Aktuální článek
Sweet Gelato Auto®: Jiskřivá nadílka pro všechny smysly

Sweet Gelato Auto®: Jiskřivá nadílka pro všechny smysly

Redakce
  • Každých pár let se objeví fantastická novinka, která způsobí hotový převrat na zahradách konopných gurmánů. A na něco takového jsem právě narazil i já. Za šestnáct let pěstování jsem totiž nezažil palice, které by byly tak šíleně ojíněné. Nejenže má všechny květy pokryté souvislou vrstvou jiskrných trichomů jako jinovatkou, ale i okolní lístky jsou tak obtěžkané pryskyřicí, že se pod tou váhou ohýbají.

Rychlovka ve skříni

Již nějakou dobu pěstuji výhradně odrůdy závislé na fotoperiodě, ale nabídku otestovat tuhle samonakvétací genetickou linii ještě před uvedením na trh jsem odmítnout nedokázal – ostatně proč bych si nevyzkoušel, jak vypadá superrychlé pěstování? A tak jsem neváhal a na test tohoto zbrusu nového automatu jsem použil pěstební skříň o rozměru 80 x 80 x 160 centimetrů a místo slunce jsem do ní zavěsil 400wattovou vysokotlakou sodíkovou výbojku (HPS). Výměnu vzduchu obstarával 125milimetrový odtahový ventilátor RVK a jako zeminu jsem zvolil kvalitní substrát z místního growshopu.

Sladce ovocná vůně obsahuje zemitě dřevité tóny s náznakem sušeného ovoce a vlašských ořechů, ale i jemným nádechem máty a citrusu.

Tentokrát jsem se rozhodl držet své zásady používat co nejvíce zeminy. Mám takovou teorii, že čím víc pytlů se substrátem nanosíte domů, tím víc sklenic si budete muset pořídit na skladování sušiny. Během let jsem si totiž všiml, že když zachovám stejné pěstební parametry včetně počtu rostlin, tak při 150 litrech substrátu sklidím o čtvrtinu víc, než když ho použiju jen 100 litrů. Takže můj speciální recept pro pěstování téhle samonakvétací verze Gelata (Sunset Sherbet x Girl Scout Cookies „Thin Mint“), tedy jedné z nejslavnějších amerických linií pocházejících z oblasti Sanfranciského zálivu, zní takto: každou z 9 rostlin dát do 18litrového květináče (26 x 26 cm), aby mezi nimi nebyly žádné mezery.

Výsev jsem zahájil v malých 300mililitrových květináčích pod kompaktní fluorescenční zářivkou (CFL) a po 12 dnech jsem je přesadil do finálních 18litrových květníků a dal je pod 400W sodíkovou výbojku. Všech devět rostlin rostlo s pozoruhodným elánem, ještě před začátkem kvetení nasadily čtyři až šest bočních větví. Při nepřetržitém světelném cyklu 20/4 začalo kvetení mezi 24. a 29. dnem od vyklíčení. V den číslo 33 už bezpečně kvetly všechny kytky, a jelikož měly skoro stejnou výšku, vytvořily souvislou klenbu ve stejné vzdálenosti od lampy. To u samonakvétacích odrůd nebývá běžné, protože u nich dochází k velkým odchylkám ve fenotypu. 

Dvě hnojení na květ

Má Sweet Gelata se vytahovala až do 38. dne. Jakmile kytky přestaly růst, věděl jsem, že veškerou energii investují do vývinu a zrání květů, a tak jsem nasadil své vyzkoušené hnojivo, i když jen na pouhých sedm dnů. První obohacenou zálivku jsem dával v 38. den, konkrétně šlo o 3 mililitry květového hnojiva a 4 mililitry květového stimulantu (vždy na litr). O týden později, v den číslo 45, jsem tuto dávku zopakoval. Čtyři dny nato, tedy ve 49. den od vyklíčení, jsem květníky propláchl, a to patnácti litry na jednu rostlinu, abych měl jistotu, že se tím odstraní nakumulované soli z hnojiv. V tu chvíli jsem odhadoval, že sklízet budu moct za deset až dvanáct dní.

Semínko Sweet Gelato Auto si můžete objednat k magazínu Legalizace č. 53. Jako dárek ho od nás spolu s tímto číslem dostali všichni předplatitelé. 

Květy zdárně kynuly a den za dnem ubývalo mléčně zbarvených pestíků. Kalichy i okvětní lístky se pokrývaly spoustou pryskyřice. Ale co aroma? To bylo – hned po bleskové rychlosti sklizně – asi to druhé největší překvapení při pěstování Sweet Gelato Auto®. Když jsem promnul paličku mezi prsty a tím rozbil pryskyřičné trichomy a uvolnil terpeny, dočkal jsem se lahodné, sladce ovocné vůně typu kush, a to včetně zemitých a dřevitých tónů s náznakem sušeného ovoce až vlašských ořechů a jemným nádechem máty a citrusu. 

Lahůdka za dva měsíce

Mezi 59. a 62. dnem jsem sklidil všech devět rostlin, což se hodně blíží údajům uvedeným v katalogu. Je však pravda, že osobně sklízím až po ideálním bodě dozrání, protože mám raději spíše přezrálou chuť a relaxačnější účinky. Každopádně se dá konstatovat, že Sweet Gelato Auto® podává skvělý výkon a bezpečně skýtá nadmíru uspokojivou úrodu během pouhých dvou měsíců. Následné sušení trvalo dvanáct dní a curing pak tři týdny. V ten moment se v plné kráse a síle vyjevily všechny chutě a vůně skryté v těchto pozoruhodně jiskřivých paličkách. Samonakvétací Sweet Gelato aneb „Sladká zmrzlina“ od Sweet Seeds osvěží během parných dní!

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!