Aktuální článek
Smutná zpráva: Ve věku 62 let zemřela konopná legenda Nevil Schoenmakers

Smutná zpráva: Ve věku 62 let zemřela konopná legenda Nevil Schoenmakers

  • Z Austrálie přišla před pár dny velmi smutná zpráva: 30. března 2019 tento svět opustil Nevil Schoenmakers, průkopník mezi šlechtiteli a zakladatel nejstarší nizozemské banky konopných semen.

Dobrodruh známý mezi přáteli jako konopný král zemřel ve městě Osbourne Park v západní Austrálii. Podle informací na instagramovém účtu konopného aktivisty a spisovatele Todda McCormicka prohrál legendární pěstitel dlouhou bitvu se žloutenkou typu C. 

Odrůdy z celého světa

Nevil Schoenmakers  se narodil 2. února 1957 v australském Perthu rodičům nizozemského původu, v roce 1976 se přestěhoval do rodné vlasti svých předků a už v roce 1978 začal pěstovat konopí pro svou vlastní spotřebu. O rok později se začal věnovat indoor pěstování, protože zjistil, že na trhu dostupné thajské, kolumbijské a africké odrůdy nejsou v evropských klimatických podmínkách vhodné k venkovní výsadbě. 

Odrůdy, které Nevilovi prošly rukama, se s postupem času staly legendami.

Ani výsledky prvních pokusů o indoor pěstování ho ale neuspokojily, a rozhodl se proto otevřít první banku konopných semen s cílem získat co možná nejlepší genetické vlastnosti odrůd ze všech koutů světa.

The Seed Bank

Banka nazvaná prostě The Seed Bank vznikla v roce 1983 a Schoenmakers  podnikal v následujících letech sběratelské výpravy do Spojených států. Právě jeho přičiněním došlo ke komercializaci a proslavení mnoha dnes všeobecně známých odrůd. V roce 1986 prodala jeho semenná banka přibližně 15 000 amerických pěstitelů semena v hodnotě více než 500 000 dolarů. „Pokud jste v osmdesátých letech měli nějaká kvalitní semena, pocházela s největší pravděpodobností právě ze Seed Bank,“ napsal McCormick na svém Instagramu. „Odrůdy, které mu prošly rukama, se s postupem času staly legendami.“ Mezi nejznámější zástupce Nevilovy stáje patří Northern LightsSilver Haze, hybrid F1 Haze a Northern Lights a tři populární hybridy G13. 

Pobyt ve vězení

V roce 1990 byl Schoenmakers  na žádost americké vlády zatčen během návštěvy rodiny v australském Perthu. Byl terčem operace DEA (Drug Enforcement Administration) s krycím názvem Zelený obchodník (Green Merchant), protože byl za mořem v New Orleans obviněn z prodeje semen jiným pěstitelům, z nichž někteří byli tajnými agenty. V západoaustralském vězení strávil téměř rok, než byl 21. června 1991 propuštěn na kauci a vrátil se zpět do Nizozemí – podle místních zákonů bylo totiž jeho počínání legální a úřady ho proto odtud odmítaly vydat k trestnímu stíhání do Ameriky. Všechna obvinění vznesená proti němu byla nakonec stažena.

Pokud jste v osmdesátých letech měli nějaká kvalitní semena, pocházela s největší pravděpodobností právě  z Nevilovy The Seed Bank. 

V posledních letech žil Schoenmakers klidným, nenápadným životem a podílel se na konopném aktivismu v Austrálii. Danny Danko, renomovaný konopný novinář se zaměřením na pěstování a šlechtitelství a redaktor magazínu High Times, prohlásil v rozhovoru pro Weedmaps News, že v osmdesátých letech – v temných časech zuřící války proti drogám – představovaly Nevilovy zásilky kvalitních, životaschopných semen politickou revoltu a byly symbolem snahy doslova přerůst nechápavé státní aparáty.

Zůstane navždy v našich srdcích i zahradách

„Díky propagaci The Seed Bank na zadní straně magazínu High Times se po celém světě odhodlal k pěstování nespočet váhavců,“ vzpomíná Danko. „Mnoho odrůd, které dnes považujeme za běžné, jsou hybridy původního genetického materiálu vyvíjeného a šířeného odvážně Schoenmakersem a několika málo dalšími statečnými navzdory riziku ztráty vlastní svobody. Jeho odkaz stále žije, bují a rozkvétá v zahradách tisíců legálních i nelegálních pěstitelů a jeho stopa zůstane v dějinách konopí uchována navždy.“

Zdroj: news.weedmaps.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!