Aktuální článek
Žena trpící smrtelnou rakovinou zaskočila doktory, když se začala sama léčit konopným extraktem

Žena trpící smrtelnou rakovinou zaskočila doktory, když se začala sama léčit konopným extraktem

  • Když se matka tří dětí dozvěděla, že jí zbývá jen několik týdnů života, odmítla chemoterapie a k překvapení lékařů raději zvolila „samoléčbu rakoviny“ – velmi silné konopí a med.

Jedenapadesátileté Susan Dhillonové z Velké Británie diagnostikovali v červnu roku 2018 rakovinu úst, nosu a spodiny lebeční ve čtvrtém stadiu, tedy téměř neléčitelnou. Bylo jí sděleno, že pokud nepodstoupí chemoterapii a extrémně riskantní operaci obličeje, tak s největší pravděpodobností brzy zemře.

Pomoc kamarádky

Nádory v postižených oblastech se měly zvětšovat každý měsíc o pět procent. Přesto však léčbu spojenou s riskantní operací odmítla a začala užívat kapsle obsahující výtažek z konopí s vysokým obsahem nelegálního THC. Vyráběla jí je kamarádka, která má doma vlastní pěstírnu konopí, z něhož pak vyrábí výtažek a již zmíněné kapsle. Susan je v současné době už dokonce babičkou a nelegální látku si u kamarádky kupuje každodenně (za 16 liber, tj. 500 korun).

Lékař jí nepřímo doporučil, aby v užívání nelegálního konopného výtažku pokračovala.

Po pěti měsících každodenního užívání výtažku zašla Susan na prohlídku, kde jí překvapení lékaři sdělili, že některé z jejích nádorů zcela zmizely, zatímco jiné přestaly růst nebo se úplně smrskly. Užaslý lékař potvrdil zlepšení jejího stavu slovy: „Nezbývá než uznat, že paní Dhillonové med a konopný výtažek v kapslích nesmírně pomohly.“ Uplynulo devět měsíců od její diagnózy a rentgen lebky naznačil „velmi optimistické“ výsledky. Její původně beznadějný stav se zdál být „stabilizovaný“ a u nádorů nebylo zaznamenáno žádné zvětšení. Susan momentálně doufá, že časem příznaky onemocnění pominou úplně, nicméně zatím se snaží konopné tablety brát denně i nadále. 

Těžké dilema

Susan pochází z britského města Slough poblíž Londýna, kde pracovala jako správkyně lékařských předpisů pro National Health Service, úřad pro britskou zdravotní péči. Navzdory předchozím zkušenostem s konopím tak pozitivní výsledek své samoléčby nečekala. „Je to úplný zázrak,“ uvádí. „Říkali mi, že do pár týdnů nebo měsíců umřu,“ vzpomíná. „A že lékařský zákrok je v této fázi téměř nemožný. Když mi tablety zabraly, byla jsem v sedmém nebi. Lépe to dopadnout snad ani nemohlo. Nevěřila jsem, že se dožiju dalších narozenin. Konopné prášky však mým nádorům daly co proto. 

 „Nezbývá než uznat, že paní Dhillonové med Manika a konopný výtažek v tabletě nesmírně pomohly.“

Susan se rozhodla poprvé vyhledat lékařskou pomoc loni v květnu, když si všimla, že jí u jídla kousky oběda vytékají ven nosem. Brzy poté objevila, že má v ústech malé díry. Po prohlídce v nemocnici Wexham Park ve Slough byla ihned poslána na speciální oddělení kvůli podezření na akutní případ rakoviny. Následovala magnetická rezonance a biopsie. Dva týdny nato se v červnu minulého roku dozvěděla, že v lebce má pokročilý sinonazální karcinom ve čtvrté fázi, tedy vzácnou formu rakoviny dutiny nosní. Susan i její rodinu to samozřejmě zdrtilo. Susanne dodává: „Nevěděla jsem, co si počít. Prožívala jsem šílená muka. Od začátku jsem věděla, že chemoterapii nechci. Nevěřila jsem, že by mi pomohla. Jinak jsem ale byla ochotná zkusit cokoli. Nakonec mě nenapadla jiná možnost než konopí.“

Pět měsíců uteklo jako voda a po každodenních dávkách konopných tablet šla v prosinci do nemocnice na prohlídku, aby lékaři zjistili, o kolik se nádory od posledně zvětšily. K úžasu všech však přítomný lékař nebyl schopen nalézt „žádný očividný důkaz“ zhoubné přítomnosti nádorů ani v jejích ústech, ani v dutině nosní. A to navzdory tomu, že ještě před půl rokem její diagnóza potvrdila existenci pokročilé rakoviny v obou oblastech. Lékař byl „velmi potěšen“ zjištěním, že nádory ustoupily, a nepřímo Susan doporučil, aby v užívání nelegálního konopného výtažku pokračovala. Několik dní před Vánoci tak Susan obdržela to, co dnes považuje za „nejlepší vánoční dárek, jaký si jen mohla přát“. Sama dodává, že její případ je důkazem, že konopí dokáže pomoci i proti rakovině, a proto vyzývá lékaře, aby „všichni pacienti s nádorovými onemocněními“ dostali na tuto bylinu předpis, přičemž doufá, že jim pomůže, jako pomohlo i jí samotné.

Zdroj: metro.co.uk

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!