Aktuální článek
Státy s legálním konopím budou ještě svobodnější: Colorado i Washington povolují regulační stavidla

Státy s legálním konopím budou ještě svobodnější: Colorado i Washington povolují regulační stavidla

  • Když Colorado a Washington před lety legalizovaly navzdory federální prohibici jako první americké státy rekreační konopí, učinily tak za pomoci přísných nařízení, která měla federálnímu ministerstvu spravedlnosti ukázat, že se do záležitosti nemusí vůbec plést.

Konopní podnikatelé proto například musejí každou rostlinu i produkt opatřovat čárovým kódem a řádně zaevidovat, speciální komise důkladně prověřují každou investici a majitelé konopných firem až do nedávna museli mít v daném státě trvalé bydliště a projít přísnou osobní prověrkou.

Federálové se drží stranou

Důsledná taktika se osvědčila – federální orgány se od bujícího konopného průmyslu již pět let drží stranou. Podnikatelé si však začínají stěžovat, že je příliš přísná regulace omezuje. Zákonodárné orgány v obou těchto státech na stížnosti a odvolání nyní zareagovaly a plánují mnohá nařízení uvolnit. „Ve světě byznysu se říká: Průkopníci se obětují pro pohodlí těch, co přijdou po nich,“ podotýká Greg James, vydavatel magazínu Marijuana Venture se sídlem v Seattlu. „Přísné regulace legální konopný průmysl jen dusí. Pokud se s tím brzy něco neudělá, všichni zkrachujeme.“

Poctiví podnikatelé dodržují všechna pravidla a platí nemalé daně, neboť se snaží dokázat, že nic špatného nedělají. Stále však mají pocit, že se k nim přistupuje jako ke zločincům. 

Od té doby, co Colorado a Washington jako první legalizovaly rekreační užívání konopí, se k nim přidalo už dalších osm amerických států. Kalifornie, Nevada, Oregon a Michigan ale ke konopí zaujaly odlišný postoj. K soukromému vlastnictví a investicím v tomto sektoru přistupují rozhodně liberálněji. 

První kroky

Colorado již podniklo první kroky k uvolnění regulačních nařízení. Firmy s licencí tak nyní mohou mít až patnáct vlastníků žijících mimo území státu. Zákonodárci z obou stran politického spektra se shodují, že tento sektor je třeba v rozvoji podporovat. Pomoci by nově měla možnost vlastnictví konopných firem veřejnými obchodními společnostmi. Zároveň by se měla zmírnit i kritéria osobních prověrek. Loni byl bohužel obdobný návrh vetován tehdejším guvernérem Johnem Hickenlooperem. Jeho nástupce Jared Polis však naznačil, že návrh podporuje.

Washingtonští zákonodárci uvažují o dvojím řešení: chtěli by uvolnit finanční omezení a zmírnit proces posuzování prohřešků vůči současným nařízením. Konopné firmy dnes přicházejí o licence často kvůli menším chybám a přestupkům. To by však nová pravidla měla jednou pro vždy změnit. Dle státní Komise pro alkohol a konopí přišlo od roku 2015 o povolení 36 firem a dalších 32 je stále v odvolacím řízení. Návrh, který by tuto situaci měl změnit, je právě v rukou zákonodárců. Pokud projde, umožní vlastnictví konopných firem i subjektům z jiných států a různými způsoby pomůže těmto podnikům snadněji růst. Návrh má však jednu podmínku. Všechny firmy s licencí, které budou chtít těchto výhod využít, budou muset souhlasit s tím, aby jejich zaměstnanci vstoupili do odborů.

Firmy, které s touto podmínkou nebudou mít problém, pak budou moci mít až 40 % svého podílu mimo stát Washington. Hlavní zastánkyně tohoto nařízení, Rebecca Saldañová, se vyjádřila, že tito konopní podnikatelé navíc dostanou možnost získat dvě další licence, které jim umožní zřídit až sedm výdejen či pět dalších licencí na pěstírny a zpracovatelské provozovny. 

Přísné regulace konopný průmysl jen dusí. Pokud se s tím brzy něco neudělá, všichni zkrachujeme. 

