Aktuální článek
Na Jamajce se snaží vzkřísit ztracenou odrůdu konopí, kterou kouřil i Bob Marley

Na Jamajce se snaží vzkřísit ztracenou odrůdu konopí, kterou kouřil i Bob Marley

  • Místní vědec doufá, že díky jeho práci bude jamajské konopí stejně slavné jako francouzské šampaňské. Dr. Machel Emanuel se ve své laboratoři v hlavním městě Kingstonu snaží pěstovat a šlechtit dávno zapomenuté původní odrůdy - takzvané landraces.

Dr, Emanuel si dal za cíl znovuobjevit unikátní konopnou odrůdu, kterou v sedmdesátých letech minulého století užívali legendy reggae jako Bob Marley, Peter Tosh či Bunny Wailer. V nadcházejícím desetiletí se však vládní orgány během americké „války proti drogám“ postaraly o to, aby po ní nezbylo ani památky. 

Vedle manga

Ve své laboratoři, která je součástí Katedry botaniky na University of the West Indies v Kingstonu, tak dnes po boku manga, liči a jiného tropického ovoce v prostoru o desítkách metrů čtverečních pěstuje konopné rostliny. Zaměřuje se zde hlavně na jedinečnou jamajskou odrůdu, které se v minulosti vyskytovala přirozeně po celém ostrově. Člověk se ale postaral o to, aby tomu tak už nebylo. 

Emanuel se dokonce odhodlal najít horského rastu, který podle svých slov nebyl posledních 40 let ve styku s civilizací.  

„Od padesátých až po sedmdesátá léta byla Jamajka ve světě vyhlášená právě svým domácím konopím a jeho produkcí,“ vysvětluje na ůvod Dr. Emanuel a dodává, že tato odrůda je dokonale stavěná pro místní podmínky a „její unikátní způsob růstu jí přidává na jedinečné vůni, příchuti a pocitech euforie, kterými oblažuje své uživatele.“ Rastafariánský badatel také potvrdil, že všichni původní členové legendární jamajské reggae skupiny The Wailers, tedy Bob Marley, Peter Tosh a Bunny Wailers, tuto odrůdu často a rádi kouřili. Podle Emanuela se však ona legendární varieta nedá srovnat se současným konopím pěstovaným pod umělým osvětlením, jehož obsah THC je několikanásobně vyšší. 

Válka proti ganje

V osmdesátých letech se jamajská ganja stala terčem americké války proti drogám. Rostla totiž do velké výšky, a proto bylo snadné ji najít a zlikvidovat. V zemi byl také zaveden zákaz pěstování. Časem jste tak na Jamajce našli pouze zmenšené hybridy původního konopí, které bylo mnohem snazší ukrýt. Machel Emanuel se před 35 lety narodil na karibském ostrově Dominika. Má doktorát z biologie se zaměřením na hortikulturu a adaptaci rostlin na klima. Konopí v rámci výzkumů pěstuje od roku 2001, přičemž v roce 2007 se oficiálně přemístil na Jamajku. Sám zbožňuje konopí, nicméně ho nekouří, ale spíše ho užívá za pomocí vaporizérů či speciální aromaterapie. Jako fanoušek populární byliny i Boba Marleyho se rozhodl pomoci s obnovením takřka zapomenuté jamajské odrůdy ve své laboratoři a s jejím následným rozšířením. Nebyl to však jednoduchý úkol. Zbytky původních semen byly ukryté až v nejzazších koutech Karibiku. 

Lov semen v Karibiku

Pátrání po nich zavedlo Dr. Emanuela na ostrovy Guadeloupe, Trinidad či jeho rodnou Dominiku. Dostal se do kontaktu se starými venkovskými rastafariány, kteří pěstují těch několik málo zbylých původních jamajských rostlin. Výzkumník se dokonce odhodlal najít horského rastu, který podle jeho slov „nebyl ve styku s civilizací minimálně posledních 40 let“. „Cesta k němu mi zabrala šest hodin,“ uvedl Emanuel. Túra však přinesla své ovoce v podobě vzácných semen.

Co z toho bude mít univerzita a pěstitelé, kteří tuto genetiku dlouhá léta uchovávali? 

Emanuel to vše dělá z lásky k rostlinám a pěstování. Nezapomněl při tom však ani na ekonomickou stránku věci, protože stihl vytvořit marketingový plán na prodej jamajského původního (landrace) konopí. Propagační materiály se zmiňují o „čisté“ starodávné bylině, oblíbenkyni Boba Marleyho. Vše je podané tak, aby to bylo co nejvíce atraktivní pro zákazníky ze zahraničí. Cílí hlavně na země, kde již proběhla legalizace, hlavně na Kanadu a některé americké státy. „Marketing původní domácí odrůdy je velkém založen na nostalgii. Jamajka je přeci jen konopím všeobecně proslulá,“ tvrdí vědec a podnikatel v jednom. Jamajka by podle něj měla využít zašlé konopné slávy a stát se celosvětovou jedničkou v produkci kvalitního konopí, podobně jako je tomu se „šampaňským ve Francii“.

Investoři vědí, kde je ostrov konopí zaslíbený

Dr. Emanuela už dnes oslovují nejrůznější společnosti a podnikatelé. Karibský vědec se však má na pozoru, a to hlavně kvůli duševnímu vlastnictví kolem konopí. Všech zájemců se proto vždy napřed ptá: „Co z toho bude mít univerzita a pěstitelé, kteří semena a genetiku tak dlouhá léta uchovávali?“ 

Jako fanoušek populární byliny i Boba Marleyho se rozhodl pomoci s obnovením takřka zapomenuté jamajské odrůdy ve své laboratoři a s jejím následným rozšířením. 

Emanuel je věřící rastafarián, proto se také snaží o zlepšení podmínek pro konopné pěstitele a zpracovatele v rozvojových zemích. „Spotřebitelé jsou ochotní podporovat produkty na základě morálky, etických zásad a vlastní znalosti o tom, jakým způsobem je rostlina pěstována,“ dodal, přičemž zdůraznil, že znovuobjevená původní odrůda pochází ze zcela „přirozených podmínek“.

Zdroj: www.dailymail.co.uk

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!