Aktuální článek
Konopí dokáže zpomalit rakovinu plic

Konopí dokáže zpomalit rakovinu plic

  • Skupina vědců ze soukromé thajské Rangsitské univerzitě v provincii Pathum Thani zjistila, že dva konopné výtažky dokázaly u myší zastavit růst plicních nádorů. Výzkumníci se nyní chystají provést obdobnou studii s pacienty. Výsledek studie byl oznámen při příležitosti otevření Institutu pro výzkum léčebného konopí na Farmaceutické fakultě Rangsitské univerzity. Studii představila Surang Leelawatová, odborná asistentka a vedoucí institutu.

„V laboratorních testech jsme se zaměřili na účinnost tří hlavních kanabinoidů THC, CBD a CBN při léčbě rakoviny plic u myší. Výsledky ukázaly, že THC a CBN dokážou rozvoj rakoviny u zvířat zastavit. Nyní se chystáme provést řadu obdobných klinických studií s lidskými pacienty,“ prohlásila vědkyně. 

Výsledky izolovaných laboratorních pokusů ve zkumavkách potvrdily schopnost kanabinoidů zastavit růst některých typů rakovinných buněk či je přímo ničit. 

 Leelawatová dodala, že rakovina plic patří mezi nejagresivnější formy rakoviny a dosud na ni nebyl objeven účinný lék. Současné výsledky však naznačují, že by jím snad mohlo být konopí. 

Investice do budoucnosti

Arthit Ourairat, rektor Rangsitskéuniverzity, uvedl, že univerzita na klinických studiích plánuje spolupracovat s významnými nemocnicemi. Dále nastínil plán univerzity vyvinout konvenční konopné léky a zlepšit způsoby „využití konopí v tradiční thajské medicíně.“ Univerzita v nedávné době investovala značnou sumu do nové laboratoře určené právě pro Institut pro výzkum léčebného konopí a dokonce otevřela malou konopnou farmu, která začne letos v létě vyrábět konopné extrakty. „Výzkumem léčby konopím jsme se začali zabývat před třemi lety. Dnes jsme dospěli do bodu, kdy věříme, že pro naši zemi dokážeme vyvinout bezpečné a účinné kanabinoidní léky,“ nechal se slyšet Ourairat.

Od zkumavky až k člověku

Konopné výtažky se při léčbě používají na mírnění bolesti, nevolnosti a uvolnění svalových křečí. Společnost pro výzkum léčby rakoviny (American Cancer Society – ACS) uvedla, že výsledky izolovaných laboratorních pokusů ve zkumavkách potvrdily schopnost kanabinoidů zastavit růst některých typů rakovinných buněk či je přímo ničit. Následovala řada studií na zvířatech, mezi které patří i aktuální výzkum provedený na Rangsitskéuniverzitě. Při nich se ukázalo, že tyto látky dokážou zpomalit rozvoj rakoviny i u zvířat. 

Rangsitská univerzita dokonce otevřela malou konopnou farmu, která začne letos v létě vyrábět konopné extrakty. 

Nyní je čas na další krok – několik klinických testování s lidskými pacienty již probíhá. ACS se sice zatím k otázce legalizace konopí pro léčebné účely oficiálně nevyjádřila, ale otevřeně podporuje „potřebu dalšího vědeckého výzkumu kanabinoidů a jejich účinků na pacienty s rakovinou.“ Asociace zejména zdůrazňuje, že je nutné přijít s účinnějšími léky na mírnění vedlejších účinků konvenční léčby rakoviny. 

Na cestě k opravdové léčbě

Všechny způsoby užívání konopí samozřejmě pro tento účel zcela vhodné nejsou. Například kouření sušeného konopí nepříznivě ovlivňuje plíce. Americká plicní asociace (American Lung Association – ALA) upozornila, že „časté kouření konopí vede k chronickému zánětu průdušek a u lidí s oslabenou imunitou může zvýšit riziko plicních infekcí.“ Způsobů užívání naštěstí dnes existuje nespočet. Rekreační i léčebné konopí lze díky moderním vaporizérům bezpečně inhalovat anebo je možné ho užívat ústně či topikálně, a to v mnoha různých podobách. 

Zdroj: www.labroots.com

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!