Aktuální článek
Editorial 54: Cannabis for the Future!

Editorial 54: Cannabis for the Future!

  • Konopí je, jak známo, technická rostlina, kterou člověk využívá již po tisíce let. I dnes, ačkoli pozornost veřejnosti, odborníků i obchodníků je upoutána především na látky bohatě se vyskytující v jeho květenství, jako je například THC nebo CBD, má konopí pestrou paletu využití snad ve všech odvětvích moderního průmyslu, nemluvě o jeho prokazatelném přínosu pro ekonomiku a ochranu životní prostředí.

A právě u zřejmého pozitivního dopadu průmyslového využití konopí na životní prostředí bych se na chvíli rád zastavil. Podíváme-li se například na textilní průmysl, zjistíme, že pro výrobu látek se dnes nejčastěji využívá bavlna. Přitom konopí na produkci stejného objemu textilního vlákna spotřebuje pětinové množství vody ve srovnání s bavlníkem a na stejné rozloze pěstební plochy vyprodukuje až o dvě stě procent více vlákna. Dalším odvětvím, ve kterém konopí může šetřit ubývající zdroje surovin, je papírenský průmysl. I když je konopný papír lidstvu znám bezmála dva tisíce let, představuje dnes pouhých půl promile z celkové papírové produkce. Na výrobu papíru se užívá především dřevo, na jednu tunu obyčejného kancelářského papíru padne až čtyřiadvacet stromů. Přitom se nabízí srovnání, které tvrdí, že ročně z jednoho hektaru konopí získáme tolik materiálu na výrobu papíru, kolik poskytnou čtyři hektary lesa.

Dalo by snadno pokračovat ve výčtu využití konopí a jeho srovnání se současnými konvenčními surovinami a materiály. V potravinářství mohou snadno konkurovat konopná semínka, která obsahují až o dvacet pět procent více bílkovin a omega-3 kyselin než vlašské ořechy a jsou vhodná pro výrobu například konopného mléka. Ve stavebnictví se konopí snadno uplatní jako zdravotně nezávadná, přirozeně nehořlavá a proti škůdcům odolná izolace nebo součást konopného betonu či olej do barvy a laků. K syntetickým plastům nabízí konopný bio plast vhodnou kompostovatelnou alternativu, v kosmetice se využívá konopí na výrobu mýdel, šamponů, rtěnek či parfémů.

Konopí svými kořeny provzdušňuje půdu a je vhodné pro fytoremediaci, tedy odstraňování těžkých kovů z média, ve kterém roste. Samo o sobě je odolné vůči škůdcům, a jelikož roste rychle a vytváří hustý porost, nepotřebuje žádnou ochranu před plevelem.

A proč to vlastně zmiňuji? Narůstající nedostatek vody a postupující odlesňování jsou již dnes celosvětovým problémem a spotřeba materiálů zatěžujících životní prostředí zatím každoročně nezadržitelně stoupá. Konopí má jednoznačně potenciál nejen vyrovnat se současným výrobkům, ale svou kvalitou, ekonomickou výhodností a ekologickou šetrností mnohé suroviny a produkty i předčít a alespoň částečně tak zabránit škodám, které průmysl i spotřebitelé doposud napáchali.

Přeji nám zelenější budoucnost. 

Robert Veverka
šéfredaktor

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!