Aktuální článek
Konopím proti migréně?

Konopím proti migréně?

  • Pokud jste někdy měli migrénu, jistě znáte její průvodní symptomy: silná bolesti hlavy, extrémní citlivost na zvuk a světlo, zastřené vidění, nevolnost a někdy dokonce zvracení. U některých postižených jsou tyto příznaky natolik závažné, že jim brání vykonávat běžné činnosti a odsuzují je k roli trpících přihlížejících, kterým nezbývá než čekat, až příznaky prostě pominou. Průměrná migréna trvá až 72 hodin a je tedy opravdu důležité najít účinný lék s rychlým nástupem účinku.

Konopí je považováno za spolehlivé analgetikum a možnou náhražku za návykové opioidní preparáty a nabízí se tedy, otázka, zda je možné používat ho také proti migrénám. Závěry doposud provedených výzkumů účinnosti konopí proti migrénám byly pozitivní a vědci nyní shromažďují informace o tom, jakým způsobem by mohla teorie být uvedena do praxe. 

Dosavadní studie

Přehled odborné literatury zveřejněný v roce 2017 ve vědeckém časopise Cannabis and Cannabinoid Research byl zaměřen všeobecně na aplikaci konopí proti bolestem hlavy. Vědci dospěli k názoru, že konopí může některým pacientům pomoci, a tuto skutečnost chtějí doložit dalšími klinickými výzkumy. Kromě popsání jedinečných vlastností kanabinoidů jako preventivního prostředku proti bolestem hlavy zdůrazňují odborníci také význam CBD při léčbě řady průvodních projevů těchto bolestí, například úzkosti. Novější rešerše publikovaná v roce 2018 v odborném časopise Frontiers in Pharmacology potvrdila, že kanabinoidy vykazují slibné vlastnosti při prevenci a léčbě migrény. Aktivace kanabinoidních receptorů v mozku může zároveň vést k tlumení zánětů spojených se silnými migrénami.

Ve srovnání s jinými metodami léčby jsou jednoznačnými devizami konopí bezpečnost a minimální nežádoucí účinky.

Podle jiné studie z roku 2016, kterou zveřejnil odborný žurnál Pharmacotherapy, snižuje užívání konopí četnost výskytu migrény. Vědci sledovali skupinu 121 dospělých pacientů na dvou specializovaných klinikách v Coloradu a zjistili, že kontrolovaná konzumace konopí snižuje u některých pacientů pravděpodobnost výskytu migrén. Především kvůli nejednoznačnému postoji zákona ke konopí berou někteří nemocní léčbu do vlastních rukou. 

Jak to vidí pacienti

Anna Reynoldsová trpí migrénou a podle jejích slov je konopí jediným účinným lékem proti všem příznakům. O svůj příběh se v roce 2016 podělila s časopisem Self. Už během studia na vysoké škole jí silné migrény bránily účastnit se společenského života. Jeden záchvat dostala přímo uprostřed koncertu skupiny Pearl Jam v přeplněném, hlučném a barevně osvětleném klubu v New Yorku. Reynoldsová měla ale štěstí v neštěstí: „Kamarád mi podal joint a já si z něho potáhla, protože už jsem prostě nevěděla, co dělat. Migréna začala prakticky okamžitě slábnout, až úplně odezněla, a já jsem si naplno užila koncert a pochutnala si společně s přáteli na třech baleních nachos se sýrem.“ Britský deník Independent publikoval už v roce 2010 článek Kathryn Cainové o tom, jak jí konopí zachránilo život a zastavilo každodenní otupující migrény. Léky na předpis s vysokým dávkováním a mnoha nežádoucími vedlejšími účinky jí proti neustávající bolesti hlavy nepomáhaly. Když se po letech váhání konečně odhodlala vyzkoušet konopí, byla jeho účinky ohromena: „Už po několika minutách všechna bolest zmizela a přestala jsem se třást. Zničehonic jsem byla naprosto klidná, což někdo, kdo nikdy neměl migrénu, nemusí považovat za nic světoborného, pro mě to ale byl úžasný pocit. Nic mě nebolelo.“ Jak je možné, že konopí některým pacientům pomáhá tak rychle a spolehlivě?


Názor odborníků

Doktor David Bearman, viceprezident Americké akademie pro kanabinoidní léčiva, popsal v roce 2016 v článku pro časopis Self účinky konopí jako analgetické a antiemetické, tedy mírnící bolest a zvracení, a vysvětlil, že kanabinoidy zpomalují aktivní neurologickou signalizaci v mozku. „Snížení mozkové aktivity je pak jedním z faktorů zodpovědných za odeznění migrény,“ uvedl Bearman a dále prohlásil, že na rozdíl od běžně předepisovaných preparátů má velmi málo nežádoucích vedlejších účinků: „Jedním z hlavních principů, který musíme mít při předepisování léků na paměti, je převaha terapeutických účinků nad účinky vedlejšími. Ve srovnání s jinými metodami léčby jsou jednoznačnými devizami konopí bezpečnost a minimální nežádoucí účinky.“

K zastavení rozvíjejícího se záchvatu je ideální vaporizace, z hlediska dlouhodobé prevence je lepší orální podávání.

Jaká forma konopí přináší nejlepší výsledky? Neurolog a psychofarmakolog dr. Ethan Russo, tvrdí, že s ohledem na účel konzumace se pacienti dělí na dvě velké skupiny: „Kouření nebo v lepším případě vaporizace je ideální pro zastavení rozvíjejícího se záchvatu, pokud ale jde o dlouhodobou prevenci, je lepší volbou pravidelné orální podávání.“ Pokud jde o budoucnost výzkumu a lepší pochopení toho, jak by konopí mohlo být využito nikoli jako alternativní nebo doplňkový prostředek k léčbě migrény, ale jako hlavní terapeutický prostředek, je doktor Russo optimistou: „Jakmile se dostaneme do fáze kontrolovaných klinických výzkumů za použití placeba a budeme mít k dispozici na míru vytvořená léčiva, budeme schopni prokázat jejich účinnost a bezpečnost. Jsem přesvědčen o tom, že by konopí mohlo patřit mezi běžně předepisované léky.“

Doktor Gary L. Wenk, profesor imunologie a lékařské genetiky na Univerzitě státu Ohio v Columbusu, prezentoval klinické vysvětlení Russoovy vize v článku pro časopis Psychology Today už v roce 2013. Kromě popisu endokanabinoidního systému lidského organismu napsal: „Konopným sloučeninám podobné látky zvané endokanabinoidy, které se v našem mozku přirozeně vyskytují, mírní bolest, protože dokáží na úrovní míchy změnit způsob přenosu signálu o bolesti do mozku. Příští generace léků proti bolesti bude s velkou pravděpodobnější fungovat na lidské tělo podobně jako kanabinoidy.“

Plnohodnotná alternativa

Dosavadní výzkum naznačuje, že léčiva na bázi konopí by mohla být užívána k efektivní léčby migrény. Další studie by v budoucnu mohly podpořit status konopí jako plnohodnotné alternativy ke konvenčním přípravkům.

Zdroj: weedmaps.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!