Aktuální článek
Pilotní legalizace ve Švýcarsku a mezinárodní tání ledů

Pilotní legalizace ve Švýcarsku a mezinárodní tání ledů

  • V zemích, které již na přání svých občanů legalizovaly konopí k léčbě či dokonce rekreaci, dochází k dalším pozitivním krokům na úrovni legislativy či bankovnictví. A mezitím zvolna a nenápadně tají prohibiční ledy i na půdě mezinárodních organizací jako WHO a OSN.

Mezinárodní

–       31. ledna byly konečně zveřejněny závěry přezkoumání konopí Světovou zdravotnickou organizací (WHO), která v přelomovém dokumentu vyhodnotila veškerá dostupná data a na jejich základě vydala doporučení týkající se jak léčebného využití konopí, tak rizik spojených s jeho užíváním. Velmi pozitivní vyznění tohoto přezkoumání potvrzuje, že konopí a kanabinoidy v něm obsažené mohou být využívány jako léčiva a de facto ruší rozhodnutí WHO z roku 1954, podle kterého „bychom se měli snažit vymýtit konopí ze světa medicíny“. Nyní je potřeba, aby doporučení Světové zdravotnické organizace odsouhlasilo ještě 53 členských států OSN. 

–       13. února schválil Evropský parlament rezoluci o společné evropské strategii pro rozvoj léčebného konopí. Jedná se zcela jistě o pozitivní zprávu, nicméně představitelé konopného sektoru upozorňují na několik nedostatků, zbytečných restrikcí a promarněných příležitostí – mimo jiné na ignorování situace kolem extrémně rychle se rozvíjejícího trhu s CBD, který zatím není ve většině členských zemí Evropské unie nijak regulován, ale například na letošním veletrhu Spannabis v Barceloně nesměli vystavovat kvůli sporům se španělskými úřady žádní výrobci CBD produktů.

 „Konopí a kanabinoidy v něm obsažené mohou být využívány jako léčiva.“ – WHO

–       25. února oznámila Komise OSN pro drogy (CND), že na svém každoročním březnovém zasedání ve Vídni nebude hlasovat o přijetí výše zmiňovaných doporučení WHO. Důvodem odkladu, který zklamal legalizační aktivisty, je to, že některé členské státy si vyžádaly více času na zvážení návrhů WHO (mezi nimi například Japonsko, Spojené státy, Německo a Rusko). Oproti tomu zástupci například Norska a Uruguaye zdůrazňovali, že je nutné k hlasování přistoupit bez zbytečných odkladů. 

–       11. března informovala ve Velké Británii sídlící legalizační organizace Transform o tom, že jeden z nejvlivnějších orgánů Organizace spojených národů – Koordinační výbor výkonných ředitelů systému OSN, jehož členy jsou výkonní ředitelé 27 organizací OSN – v tichosti na konci ledna přijal vyhlášení, v němž vyzývá členské státy k tomu, aby prosazovaly drogovou politiku na základě vědeckých výzkumů a se zaměřením za zdraví, čímž se rozumí dekriminalizace užívání a držení drog pro vlastní potřebu. 

USA

–       13. února proběhlo na půdě Sněmovny reprezentantů přelomové slyšení o situaci kolem konopného sektoru a přístupu k bankovním službám. Jedním z největších problémů legalizace postupující napříč Spojenými státy je totiž skutečnost, že naprostá většina bank až donedávna nechtěla a ani nemohla jakkoli spolupracovat s konopnými byznysy, protože podle federálního zákona je konopí stále po celé Americe ilegální drogou. Důsledkem toho musejí jednotlivé prodejny, pěstitelé, zpracovatelé i distributoři neustále přechovávat obrovské množství hotovosti, což samozřejmě láká pozornost kriminálníků a ztěžuje celé podnikání. Na slyšení se hovořilo o novém návrhu zákona o bezpečném a spravedlivém přístupu k bankovním službám, který by chránil jak konopné podniky, tak banky – za předpokladu, že se tyto byznysy nacházejí ve státech, které konopí legalizovaly.

–       Státní zástupci a policie mají v Kalifornii problém. Po uzákonění legalizace v roce 2016 by měly tyto úřady přehodnotit a zrušit tresty za delikty ve spojení s konopím, které podle nového zákona nejsou považovány za trestný čin. Dohromady by se mělo jednat o zhruba 200 000 případů, což se samozřejmě představitelům moci nelíbí a vymlouvají se na nedostatek času i personálu. V únoru ale informovala prokuratura San Franciska, že ve spolupráci s nevládní organizací Code for America vyvinuli algoritmus, který příslušné kauzy rychle vyhledá, a díky tomu během krátké doby vyřešily kolem 9 000 případů – a to buď osvobozujícím rozsudkem, nebo alespoň zmírněním trestu. 

