Aktuální článek
Lékař radí: Jak užívat konopí během chemoterapie

Lékař radí: Jak užívat konopí během chemoterapie

  • Spousta lidí si dnes konopí spojuje s léčbou rakoviny. Nejedná se přitom o nějaký moderní mýtus – příznivé účinky konopí při léčbě rakoviny totiž potvrzují i objektivní vědecké výzkumy. Čím dál více studií dosvědčuje, že konopí může pacientům pomoci při léčbě rakoviny i jejích doprovodných příznaků, mezi které patří bolest, nevolnost a ztráta chuti k jídlu.

Lékaři však zatím často nemají ohledně konopí dostatek informací, a tak se ho v mnohých případech zdráhají svým pacientům doporučit. Pacienti se pak často konopím léčí sami, aniž by o tom své lékaře informovali. To však může v kombinaci s chemoterapií někdy působit i značné komplikace. 

Žádný lék není univerzální

Průzkum z roku 2018 ukázal, že osmina pacientů s rakovinou léčí své příznaky konopím. Tato studie zároveň poukázala na to, že 15 procent pacientů se domnívá, že „konopí účinky některých léků narušuje.“ Tyto výsledky poukazují na to, jak málo se o této léčbě ví. 

Při inhalací konopí pacienti využijí nejvíce dostupných účinných látek. 

Podle Dr. Josepha Rosada, který se specializuje na léčbu konopím a je autorem knihy Hope and Healing: the Case for Cannabis, konopí ovlivňuje chování každého léku, který musí zpracovat játra, a to včetně všech látek, které se běžně používají při chemoterapii. Dr. Rosado ve svém oboru rozhodně není nějaký začátečník – dodnes léčil konopím téměř 400 pacientů s rakovinou. 

Konopí a chemoterapie

Kanabinoidy, jako je například THC či CBD, pacienti často užívají ústně. Při tomto způsobu podávání však mohou vznikat kontraindikace s ostatními látkami, které v játrech zpracovávají cytochromové enzymy P450 (CYP). Konopí tímto způsobem může působit kolísání hladin účinných látek ostatních léků. Naše tělo přitom využívá CYP enzymy k metabolizování šedesáti procent léků běžně dostupných na trhu, mezi které patří všechny látky používané při chemoterapii, mnoho léků proti epilepsii, léky na srdce a přípravky proti plísním (jakékoli léky, jejichž název končí na „azol“). Léky využívané při chemoterapii jsou cytotoxické, což znamená, že dokážou zabíjet všechny živé buňky. Cílem chemoterapie je zničit co nejvíce rakovinných buněk, ale zároveň zachránit tolik zdravých buněk, kolik je jen možné. Při interakci konopí s CYP enzymy se může koncentrace toxických látek v těle pacienta neočekávaně měnit. Kombinace léčby konopím a chemoterapie tak v některých případech může být i nebezpečná. 

Důležité je, jak je konopí užíváno

Dr. Rosado má v tomto případě dobré zprávy. Konopí při chemoterapii používat lze. Reakcím, které mohou vznikat v játrech, se dá totiž vyhnout pouhou změnou způsobu užívání. Interakce kanabinoidů s CYP enzymy probíhá především při ústním a sublinguálním užívání konopí (pilulky, tinktury a potraviny). „Játra lze obejít. Stačí zvolit odlišný způsob užívání – vhodná je například inhalace (vaporizace, kouření), náplasti a krémy, či rektální nebo vaginální čípky,“ nechal se slyšet dr. Rosado. Z těchto metod doporučuje především inhalaci. „Jde o účinnost a rychlost absorpce. Když konopí inhalujete, vstřebají se při výměně plynů v plicích účinné látky již v době od tří do pěti minut od užití. Kanabinoidy se váží přímo na červené krvinky a přechází tak okamžitě do krevního řečiště. Inhalací tak pacienti využijí nejvíce dostupných účinných látek,“ upozornil dr. Rosado.

Pokud pacienti podstupují chemoterapii, neměli by konopí užívat ústně či sublinguálně. 

Dále upřesnil, že inhalace je ještě bezpečnější, když pacienti užívají kanabinoidy ve formě neaktivovaných kyselin, jako je například CBDA. Tyto látky se totiž metabolizují odlišným způsobem od ostatních kanabinoidů. Aby se pacienti vyhnuli aktivaci kanabinoidů, postačí podle dr. Rosada vaporizovat konopí při co nejnižších teplotách. Navíc doporučuje konopí raději vaporizovat než kouřit. Při kouření se uvolňují zplodiny nepříznivě ovlivňující zdraví pacientů, což by bylo v případě léčby značně kontraproduktivní. 

Co dělat v případě, že je inhalace nemožná

Dr. Rosado upozorňuje, že pokud pacienti právě podstupují chemoterapii, neměli by konopí užívat ústně či sublinguálně. Nemohou-li jinak, bezpečný odstup při ústním užívání je v takovém případě 1,5 či 2 hodiny od podání chemoterapeutik. 

Ať už konopí užíváte jakýmkoli způsobem, vždy se o tom poraďte se svým onkologem. 

Dále doporučuje, aby se ústnímu podávání konopí vyhnuli pacienti, kteří se léčí z rakoviny jater. Rakovina totiž značně omezuje schopnost jater metabolizovat konopí i léky podávané při chemoterapii. Pacientům, kteří konopí nemohou inhalovat, doporučuje popíjet vlažný čaj z květů konopí. 

Recept na konopný čaj

Léčivý konopný čaj lze připravit dle následujícího receptu:

  1. Přiveďte vodu k varu, sundejte ji z vařiče a počkejte, až přestane vřít.
  2. Voda se vaří při 100 °C. Teplota vody by měla být ve chvíli, kdy do ní přidáte květy konopí rozhodně nižší než 105 °C, protože se při této teplotě se začínají aktivovat některé kyselé formy kanabinoidů.
  3. Vložte květy konopí do horké vody, přikryjte je pokličkou a nechte louhovat po dobu 10–15 minut. Pro scezení čaje je praktické použít například french press neboli kafetiér.
  4. Jakmile čaj slijete, je připraven k pití.

Ať už konopí užíváte jako onkologickým pacient jakýmkoli způsobem, vždy se o tom poraďte se svým onkologem. U některých typů rakoviny je potřeba při léčbě konopím dávat větší pozor. THC může totiž ovlivnit například hladinu estrogenu. Proto při léčbě typů rakoviny, které mají na svědomí změny v produkci hormonů (mezi které patří například rakovina vaječníků, prsou, prostaty a varlat), by o léčbě konopím měli vaši lékaři vždy vědět. Zdroj: www.leafly.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!