Aktuální článek
Za málo peněz hodně muziky 03: February, Porcelaine People, München Konflikt

Za málo peněz hodně muziky 03: February, Porcelaine People, München Konflikt

  • Tento kraťoučký výstřel pozitivně kritického charakteru bych rád věnoval svému bydlišti – Ostravě. Možná si myslíte, že město, které je plné předsudkového bahna dělnické třídy spojené s hornictvím a hutnictvím, nemá kromě nedávno zesnulé Věry Špinarové a Jarka Nohavici hudebně co nabídnout.

Inu, Ostrava v roli němého pozorovatele Brna a Prahy tichounce kulturně vzkvétá a do budoucna se s ní bude muset počítat. Pravdou však je, že odkaz černé metropole je v ostravské alternativní hudbě přeci jen znatelný, takže muzika vznikající z místního podhoubí je smutná, temná a občas neurotická, vystřelená do animálních sfér našich malých opičích mozečků.

February

Prvním ostravským fenoménem je kapela February. Funguji relativně krátce, ale už stihli vydat album (Branching Tracks), vystoupit v rámci pořadů radia Wave a ojet republiku křížem krážem. Jejich linky a aranže s lehkostí žraloka obrovského plují na vlivech kapel jako Grizzly Bear či Interpol a díky hlasové vybavenosti obou zpěváků se do uší vkradou i Radiohead a The Cure. To vše je spojeno za lehoučkými shoegazovými valy s podzimní náladou padajícího listí v Komenského sadech. February jsou skvělou indie kapelou s obrovským potenciálem hudebního růstu – jsou to vesměs mladé vajca, ale už tvoří výbornou muziku…

Porcelaine People

Nepoměrně zkušenějším uskupením je kapela Porcelaine People procházející renesančním obdobím. Po necelých třech letech nečinnosti se v obměněném složení dala opět dohromady a z netradiční kytarovky mířící do vln popu doklouzala k původním končinám nášupu. Hudebně dospělá kapela se vrátila k hudbě, na které všichni členové vyrůstali (devadesátkový nátěr, místy zataženo), ale přesto se povedlo zapojit specifický rukopis prerenesanční tvorby. Chytré aranže, chytlavé melodie, charisma společně s dynamikou zamíchanou v lehounkém indie závoji tvoří absolutně podmanivou muziku plnou potemnělé atmosféry. Kapela vydá na přelomu ledna a února první EP (Low Flying Panic Attack) v novém složení a nový klip (skladba Volunteer) už je venku. Pak se, dle jejich slov, uvidí, co bude dál.

München Konflikt

Neuróza nakonec – kapela München Konflikt. „To je nejvíc berlínská kapela, jakou jsem kdy viděla,“ prohlásila má kamarádka z Berlína po jejich koncertě ve sklepě místní nálevny. Upřímně nic podobného jsem nejen v Ostravě, ale v rámci celého Česka neviděl. Jako by si členové občas potřebovali něco vystřihnout z nervového systému a mají přirozenou potřebu to dělat na pódiu. Jejich hudba je jako strčit prsty do zásuvky v bubnu peroucí pračky – ale v dobrým. Objeli Česko, objeli Německo, vydali album nesoucí název Just Dů Did Turbo Violence, což je celkem trefné shrnutí jejich hudebního žánru. PS: Mimo pódium jsou to největší zlatíčka.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!