Aktuální článek
Izraelský CannaTech: Pohled do budoucnosti

Izraelský CannaTech: Pohled do budoucnosti

  • Boom konopných veletrhů a konferencí je nepřehlédnutelný nejen v Evropě, ale po celém světě. To, co je ale odlišuje, je jejich zaměření. Zatímco v Barceloně na Spannabisu spíše než vědce a lékaře potkáte dredaté domorodce s jointem v jedné ruce a pivem v druhé už okolo desáté ranní, na akcích typu ICBC či CannaTech vám sice víno po obědě také nabídnou, ale jen jako přílohu k velkému množství informací a novinek ze světa vědy, medicíny a politiky.

Právě CannaTechu, který se konal letos v březnu v izraelském Tel Avivu, bych chtěla věnovat následující řádky. Pod značkou CannaTech je pořádáno několik vědeckých konferencí, které v současnosti probíhají už v pěti metropolích po celém světě od Sydney v Austrálii přes Hong Kong, Izrael, švýcarský Davos až po Panamu ve Střední Americe. Za cíl si organizátoři těchto akcí kladou šířit nové vědecké postupy, inovativní nápady a technologie a propojovat profesionály a lidi z konopného odvětví. Není velkým divem, že organizační tým, který za všemi těmito akcemi stojí, pochází z Izraele, který přezdívce „národ start-upů“ dělá čest v nejrůznějších odvětvích, včetně toho konopného. Právě v Tel Avivu se odehrávaly první konference, odkud pak koncept CannaTechu narostl do dnešních rozměrů.

Země mléka, strdí a konopí

S blížícími se volbami do izraelského parlamentu Knessetu bylo téma konopí a jeho legalizace nepřehlédnutelné. Hlasy pro legalizaci v předvolební kampani zněly téměř ode všech kandidujících stran, nejhlasitěji ale od strany Zehut. Zehut je svými silně pravicovými názory ideově blízká vítězné straně Likud, vedené Netanjahuem, který se legalizaci také nebrání.

Hodnota světového konopného trhu je kolem 17 miliard amerických dolarů, ale v horizontu několika let se předpokládá růst až nad 150 miliard.

I když by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná jen o typický předvolební tah a prázdný slib s cílem získat nové voliče, nemusí tomu tak vůbec být. Důkazem, že i politici to občas myslí vážně, je bývalý ministerský předseda Izraele – Ehud Barak, který byl jedním z hlavních hostů a speakerů na telavivském CannaTechu. V září loňského roku se stal předsedou akciové společnosti CannDoc. Vzápětí poté co byl oznámen jeho vstup do společnosti, cena akcií firmy okamžitě vyletěla o více než 40 procent a k dnešnímu dni je celkový nárůst v hodnotách kolem 500 procent. Firmě tak známá tvář ve vedení přinesla kromě nemalých finančních zdrojů i důležitý mediální dosah. Své vystoupení začal prohlášením: „Izrael je nyní zemí mléka, strdí a konopí,“ čímž si ihned podmanil publikum. Dále se zaměřil především na ekonomické aspekty a perspektivy konopí a legalizace. Mimo jiné uvedl, že hodnota celosvětového konopného trhu je v současnosti kolem 17 miliard amerických dolarů, ale v horizontu následujících několika let se předpokládá růst až k hodnotám přesahujícím 150 miliard.

Extrakce pomocí páry

Cílem CannaTechu je představovat inovace a nejnovější technologie a šířit špičkové vědecké a lékařské poznatky a analýzy. Každý rok se tak můžete spolehnout na to, že se zde objeví něco, co vám přinejmenším vyrazí dech. Letos nás zaujala společnost CannRx a prezentace jejích novinek. Vyvinula a nechala si patentovat zařízení pro unikátní formu rostlinné extrakce s názvem VCT (Vapour Capture Technology). Už samotný název napovídá mnohé o tom, v čem je tato extrakce jedinečná. Za použití velmi vysokých teplot se vytváří pára, která je jako extrakční médium ve svém působení v mnohém odlišná od klasických a dnes už notoricky známých alkoholových, CO2 a butanových extrakcí. Výhoda extrakce pomocí páry je například v tom, že se tímto způsobem může z rostliny získat výtažek s komplexnějším kanabinoidním profilem, který je medicínsky mnohem efektivnější než výtažky získané pomocí výše zmíněných tradičních extrakcí. Dalším plusem této metody je například to, že umožňuje získat vyšší výnos extraktu z rostliny, zároveň dokáže odstranit pesticidy a při jejím použití již není třeba rostlinu dekarboxylovat ani winterizovat (tzn. zbavovat vosků).

Cílem CannaTechu je představovat inovace a nejnovější technologie a šířit špičkové vědecké a lékařské poznatky a analýzy.

Kromě extrakce se CannRx zaměřuje i na vlastní recepty a výzkum léčebných preparátů. Na CannaTechu tak byly představeny úplně čerstvé výsledky testů jejich dvou preparátů – jednoho na spaní, druhého na bolest.

Sofistikované technologie

S posledním vývojem technologií a digitalizace není asi s podivem, že se tyto trendy musí odrazit i v tomto odvětví. Hlavními zástupci použití nejnovějších technologií artifical intelligence (AI) čili umělá inteligence a big data (velká data) byly na letošním Cannatechu například firmy Indorz, Namaste Technologies nebo Gemma Cert.

