Aktuální článek
Zkušenosti se syntetickými kanabinoidy

Zkušenosti se syntetickými kanabinoidy

  • Jak už bylo uvedeno v předchozím článku, zážitky pod vlivem syntetických kanabinoidů jsou značně různorodé. Do hry totiž vstupuje příliš mnoho proměnných. Různé látky mají poněkud odlišné účinky a velký vliv má samozřejmě i očekávání uživatele a jeho momentální psychický stav. U směsí navíc výrobci složení průběžně obměňují. Vyvozovat z toho nějaké závěry je proto ošidné.

Účinky se však často přirovnávají ke skunku: „Je to silný jak skunk a možná i o trochu silnější, hlavně je to legální a není to tak zdraví nebezpečný. Směju se po tom jak kdysi dávno po hulení,“ píše Pavel, který si očividně vůbec není vědom toho, že o zdravotních rizicích nevíme vůbec nic a jsou patrně větší než u konopí. Některé hlasy naopak přirovnání ke skunku odmítají. Dominika píše: „Rozhodně to není jako kvalitní skunk. To v žádném případě. Jen se to tak ‘snaží’ přiblížit trávě. Měla jsem z toho divné pocity, jako bych byla gumová a i druhý den jsem se cítila divně. Jako bych vykouřila něco jedovatého. Je to sračka, ani nemá cenu to zkoušet.“ Také Josef preferuje konopí: „Osobně mám radši normální konopí, kvůli asi dvojnásobné délce Spicu a lehké depresi po něm.“ Jiní si naopak náhražky pochvalují. „Z konopí je člověk akorát vytuhlej, otrávenej a kde nic tu nic, akorát všechno zapomíná,“ píše Tina. „Tohle krásně voní a navozuje stavy euforie. Rozhodně to stojí alespoň za zkoušku. Doporučuju všema deseti, zvláště na sex je to víc než dokonalé a 100% ozkoušené. Holky, kluci, milujte se a množte se!” Redaktor deníku Metro účinky přirovnává ke stavu po „trávě“ s tím, že „směs chutná divně, jako kdybyste kouřili nějakou kudlibabku“.

Podrobněji se rozepsal autor blogu watchthings.tumblr.com, kterého si dovolím citovat: „Kamarád to jednou přinesl do klubu, tak jsme zhruba z 0,2 g umotali brko. Říkal jsem si, že toho nebude moc, protože znám svojí míru (nemusím mít moc, ale taky už trochu víc zvládnu). Chutnalo to hezky a jemně, jako vanilka z vaporizéru. Najelo to teda mnohem rychleji než tráva a účinek byl mnohem agresivnější. Čtvrt hodiny po užití jsem byl ještě schopný chvilku být na parketu a normálně se bavit, později už jsem si musel sednout: můj stav se podobal přehulení s tím, že účinek byl ještě vyboostovanější, než kdybych si prostě dal moc trávy. Jinými slovy: když si zahulím moc, tak mě tráva nechá v klidu usnout a vytuhnout. Tohle mě taky vytuhávalo, ale pořád se mi v hlavě honily komplexní myšlenky až vize a když jsem otevřel oči, viděl jsem dvojitě až trojitě, oči se mi třepaly ze strany na stranu a já měl co dělat, abych měl aspoň zavřenou pusu. Bavit s ostatníma jsem se v podstatě nemohl, navíc mi bylo trošku blbě, tak jsem radši celou dobu seděl. Tenhle intenzivní stav odešel tak náhle jako nastoupil asi po hodině a půl, po dvou hodinách jsem už mohl normálně fungovat. Celou dobu jsem si říkal, jak jsem rád, že s konopím mám zkušenosti, jinak by to byl bad trip jak vyšitý. Já naštěstí věděl, že účinek trávy zhruba po hodině začne poměrně rychle odeznívat, tak jsem se ani moc nebál a snažil se to spíš užívat, ačkoli jsem byl úplně jinde a s tímhle světem jsem moc nekomunikoval.“

Dodává, že směs je silnější než kvalitní skunk ve stejném množství a že nějaký kanabinoid v ní očividně je, protože všechny příznaky odpovídají: sucho v puse, pulzování vidění, zapomínání, záseky a dobrá nálada. Uvedený popis až příliš nápadně odpovídá právě farmakologickému profilu JWH-018, jehož účinky THC připomínají, ale jsou silnější a maximální možný účinek je větší.

Sečteno a podtrženo – užití experimentální chemikálie či směsi neznámého složení si dobře rozmyslete. Pokud se navzdory varování a všem rizikům rozhodnete to zkusit, začněte raději od velmi malých dávek, protože předávkování je snazší než u konopných produktů a má i horší průběh. I v ČR někteří experimentátoři skončili v nemocnici. Jako odstrašující příklad ocituji dotaz z Drogové poradny o.s. Sananim, a to v původním znění: „Dobry den byl jsem hospitalizovan se silnym intoxem asi syntetickym kanabinoidem lekari si nevedi rady co stim uz 5dni me je spatne a toci se mi hlava ekg,odberi krve i tlak je v poradku ale me se jeste neulevilo tak proto se ptam vas kteri mate o tom to tematu vice informaci nez doktori prosim poradte a pokud by stemi mohly ric o jakou ucinou latkou v tomto mixu jde diky“. Dalšího komentáře asi netřeba.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!