Aktuální článek
Přemluv bábu, přemluv dědka

Přemluv bábu, přemluv dědka

  • Čau lidi, tak tenhle rošťák je Marek, náš přítulnej vlčák a guru sociálních sítí. Je mu skoro pětačtyřicet a svého současného páníčka potkal přibližně před šesti lety. Jistě chápete, že tímhle jsem musel začít. Teď budu chvíli psát o něčem úplně jiném, ale to jenom abych se k tomu na konci zase vrátil. Samozřejmě nezapomenu přihodit jednoruké dítě nebo aspoň týranou želvičku.

Epileptiky bych rád upozornil, že v článku budu hojně citovat z facebookového profilu premiéra ČR. Tam se nedávno objevila fotka rozkošného štěňátka německého ovčáka a nutné průvodní slovo plné lásky a něhy. Přes „krásnou holku se spoustou zájmů“ potom Marek Prchal dotančil své tango až k některým odvážným výrokům.
„Mimochodem, v americkém Coloradu, kde konopí legalizovali před lety, se zvýšil počet smrtelných nehod spojených s marihuanou o 150 procent. Takže tak.“

Reálná čísla, ANO?

Na téma dopravních nehod pod vlivem konopí v Coloradu v období po jeho legalizaci vyšly dva různé posudky. Každý přitom zkoumá něco trochu jiného. Odborníci z Pojišťovacího ústavu pro bezpečnost silničního provozu (Insurance Institute for Highway Safety) došli k závěru, že v Coloradu opravdu došlo k největšímu nárůstu dopravních nehod ze všech pozorovaných států, a to přibližně o 14 procent. Posudek však bral v potaz všechny dopravní nehody, tedy nejen ty smrtelné. K nárůstu o plné tři poloviny pak má jejich závěr taky hodně daleko. Přesto bych si po zkušenostech s jinými statistikami prezentovanými hnutím ANO dovolil odhadnout, že právě tady vyčarovali svých 150 procent. Čtrnáct, to už je vlastně patnáct. A patnáct, to vlastně vypadá stejně jako sto padesát, nebo ne? 

Tři roky po legalizaci konopí k rekreačním účelům nebyly počty smrtelných nehod ve státech Washington a Colorado statisticky odlišné od těch, kde k legalizaci nedošlo.

Experti z odborného časopisu American Journal of Public Health, kteří zkoumali právě vliv legalizace konopí na počet smrtelných dopravních nehod, došli k poměrně jednoznačnému závěru: „Tři roky po legalizaci konopí k rekreačním účelům nebyly počty smrtelných nehod ve státech Washington a Colorado statisticky odlišné od těch, kde k legalizaci nedošlo.“ Ve druhém posudku by se tedy těch sto padesát hledalo fakt těžko. Takže tak. 

Bubáci na síti

Protože si pan premiér příspěvky na svůj oficiální profil nepřidává sám, je možné, že se nejedná o jeho vlastní názory. Nechci tedy tvrdit, že Andrej Babiš nemá pravdu. Tvrdím pouze, že ji nemá pan Prchal. Protože ale štěně na fotce objímá slovenský velkostatkář, pro odběratele jeho příspěvků to může být trochu matoucí. 

Největší chovatel v klecových chovech v celé republice opravdu není upřímný milovník zvířátek.

Marek se svým týmem se navíc tentokrát na poměry jednoho nevinného příspěvku na sociálních sítích opravdu rozjel, a tak se můžeme mimo jiné dočíst, že: „Studie dokazují, že kouření marihuany ohrožuje vývoj mozku a může negativně ovlivnit kognitivní funkce.“ Tvrzení je v tomto případě nejspíše podložené studií novozélandských výzkumníků z roku 2012, která byla od té doby vyvrácena opakovanými pokusy na větším počtu dětí nebo třeba dvojčatech. Často omílaný nesmysl sice stále koluje internetem, ale do příspěvku, ve kterém pan premiér řeší závažné téma zdravotní reformy, by proklouznout neměl. Začínat s konopnou rekreací před dosažením dospělosti vzhledem ke stále probíhajícímu vývoji mozku jistě není úplně dobrý nápad, ale strašit zmanipulovanými údaji se zkrátka nemá.

Pasáží nedůstojných odborné diskuze je tam ovšem mnohem víc. Poměrně úsměvně třeba působí obavy dospělého člověka, že by legalizace pěstování pro vlastní potřebu tak, jak ji připravili Piráti, „přinesla drogovou turistiku a všechny negativní jevy s ní spojené.“ Vskutku roztomile pak už působí vyděšené: „Aby se jako dostalo volně k dětem?“ Ty děti. To je prostě vždycky problém. Když se to hodí.

Mezitím dosáhla drogová turistika v Praze dávno svého vrcholu a teď jede na neutrál, přičemž všechny zisky s ní spojené skončily v kapsách pouličních dealerů, kteří jaksi neplatí daně. V oficiálních obchodech si turista může vybrat z nepřeberné nabídky CBD paliček a dalších konopných cetek mizerné kvality, přičemž tahle praxe se v centru rozrostla během působení Babišovy stranické kolegyně Krnáčové na nejvyšším postu pražské radnice. 

