Aktuální článek
Psychedelika jako cesta ke spiritualitě? Věda se střetne s mystikou na Velký pátek v kostele

Psychedelika jako cesta ke spiritualitě? Věda se střetne s mystikou na Velký pátek v kostele

  • Psychedelika a terapie je dnes již často skloňované spojení. Mohou však látky měnící vědomí zprostředkovat také kontakt s “Bohem”? Symbolicky na Velký pátek se kontroverzním tématem budou zabývat nejen odborníci z péče o duševní zdraví, neurověd či teologie v odsvěceném kostele sv. Anny, mezinárodním duchovním centru Pražská křižovatka, jež je jedním z projektů Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Kromě odborných debat se mohou návštěvníci těšit na živé vystoupení multiinstrumentalisty Maoka spolu s Milošem Vacíkem či akrobatické vystoupení dua Sunriders Artists. Obdobnou akci pořádá iniciativa Beyond Psychedelics při příležitosti výročí první záměrné zkušenosti s LSD již podruhé. Letos toto výročí vyšlo přesně na Velký pátek.

Česká společnost je označována za tu nejvíce ateistickou v Evropě. Je tomu ale skutečně tak? Podíváme-li se na průzkumy, které se touto problematikou zabývají více do hloubky, zjistíme, že většina české společnosti se s některými znaky víry ztotožňuje. Někteří lidé věří v osud, vyšší moc či v to, že lze předvídat budoucnost. Většině Čechů nesedí institucionalizovaná forma náboženství, případně víra v jednoho boha. Již naši předci Slované uctívali mimo jiné přírodní síly a mystické bytosti. Nevěřili pouze v Boha stvořitele, ale božství spatřovali všude kolem sebe. Existuje několik náboženských hnutí, která při svých rituálech užívají některou psychedelickou substanci. Některá z nich se opírají o tisícileté tradice, jiná vznikla teprve nedávno.

“Psychedelika představují unikátní nástroj pro výzkum vědomí, péče o duševní zdraví, spirituality i náboženství. Protože tato témata stále vyvolávají mnoho otázek i v odborných kruzích, rozhodli jsme se široké spektrum různých perspektiv přinést k jednomu stolu a přiblížit je tak široké veřejnosti,” objasňuje důvody konání symposia psycholožka Rita Kočárová, zakladatelka Beyond Psychedelics. Předmětem odborného symposia a panelové diskuse bude sdílení poznatků a názorů na téma propojení exaktních věd a mystiky napříč obory.

Iniciativa Beyond Psychedelics Vás zve ke hledání otázek i odpovědí na Velký pátek 19. dubna 2019 v Pražské křižovatce. Chybět nebude ani stánek magazínu Legalizace.

Odborné symposium na téma Psychedelika, věda a spiritualita

V současnosti je věnována rostoucí pozornost zejména léčebnému potenciálu psychedelik. Stále více se však do povědomí dostává i jejich působení na další osobnostní charakteristiky či vliv na sociokulturní kontext. Přibývá také empirických poznatků naznačujících, že úspěšný terapeutický dopad psychedelik může značně souviset s prožitkem spirituální zkušenosti, který tyto látky vyvolávají.

Přednášející na symposiu Psychedelika, věda & spiritualita:

  • Prof. MUDr. Jiří Horáček, PhD  | Může řešení psychofyzického problému přispět k účinné léčbě?

  • David Erritzoe, PhD (Imperial College London)  | Neurologické koreláty spirituální zkušenosti indukované psychedeliky

  • William A. Richards, PhD | “Good Friday Experiment” (Johns Hopkins University, online přenos)

  • Stephen Ross, PhD | Psilocybin in Religious Leaders Study (New York University, online přenos)

  • Doc. ThDr. Ivan Štampach | Psychedelika, spiritualita a svoboda

  • Mgr. Pavlína Brzáková PhD.

Spektrum hostů pokryje témata od neurověd po šamanismus, od terapie po náboženství. Diskusí se zúčastní i tři zahraniční akademici. William A. Richards přiblíží nejnovější studie i jeden z nejslavnějších experimentů psychedelického výzkumu. Experiment byl realizován před 57 na Velký pátek, kdy byl studentům teologie podán psilocybin v univerzitní kapli. Cílem bylo zjistit, zda tato látka, v přírodě se vyskytující zejména v houbách lysohlávkách, dokáže vyvolat náboženskou zkušenost. Tato hypotéza byla dále podpořena při replikaci studie za použití moderní metodologie v roce 2002 na Johns Hopkins University, kde Richards působí. Johns Hopkins University je prominentním centrem výzkumu psychedelik v USA.

LSD oslaví 76. výročí

Den 19. dubna 1943 se zapsal do historie jako Bicycle day. Albert Hofmann tehdy cestou na kole domů prožil historicky první záměrnou zkušenost s LSD. Tuto událost na Velký pátek symbolicky připomene společná jízda na kole.

Odborná část začíná ve 13 hodin, kulturně-společenská část pak v 19:30. Na obě části bude možné zakoupit samostatné vstupné.

Iniciativa Beyond Psychedelics se oslav “narozenin LSD” chopila již minulý rok, kdy přední odborníci na poli výzkumu psychedelik hovořili zejména o terapeutickém potenciálu těchto látek. Beyond Psychedelics usiluje o pozitivní změnu v přístupu k péči o duševní zdraví. Jedním z cílů je racionální integrace změněných stavů vědomí do společnosti. Na svém účtě má řadu akcí, zejména dvě bienální konference na světové úrovni.

………………………………………………………………………………………………………………….

BeyonDay: Psychedelika, věda & spiritualita 

Kdy: 19.4.2019 (Velký pátek)
Kde: Pražská křižovatka, Zlatá 211/1, 110 00 Staré Město

Program: 

13-19 Psychedelika, věda & spiritualita | Symposium
19:30 Psychedelické historky
20:15 Sunriders Artists | akrobacie
20:30 Maok & Miloš Vacík | Psychedelie na Velký pátek
22:00 DJ Dash

cyklojízda | odborné přednášky | diskuze | psychedelické historky | akrobacie | koncert | afterparty

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!