Kanada

–       V průběhu února a března oznámilo trio největších velkoproducentů konopí v Kanadě (a zároveň na světě) – společnosti Canopy Growth, Tilray a Aurora – že do svých řad získali známé osobnosti ze světa šoubyznysu a finančnictví. Největší mediální pozornost v celé Severní Americe vyvolala akvizice legendární televizní kuchařky Marthy Stewartové společností Canopy Growth. Firma Tilray zase angažovala bývalého bankéře jedné z největších světových bank Goldman Sachs, zatímco společnost Aurora se spojila s miliardářem Nelsonem Peltzem. V Kanadě tak pokračuje trend rychlé legitimizace celého konopného odvětví.


Peru

–       Na konci února zveřejnila ministryně zdravotnictví Zumela Tomasová pravidla fungování vznikajícího trhu s léčebným konopím a oznámila, že v zemi s 32 miliony obyvatel žije více než 7 500 pacientů, kteří urgentně potřebují k léčbě svých nemocí konopí. Od nynějška tak mohou lékaři předepisovat léčebné konopí lidem s roztroušenou sklerózou, epilepsií, neuropatickou bolestí a dalšími diagnózami a indikacemi. 

Izrael

–       11. března překvapil všechny premiér Benjamin Netanjahu, jenž byl dlouhodobým odpůrcem byť jen léčebného využití konopí, svou odpovědí na diváckou otázku týkající se legalizace konopí i k rekreačním účelům v televizním pořadu stanice LikudTV. „O toto téma se nyní zajímám a brzy se k tomu vyjádřím. Je možné, že k tomu dojde.“ Premiér zároveň vyjádřil spokojenost s nedávným rozšířením programu léčebného konopí v zemi a s povolením vývozu do zahraničí. 

Lékaři v Peru nyní mohou předepisovat konopí lidem s roztroušenou sklerózou, epilepsií, neuropatickou bolestí a dalšími diagnózami.

Španělsko

–       15. až 17. března se uskutečnil již sedmý ročník údajně největšího konopného veletrhu v Evropě – barcelonského Spannabisu, který opět přilákal desítky tisíc návštěvníků a rekordních takřka 300 vystavovatelů. Veletrh před několika měsíci koupil americký magazín High Times v přepočtu za více než 150 milionů korun.

Švýcarsko

–       V první polovině ledna prohlásila ředitelka Curyšské asociace lékáren Valeria Doraová, že zástupci více než stovky místních lékáren jsou naklonění tomu, aby za určitých pravidel prodávali konopí dospělým zákazníkům – a to nejen pro léčebné, ale i rekreační účely.

–       28. února oznámila švýcarská vláda, že umožní zahájení pilotní série výzkumů, v jejichž rámci by až 5 000 dospělých občanů mělo legální přístup ke konopí a mohli by ho beztrestně kupovat, konzumovat a přechovávat. Cílem je zjistit, jak by fungovalo ukončení konopné prohibice v zemi. „Vzhledem k nejnovějšímu vývoji potřebujeme otestovat nové způsoby regulace, aniž bychom podrývali v současnosti platné prohibiční zákony,“ stojí ve vládním prohlášení. 

Slovensko

–       Deník Košice: Dnes informoval 12. března o „neobvyklém protestu“, který svolali kamarádi a příbuzní čtyřiadvacetiletého Roberta D. Toho začátkem února zadržela policie za přechovávání konopí. Jelikož dostal už v minulosti podmínku za to, že byl přistižen s jedním jointem, nyní mu za 7,5 gramů sušiny hrozí nejméně deset let za mřížemi. Demonstrace se zúčastnilo na pět desítek lidí a Robertovi rodiče, kteří sice podle vlastních slov užívání konopí odsuzují, nicméně deset let vězení pro mladého člověka jim přijde za pár gramů opravdu mnoho. Kromě toho se ve slovenských médiích začíná v poslední době otevírat diskuze o legalizaci konopí k léčebnému využití, protože Slovensko je jednou z mála evropských zemí, které tuto legislativu ještě nezavedly.

Ukrajina

–       Na začátku února podpořila ministryně zdravotnictví Ulana Suprunová, která se narodila ve Spojených státech a má ukrajinské i americké občanství, petici adresovanou parlamentu, jež požaduje legalizaci konopí k léčebným účelům: „Konopí je Ukrajincům zcela odepíráno – ať pacientům k léčbě nebo vědcům na bádání – přestože by mohlo pomoci až dvěma milionům nemocných v zemi.“ Zároveň vyzvala všechny obyvatele, aby petici podepsali a vytvořili tak tlak na politické představitele.

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!