Aktuální článek
Sport má být opět čistý. Mračna se stahují i nad surfaři

Sport má být opět čistý. Mračna se stahují i nad surfaři

  • Vrcholový sport jen pro opravdové nadšence, kteří dbají na životosprávu. Nejde o žádné zdravotnické lobby, ale o pravděpodobný budoucí scénář. Zatímco vědci doporučili Mezinárodní antidopingové agentuře WADA, aby sledovala účinky nikotinu, Asociace profesionálních surfařů začne v této sezoně testovat závodníky na přítomnost drog.

Že surfaři neberou drogy, je známá lež, či alespoň pololež. Ve vlnách se sice najdou profíci, kteří se zříkají neřestí, ale mnozí z krotitelů přílivu si i během náročné sezóny rádi dopřejí. Vždyť surfování se v šedesátých letech minulého století stalo zábavou květinových dětí. V opálených a vysportovaných tělech tak koluje nejen marihuana, ale také kokain, či aspoň metamfetamin.

Tomuto rozpustilému chování má však být brzy konec. Surfaři budou od letošní sezony testováni na přítomnost drog v těle. Rozhodla o tom Asociace profesionálních surfařů, která pořádá závody světové série, a která nebude tolerovat užívání návykových látek včetně lehkých drog, jako je marihuana. Asociace považuje návykové látky za hrozbu, před kterou by bez rázného zakročení nebylo úniku. Byly to právě drogy, které zapříčinily smrt několika velikánů tohoto sportu. Před více než rokem zemřel na předávkování kokainem trojnásobný světový šampion Andy Ironse. Metamfetamin v krvi pak v roce 2007 vzal život Peteru Davimu, jenž byl průkopníkem surfování na Havaji.

Existují ale i další důvody, proč se drogy ve volnomyšlenkářském sportovním odvětví staly nechtěnými, byť mnozí nadšenci jsou toho názoru, že samotnou drogou je už jízda na vrtkavém prkně. V surfingu se rok od roku točí více peněz. Atraktivní klání v panenských lokalitách přitahuje sponzory, čímž se zvyšují odměny těm nejlepším, přičemž dobré výsledky jsou zárukou pohádkových smluv pro závodníky. Ze svobodomyslné zábavy se tak stává organizovaný sport se vším všudy. Nechybí mu hvězdy, ale také skandály, za které mohou leckdy drogy. Plánované testování tak má být cestou ke zvýšení bezpečnosti, ale nejen tomu. „Jde o přirozenou cestu k profesionalizaci našeho sportu,“ vysvětluje důvody nového opatření mluvčí Asociace profesionálních surfařů Dave Prodan. Asociace společně se Světovou antidopingovou agenturou již připravila rozpočet, techniku i personál pro pravidelné kontroly na závodech v letošním roce.

Zpřísnění dohledu jsou si už vědomy také největší hvězdy současnosti, které narychlo upravují své profily a světu se prezentují jako neviňátka. Nejúspěšnější surfařka na velkých vlnách všech dob, pětadvacetiletá Brazilka Maya Gabeira, na svém blogu prozradila, jak se uklidňuje před tím, než naskočí na obří vlnu. Světe div se, není to pomocí velkého jointu. „Mojí vášní je jóga. Dostávám se díky ní do klidu a pohody. Víc se pak soustředím a jsem vyrovnaná. Musím mít srovnanou mysl, když jdu do vody,“ svěřuje své tajemství.

Hon na žvýkací tabák

Surfování však není jediným sportovním odvětvím, které se musí umravnit. Vědci doporučili Mezinárodní antidopingové agentuře WADA, aby sledovala účinky také nikotinu, který pomáhá zvyšovat ostražitost, ale také napomáhá k redukci stresu či váhy. Nikotin se tak má napříč sportovním světem přiřadit mezi zakázané látky, kam již patří anabolické stereoidy, EPO, efedrin, či marihuana. Vědci postupují na základě výsledků z laboratoře v Lausanne. Zde testovali vzorky téměř tří tisíc vrcholových sportovců ze 43 odvětví a 15 procent z nich obsahovalo nikotin. Impulsem k jejich práci bylo hokejové mistrovství světa v roce 2009, kdy vědci našli nikotin ve vzorcích moči u poloviny testovaných hráčů.

