Aktuální článek
Medvěd, co si skočil na špeka: nová knížka pro dospělé děti

Medvěd, co si skočil na špeka: nová knížka pro dospělé děti

  • Netradičně pojatý příběh vás provede všemi slastmi i strastmi méďova konopného koníčku – od poletování v oblacích až po tvrdé přistání v gauči.

Pokud jste si někdy přáli zahulit s medvědem, rozhodně byste tuto vtipnou satirickou knihu s titulem If You Give a Bear a Bong (Když dáš medvědovi bong) od Sama Miserendina neměli minout. Dokonce byste se jí neměli vyhnout, ani pokud se setkání s medvěda, kterého trápí konopná žravka, vyloženě bojíte. Mnohé situace, které kniha popisuje, vám totiž jistě přijdou povědomé. Možná vám připomenou někoho, koho potkáváte celkem často (a dokonce třeba někoho, koho vídáte každé ráno v zrcadle).

Pohádka pro dospělé děti

If You Give A Bear A Bong milým způsobem varuje před tím, jak to může vypadat, když to lesní zvěř přežene s trávou. Čtenáři vypráví příběh o medvědovi, který nemá míru a sleduje jeho příběh od létání po obloze až po tvrdé přistání v záseku na gauči.

Autor v současnosti trpělivě vyčkává letošní nominace na Pullitzerovu cenu – nic jiného za svůj debut o omámených zvířátkách ani nečeká.

 If You Give A Bear A Bong je druhou knihou v autorově sérii, kterou výmluvně nazval „Závislá zvířátka“. Prvním dílem byla kniha o zajíci, co si nikdy neodpustil žejdlík piva a jmenuje se If You Give A Bunny a Beer (Když dáš králíčkovi pivo). Sama tyto náměty napadly, když už potisící četl svým dětem knihu o zvířátkách závislých na cukru, která nabádala ke zdravé výživě. Jednou prostě dostal nápad, že kdyby zvířátka jela v něčem silnějším, mohla by to být mnohem větší zábava. Sam se proto spojil s ilustrátorem Mikem Odumem a společně nejprve přišli s titulem If You Give A Bunny A Beer. Jejich novinka nejprve vyšla v nezávislém nakladatelství v Seattlu a po chvíli se z ní stal bestseller. Když Sam a Mike pracovali na posledních stránkách jejich prvotiny, rozhodli se, že opilého králíčka nemohou nechat osamělého. Proto se zamysleli a přišli s celou řadou dalších závislých zvířátek. Mike na obal prvního titulu proto rovnou přidal i ilustraci přebalu knihy If You Give A Bear A Bong a upoutávku na zbytek v tu chvíli fiktivní série. 

Opilý králíček a zhulený medvěd táhnou

Z ohlasů čtenářů bylo Samovi a Mikeovi hned jasné, že jestli publikum zajímá něco jiného něž opilý králíček, tak je to rozhodně zhulený medvěd. Začaly jim chodit kupy povzbudivých dopisů od fanoušků, které jim v podstatě nedaly na výběr. Za zeleným zvířecím nápadem přitom nestáli pouze autoři, ale dokonce i samotná nakladatelství. Úspěch prvního titulu umožnil Samovi najmout si vlastního agenta, který se už postaral o nabízení knihy těm největším nakladatelstvím.

If You Give A Bear A Bong je druhou knihou v autorově sérii, kterou výmluvně nazval „Závislá zvířátka“. 

Když pak Samův agent zvládl prodat titul If You Give A Bunny A Beer velkému nakladatelství Skyhorse Publishing, rozhodli se ho vydat jen pod podmínkou, že později vyjde i titul o zhuleném medvědovi.

Od vtipu ke knize

Původní pouhý vtip na obálce knihy tak dnes najdete na regálech v knihkupectvích po celém světě. Pokud patříte mezi konopné nadšence, ovládáte anglický jazyk a máte chuť na povedenou a vtipnou knihu o světlých i temných stránkách konopí, měli byste If You Give A Bear A Bong rozhodně dát šanci. Kniha je k dostání samozřejmě i na Amazonu. Sam Miserendino je přes den právník, v noci spisovatel a zároveň otec na plný úvazek. V současnosti trpělivě vyčkává na letošní nominace na Pullitzerovu cenu – nic jiného za svůj debut o omámených zvířátkách ani nečeká. Prozatím připravil další dvě knihy – If You Give A Kitty A Cocktail (Když dáte kočce koktejl), která by dle plánů měla vyjít počátkem roku 2020, a následně titul If You Give A Dog A Doobie (Když podáte psovi špeka), který má vyjít na podzim téhož roku. Máme se tedy na co těšit.

Zdroj: hightimes.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!