Skončilo to u Adama

Po dlouholetém úsilí mnoha novinářů, politiků, lékařů a aktivistů je nyní konopný míč na straně Adama Vojtěcha. Bohužel zatím nic nenasvědčuje tomu, že by současný ministr vybočoval z trendu byznys především. Jeho návrh přednesený 29. ledna na společné tiskové konference Ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se sice tváří, že vyřeší problémy všech pacientů, ale jeho reálný dopad je minimálně diskutabilní (viz Co všechno je špatně na nejnovějším návrhu ministerstva zdravotnictví na konci článku)

Návrh jednak omezuje množství pojišťovnou hrazeného léčebného konopí na 30 gramů měsíčně, což těm nejvážněji nemocným pacientům často zdaleka nestačí.

Dělení na hodnou a zlou trávu nejenže přetrvává, ale imaginární příkop mezi těmito břehy se ještě uměle prohlubuje. Pravděpodobně se také chystají rozsáhlé vojenské operace, výcvik dalších desítek tisíc policistů a stovek psů. Pan premiér totiž v příspěvku také vzkázal: „Chci vás ale ujistit, že konopí NEBUDE dostupné každému.“
I kdyby to z nás měl vymlátit. Měli jsme si to přečíst, vždyť to píše dokonce velkým písmem. O kus dál pak následuje krásně orwellovské: „Kdo by to kontroloval, kdyby si ji mohl pěstovat každý?“ To řešení Adama Vojtěcha je samozřejmě velice business friendly. Předem stanovená cena, stovky až tisíce pravidelných zákazníků bez nutnosti marketingové propagace, represivní složky k dispozici k potlačení případné konkurence…

Andrej Babiš slovy Marka Prchala píše, že „konopí pro léčebné použití u nás může pěstovat JENOM firma, která prošla výběrovým řízením podle zákona o státních veřejných zakázkách a dostala licenci.“ Přestože u nás (zatím) pěstuje léčebné konopí pouze firma Elkoplast, nejsem si jistý, jestli mě ve výše uvedené větě děsí víc použitá verzálka, anebo singulár ve slově firma. A tohle všechno samozřejmě z lásky. Z lásky k pacientům s těžkými chorobami, z lásky k životnímu prostředí. Z lásky ke štěňátkům.

Prchala želva prchala

Marek Prchal, hlavní tvář Babišova marketingového týmu, je autorem kdysi velice populární kampaně, která měla aktivizovat mladé voliče, aby se o své politické názory podělili s nejstaršími členy svých rodin. Přemluv bábu, dědka, kohokoli, kdo bude poslouchat. Já marketingový génius nejsem a nezbývá mi tak než prachsprostě krást. 

Proč není možné konopím léčit mladší osmnácti let, když všude jinde ve světě je to běžná praxe? 

Další možnost ovlivnit alespoň částečně vývoj toho, jak dostupné bude konopí v ČR, máme už zanedlouho. Volby do Evropského parlamentu 2019 se budou konat od 23. do 26. května 2019. Jestliže tvá bába každoročně vaří konopnou mast, jestliže tvůj dědek trpí roztroušenou sklerózou, Alzheimerem nebo Parkinsonem, měli by vědět, že současný návrh ministra zdravotnictví všem pacientům neuleví a vám, jejich vnoučatům, kteří jim tu trávu pěstují, dost možná ještě přitíží. Že největší chovatel v klecových chovech v celé republice opravdu není upřímný milovník zvířátek. Spíš si ho představuji jako někoho, komu nedělá problém nepohodlnou želvičku spláchnout do hajzlu.

……………………………………………………………………………………………………………………

Co všechno je špatně na nejnovějším návrhu ministerstva zdravotnictví

Devadesátiprocentní úhrada léčebného konopí zní jako rajská hudba pro nemocné, kteří užívají nebo by chtěli užívat konopí, nicméně jako většina líbivých hesel a výkřiků ANO s sebou nese několik závažných „ale“. Návrh jednak omezuje množství takto hrazeného léčebného konopí na 30 gramů měsíčně, což těm nejvážněji nemocným pacientům často zdaleka nestačí. Ministr se brání tím, že při potřebě vyššího množství může pacient zažádat o individuální úhradu, o které má ovšem rozhodovat revizní lékař zdravotní pojišťovny. Jak známo z praxe (viz mediálně známý případ Martiny Kafkové s roztroušenou sklerózou), tito lékaři, kteří často o daném pacientovi nevědí vůbec nic, v naprosté většině případů vydávají zamítavé stanovisko. Za další klacek hozený pod nohy všem potřebným lze považovat i to, že změna má projít legislativním procesem, což bude trvat zhruba jeden rok. Jak ale opakovaně upozorňují experti, tento návrh by mohl okamžitě (v řádu týdnů či několika málo měsíců) přijmout SÚKL prostřednictvím tzv. opatření obecné povahy. Další otázky by mohly znít: Proč není možné konopím léčit mladší osmnácti let, když všude jinde ve světě je to běžná praxe? Proč stát nevypíše nový tendr pro více domácích pěstitelů? Proč stát brání dovozu moderních a u lékařů čím dál oblíbenějších extraktů, kapslí a dalších přípravků ve farmaceutické kvalitě, a místo toho umožňuje dovoz pouze sušených květů?   

Zdroje:

Meier Madeline H. a kol.: „Associations between adolescent cannabis use and neuropsychological decline: a longitudinal co-twin control study.“ Addiction, únor 2018.

ajph.aphapublications.org
washingtonpost.com
www.iihs.org

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!