Aktuální článek
Džínový návrat ke kořenům: Levi‘s přišel s revoluční technologií využití konopí

Džínový návrat ke kořenům: Levi‘s přišel s revoluční technologií využití konopí

  • Kultovní značka riflí Levi Strauss & Co. nedávno představila tkaninu tvořenou jemnou směsí bavlny a konopí. Vedoucí vývoje a inovace této značky se nechal slyšet, že do pěti let hodlá Levi‘s na konopí přejít u všech svých produktů.

Zásadní výhoda konopí tkví v tom, že pěstování této rostliny je výrazně šetrnější k přírodě – při pěstování potřebuje mnohem méně vody i chemického postřiku než bavlna. Zásadní problém byl dosud ve zpracování konopí, Levi‘s ale nyní přišel s technikou, při které je v porovnání se staršími postupy ke změkčení konopného vlákna potřeba mnohem méně vody a výsledná tkanina je tak doopravdy ekologická. 

Šaty dělají člověka

Po loňské legalizaci technického konopí ve Spojených státech začal konopný průmysl prudce růst. Současný průzkum trhu naznačuje, že v roce 2026 by jeho hodnota mohla dosáhnout neuvěřitelných třináct miliard dolarů jen ve Spojených státech. V poslední době jste si jistě všimli, že nové produkty na bázi CBD se objevují všude jako houby po dešti. Konopí ale není jen o rekreační konzumaci – mimo jiné i výrazně zvyšuje udržitelnost oděvního průmyslu a v tomto ohledu Levi Strauss & Co rozhodně nehodlá zůstat pozadu. 

Levi‘s hodlá i nadále hybridní materiál z konopí a bavlny zlepšovat a zvyšovat v něm poměr konopí až na 50 procent. 

V březnu udělal Levi’s první krok směrem ke konopným inovacím s novou kolekcí, na které spolupracoval se značkou Outerknown. V ní představil džíny a košili vyrobené z tkaniny, která obsahuje 69 procent bavlny a 31 procent konopí, ale na omak je stejná jako čistá bavlna bez příměsi. Co je na této novince tak zásadní? Konopí, které je známé především díky psychotropní látce THC, ke svému růstu potřebuje mnohem méně vody i chemie než bavlna. Na rozdíl od ní se s ním ale těžko pracuje. Bavlněná vlákna, která pravděpodobně zrovna máte na sobě, se totiž tkají z jemných vatovitých květů na vrchu rostliny, zatímco u konopí se vyrábí z tvrdého, dřevnatého stonku.

„Konopí se vyznačuje delšími, tužšími a hrubšími vlákny,“ vysvětluje Paul Dillinger, hlavní vedoucí pro inovaci a vývoj ve firmě Levi‘s, v rozhovoru pro magazín Business Insider. „Přirozeně jednoduše měkké není. Nejlépe se hodí na výrobu lan. Levi‘s ale nyní objevil způsob, jak konopná vlákna změkčit a smíchat je s bavlnou. Výroba výsledného materiálu navíc potřebuje mnohem méně vody než úprava konopí pro výrobu běžných hrubých vláken. 

Jakmile se nám podaří vyvinout čistě konopný materiál podobný bavlně, snížíme rapidně celosvětovou spotřebu vody. 

 „Jsme rádi, že spotřebitelům se naše inovace zamlouvá, ale především chceme zdůraznit, že se jedná o převratné řešení, které do budoucna zaručí naši udržitelnost,“ nechal se slyšet Dillinger.

Konopná budoucnost

Dillinger dále uvedl, že současný vývoj hybridních konopných materiálů je jen jedním z výstupů dlouhodobého výzkumu, který v budoucnu jistě přinese další moderní materiály a technologie. „Nyní bychom chtěli směs bavlny a konopí začít používat u našich hlavních produktů,“ nastínil nejbližší plány značky Levi‘s. Dillinger se dále nechal slyšet, že Levi‘s hodlá i nadále hybridní materiál z konopí a bavlny zlepšovat a zvyšovat v něm poměr konopí až na 50 procent. Mimo jiné se ale chystá na trh uvést i produkty, které se budou vyrábět pouze z konopí. Za pět let by se pak měl objevit „materiál složený pouze z konopí, který ale zároveň bude na dotyk nerozeznatelný od čisté bavlny.“ Dillinger upozornil na to, že s podobnou otázkou se v blízké budoucnosti bude muset potýkat celý oděvní průmysl. Při analýze růstu spotřeby vody potřebné při pěstování i zpracování bavlny si musí všichni uvědomit, že tudy cesta do budoucna rozhodně nevede.

Džíny a košile jsou vyrobené z tkaniny obsahující 69 procent bavlny a 31 procent konopí, ale na omak je stejná jako čistá bavlna bez příměsi. 

Dillinger původně v potenciál konopí nevěřil – právě kvůli jeho náročnosti na zpracování byla výroba jemného konopného vlákna vinou požadavků na vodu ve své podstatě neekologická. Pak se ale objevil průlomový výzkum probíhající v Evropě, kde je technické konopí dlouhé roky legální. Levi‘s zatím hodlá své partnery při vývoji tohoto materiálu i detaily ohledně výrobních postupů udržet v tajnosti. Značka se oficiálně vyjádřila, že konopný materiál na trh uvede do tří let.

Etické a kvalitní řešení

„Jakmile se nám podaří vyvinout čistě konopný materiál podobný bavlně, snížíme rapidně celosvětovou spotřebu vody,“ poznamenal Dillinger na základě dat poskytnutých Stockholmským institutem životního prostředí. „S konopím se najednou množství vody potřebné na výrobu tkaniny sníží o dvě třetiny,“ dodal. I přes svůj optimismus však Dillinger nezapomněl upozornit, že rozhodně netvrdí, že Levi‘s konopím plánuje nahradit všechnu svou bavlnu nebo že by snad celý textilní průmysl změnili ze dne na den. Abychom přechod na udržitelnější konopné technologie zvládli, čeká nás ještě spousta let usilovného výzkumu a vývoje. Navíc je dost pravděpodobné, že konopí bude pouze jednou z dostupných alternativ k bavlně. 

Konopí k růstu potřebuje mnohem méně vody i chemie než bavlna.

Zásadním poznatkem ale je, že konopné tkaniny, ať už v kombinaci s bavlnou či v čisté podobě, rozhodně nebudou pouhým krátkodobým módním výstřelkem. A to i přesto, že Levi‘s žádnou křiklavou reklamní kampaň s konopnými materiály nechystá. Značce jde totiž hlavně o to, aby zákazníky rozdíl mezi hybridními materiály a bavlnou nepoznal. „Zákazníci bohužel často předpokládají, že pokud se rozhodnou pořídit si udržitelný výrobek, budou tím muset něco obětovat. Mnozí očekávají, že eticky vyrobené produkty jsou méně kvalitní a nevypadají tak dobře. Opak je ale pravdou. Dnes už udržitelné neznamená nekvalitní.“

Zdroj: www.businessinsider.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!