 

Na omylu je ale každý, kdo si myslí, že současné tažení je směřováno na sportovce holdující cigaretám, jakým byl například olympijský vítěz a světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný. WADA se tentokrát zaměřila na sportovce, kteří mají v oblibě žvýkací tabák, kterému se také říká snus. Došli totiž k podezření, že bezkouřový tabák se začíná nekontrolovatelně rozmáhat jako podpora výkonu. Tento prostředek je populární především mezi hokejisty ve Spojených státech, Kanadě a Skandinávii. Pytlíčky naplněné tabákem si tvrdí hoši strkají pod horní ret. „Není naším cílem chytat sportovce, kteří kouří, ale ty, kteří nikotin užívají pro zvýšení výkonu,“ uvedla WADA s tím, že by se musel najít způsob, jak rozlišit kuřáky od uživatelů žvýkacího tabáku.

Nejsou to ale pouze hokejisté, kteří si žvýkací tabák oblíbili. Pravidelně jej užívá i americký golfista Lucas Glover, který v roce 2009 vyhrál US Open. Ten na snus nedá dopustit a doporučení považuje za ukvapené. „Je to bláznovství. To už taky můžete zakázat pití. Alkohol je droga stejně jako nikotin. A když už jsme u toho, kofein je taky stimulant,“ stěžoval si veřejně. Kofein, který obsahuje káva či energetické nápoje, není zakázán od roku 2004, byť i na něj mají vědci spadeno. Mnohem více je však nyní znepokojuje popularita nikotinu, který byl odebrán ze seznamu zakázaných látek před deseti lety. Jeho opětovné zavedení má být otázkou času. Důvod? Sportovci jsou nepoučitelní a velká část jich užívá nikotin ve vyšších než terapeutických dávkách. „Nikotin způsobuje zvýšení tepu, krevního tlaku, uvolňování krevního cukru a adrenalinu. Je velmi atraktivní drogou z dopingového pohledu,“ píše se ve zprávě WADA, která považuje žvýkací tabák za nový sportovní stimulant. Navíc nikotin splňuje tři základní kritéria dopingu. Podlamuje zdraví, pomáhá vylepšit výkonnost a je v rozporu s ideou čistého sportu.

Nekonečný boj

Není to však jen nikotin, který v současnosti ničí ideály sportu. Vrcholoví sportovci jsou po dopingových kontrolách nejčastěji lapeni do tradičních nástrah, jako jsou steroidy, hormony, kokain, a také marihuana. Zatímco první skupinu látek berou sportovci většinou kvůli zvýšení výkonu, nález kokainu a marihuany je spíše výsledkem jejich rozmařilosti či cesty, jak si oddechnout od neustálého drilu. Příkladem mohou být případy děčínského basketbalisty Marka Balíka nebo českého reprezentanta ve skoku o tyči Michala Balnera. Profesionální sportovci neprošli dopingovými kontrolami, přičemž důvodem byly stopy marihuany. K užití se oba přiznali, omluvili se a na vlastní žádost vypověděli smlouvy se svými kluby. Věděli, že zhřešili. Balík i Balner doplatili na divoké večírky se svými kamarády, kde nechyběla ani marihuana. V obou případech šlo o marihuanu zapečenou ve sladkém pečivu. „Měl jsem se sám zeptat, co pečivo obsahuje. Moje chyba, beru to na sebe. Nedal jsem si pozor,“ sypal si tehdy popel na hlavu urostlý rozehrávač. Aby urychlili vyřešení případu, vzdali se oba sportovci možnosti analýzy vzorku B. Ačkoliv jim hrozil trest dvouletého zákazu startů, disciplinární komise jim za pozitivní test na marihuanu udělala dvouměsíční, respektive měsíční distanc.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!