blízkosti těchto prodejen. Lidé prý mají obavy, že se v okolí budou potulovat podivná individua, bude tam zapáchat konopný kouř a tak podobně. Thomas, jenž mimo jiné vydává místní zpravodaj a je dobrovolný hasič, předává stížnosti policii. „Pokud nebudou dodržovat zákony, pokud se přiblíží na méně než sto metrů od školy nebo kostela, nebudeme mít slitování a ve spolupráci se státním zástupcem se zasadíme o to, aby odsud zmizeli.“ Na druhou stranu bude podle svých slov rád spolupracovat s licencovanými prodejci, kteří budou ochotni zapojit se do zlepšení kvality života v jejich čtvrti. Zároveň požádal losangeleskou městskou radu, aby část daňových příjmů z konopných obchodů ve čtvrti Van Nuys věnovala na řešení místních problémů včetně bezdomovectví a kriminality. 

Lepší zítřky před námi

Navzdory obavám policejních a bezpečnostních složek finalizují vládní představitelé návrh, který by umožnil poštovní dodávky konopí na celém území Kalifornie – a to včetně měst, jež na svém území zakázala maloobchodní prodej. Nové nařízení, s nímž přišla ředitelka Úřadu pro kontrolu konopí Lori Ajaxová, by mělo být přijato v nejbližší době. Ajaxová tvrdí, že celý systém regulovaného trhu s konopím se postupně zdokonaluje a v řadě měst už úspěšně funguje, a proto věří, že maloobchodní prodej budou rychle povolovat i další místní samosprávy. „Rok 2019 vidím optimisticky. Síly napřeme zejména k tomu, aby byla udělena povolení dalším společnostem a aby zesílil tlak policejních a bezpečnostních složek na nelegální trh.“ 

Zdroje:

www.nytimes.com
www.latimes.com
www.nymag.com 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!