„Izrael je nyní zemí mléka, strdí a konopí.“ Ehud Barak

Izrael coby národ start-upů valí ohromné množství nejrůznějších inovačních a technologických projektů do nejrůznějších oblastí lidského podnikání a ani v konopném byznysu nezůstávají pozadu. Jednou z posledních novinek je právě technologie od izraelské společnosti Indorz, která je zářným příkladem takového úspěšného start-upu. O tom, že se úroveň pěstování od sklepních a skříňových řešení, i díky legalizaci, změnila v hi-tech profesionální operace, nemůže být pochyb. A právě toho využívá i společnost Indorz, která představila opravdu vysoce propracovanou technologii kombinující AI s IT, kdy za pomoci senzorů a sledování celé škály hodnot v pěstírně (teplota, vlhkost, VPD atd.) dokáže pěstiteli zoptimalizovat nastavení veškerého pěstebního zařízení tak, aby dosáhl co největšího výnosu i potence rostliny. Díky neustálému zaznamenávání a vyhodnocování dat a systému včasného varování tak dokáže tato technologie pěstitele i například varovat, že by se mohl blížit potencionální problém. A už jen jako bonus je úžasné uživatelské rozhraní aplikace, jejíž pomocí můžete v reálném čase sledovat a řídit celý pěstitelský proces jak z počítače, tak z mobilu. Celá myšlenka tedy spočívá v neustálém sledování dat, jejich následné analýze a automatizaci, a to vše za použití celostního chápání rostliny.

Léčba s umělou inteligencí

Další firmou z oblasti IT, která se na letošním Cannatechu představila, byla Namaste Technologies, která zde odhalila Namaste MD, opět mobilní aplikace, která využívá umělou inteligenci, v tomto případě ale ne pro oblast pěstování, ale pro koncového uživatele. Princip spočívá v tom, že se uživatelé po stažení aplikace zaregistrují a vyplní svůj profil a zdravotní obtíže a následně si sjednají online lékařskou konzultaci, na základě které jim je vystaven recept na léčebné konopí. Uvádějí, že celý proces od zaregistrování po vydání předpisu zabere zhruba dvacet minut. Na platformě si ho můžou též i s donáškou objednat. To zajišťuje druhá část projektu s názvem CannMark, která je takovým prototypem klasické nákupní aplikace s donáškou.

Výhoda extrakce pomocí páry je například v tom, že se tímto způsobem může z rostliny získat výtažek s komplexnějším kanabinoidním profilem.

Hlavní gros celého nápadu a technologie však přichází po dodávce a hlavně samotné konzumaci, kdy uživatelé v aplikaci hodnotí několik parametrů od chuti, až po vjemy a účinky. Na základě těchto hodnocení a použití samoučitelných algoritmů umělé inteligence pak dochází k tvorbě a neustálému rozšiřování databáze informací o jednotlivých odrůdách a jejich vhodnosti použití pro různé zdravotní problémy. S tím, jak databáze neustále narůstá, pacientům pak na základě jejich informací zadaných do profilu chodí personalizované nabídky a tipy na další možné odrůdy, které by jim mohly pomoci na jejich potíže. Cannatech není ale pouze o technologiích a vědě. Velmi často se zde můžete setkat s influencery z oblasti politiky nebo konopného aktivismu. Jak jsem ale už zmiňovala na začátku, nepředstavujte si dredaté pankáče s legalizačními hesly na holém těle. Spíše se jedná o americký model, kdy je zdůrazňován lidský příběh a poměrně velké emotivní působení. Jako bonus je úžasné uživatelské rozhraní aplikace Indorz, jejíž pomocí můžete v reálném čase sledovat a řídit celý pěstitelský proces jak z počítače, tak z mobilu.

Dobré zprávy na konec

Na letošním ročníku se této role motivačního speakera hned ze začátku ujala mladičká Rylie Maedlerová, která ve svých pouhých sedmi letech musela projít těžkým bojem s nádorovým onemocněním kostí, které jí zasáhlo velkou část obličeje. Ani po několika různých konvenčních léčbách se však její stav nezlepšoval a nádory jí začínaly způsobovat rozpad obličejových kostí a vypadávání zubů. Po této neúspěšné léčbě se Ryliini rodiče rozhodli pro změnu a vyhledali alternativní konopnou léčbu, v jejím případě se jednalo o konopný výtažek s CBD. Nyní je tomu šest let, co tuto konopnou léčbu užívá, a je naprosto bez příznaků a zcela zdravá. To by samo o sobě asi jako příběh se šťastným koncem stačilo, ale tenhle Ryliin příběh pokračoval.

Poté, co se po nasazení konopného výtažku její stav zlepšil, mohla se opět vrátit do školy a žít bezstarostný dětský život na americkém předměstí. Bohužel problém nastal velmi záhy, a to když jí bylo zakázáno užívat výtažek na půdě školy. Rylie tedy musela každý den ze školy mezi hodinami odcházet domů, aby si mohla vzít léčivo, bez něhož by se její stav opět zhoršil. Právě to ji vedlo k tomu, že u senátora ze svého okrsku pomohla prosadit zákon o tom, aby děti mohly užívat léky z konopí i na pozemcích škol. Kromě toho je zakladatelkou a výkonnou ředitelkou vlastní společnosti s názvem Rylie’s Sunshine, která vyrábí a prodává CBD výtažky, a nadace Rylie’s Smile, která se zaměřuje na pomoc dětem v rámci výzkumu léků pro některá pediatrická onemocnění. Po tak nabité a informacemi nabité konferenci jsme si říkali, že lepší zprávy z konopného odvětví už nás v Izraeli snad ani potkat nemůžou. A jak jsme se mýlili! Jen den po skončení konference, zrovna když jsme nastupovali do letadla, to přišlo. Izrael právě dekriminalizuje držení konopí a místo trestních sankcí budou aplikovány méně tvrdší postupy.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!