Investoři pak budou moct vlastnit až 10 % daných firem, aniž by museli projít osobní prověrkou. Stále však budou muset úřadům sdělit svá jména. „Banky nám moc nedůvěřují, a tak jsme zatím závislí na soukromých investorech,“ nechal se slyšet Ryan Kunkel, generální ředitel řetězce výdejen konopí Have A Heart. Jeho společnost se s výhledem na nová nařízení rozhodla svým spolupracovníkům umožnit vstup do odborů. „Vinou stávajících omezení, máme k dispozici jen hrstku investorů. Proto rosteme jen velmi pomalu. V ostatních státech, které legalizovaly, přitom konopné podniky prudce rostou,“ dodal Kunkel. 

Zásadní změna

Další návrh má zásadně změnit celý washingtonský přístup k regulaci. Jedná se o kompromis mezi názory státní Komise pro alkohol a konopí a zájmy konopného průmyslu, za který lobbuje washingtonská organizace CannaBusiness Association. Tato organizace usilovně bojuje za práva svobodného podnikání v konopném průmyslu a tvrdí, že přístup Komise pro alkohol a konopí je zbytečně agresivní a nespravedlivý. Její ředitelka Vicki Christophersenová se dokonce pomocí stížností přes zákonodárné orgány neúspěšně pokusila svrhnout bývalého prokurátora a člena tříčlenné komise Russea Haugeho. Dle Christophersenové se Hauge neustále snažil konopnému průmyslu škodit.

„Snažíme se vytvářet bezpečný a plně regulovaný trh,“ vyjádřila se Christophersenová. „Současné právní předpisy nám to však znesnadňují, protože pramení z řady let frustrace a útlaku. Poctiví podnikatelé dodržují všechna pravidla a platí nemalé daně, neboť se snaží dokázat, že nic špatného nedělají. Stále však mají pocit, že se k nim přistupuje jako ke zločincům.“ Na základě navrhovaných zákonů by vznikl program, ve kterém by firmy mohly s Komisí pro alkohol a konopí konzultovat, zda jejich konání není v konfliktu s platnými nařízeními. V případě upozornění na porušení pravidel by pak konopné společnosti dostaly lhůtu, během které by daný problém mohly vyřešit. Mnohem méně by jich tak bylo vystaveno okamžitému soudnímu procesu. Pokud by se však jednalo o případ obecného ohrožení společnosti, tato výjimka by samozřejmě neplatila a viníci by šli rovnou před soud. 

Zbytečně přísné tresty

V případě, kdy se firma opakovaně proviní proti určitým zákonům, jako například povinnosti řádně označit své rostliny, dostane dnes zákaz činnost na tři roky. Tato lhůta by se dle nových návrhů měla zkrátit na dvouleté období. Návrh navíc obsahuje další zásadní změnu – udělení licence by již přímo nezáviselo na povinnosti otevřeně uvádět majitele a ředitele firmy. 

Dle státní Komise pro alkohol a konopí přišlo od roku 2015 o povolení 36 firem a dalších 32 je stále v odvolacím řízení. 

Toto pravidlo bylo původně zavedeno kvůli obavě, že se na trh budou chtít dostat zločinecké organizace a drogové kartely. Dokonce i komise ale nyní uznala, že taková nařízení jsou nepřiměřená. „Komise pro kontrolu alkoholu a konopí díky tomuto nařízení musela vždy prověřit a schválit investice do konopných firem z řad veřejnosti i od jiných právních subjektů. Spousta firem tak přicházela o cenné investory,“ vyjádřil se předseda komise Rick Garza. „V případě, že firma investici přijala bez souhlasu komise, mohla ihned přijít o licenci, a to i v případě, že se jednalo o zcela legální zdroj peněz. Když se pak komise ptala podnikatelů, proč toto nařízení porušili, často uvedli, že neměli čas čekat několik měsíců, než se komise k investicím vyjádří. Právě proto chystáme jisté změny a uvolnění – konopný průmysl chceme regulovat především spravedlivě. Naši politiku jsme za začátku nastavili opravdu konzervativně a dnes je už zřejmé, že mnohým tento přístup pouze ublížil,“ dodal Garza závěrem. 

Zdroj: www.apnews.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!