Aktuální článek
Moderní způsoby užívání konopí a ekologické paradoxy

Moderní způsoby užívání konopí a ekologické paradoxy

  • Někteří výrobci kapesních inhalačních per v Kalifornii upozorňují na to, že společně s rozmachem vapování stoupá i objem odpadu – náplně neboli cartridge nelze recyklovat.

Výkonný ředitel jedné společnosti na výrobu kapesních vapovačů se zapřisáhl, že prosadí změnu v zákoně, která by nově v Kalifornii a Coloradu nařizovala recyklaci „desítek tisíc“ náplní, které prozatím jen plní skládky. Odpůrci této změny však tvrdí, že recyklace náplní je vzhledem k relativně malému množství náplní vyrobených ročně příliš nákladná a časově náročná. 

Alkohol ekologičtější?

V Kalifornii je konopí regulováno přibližně stejným způsobem jako alkohol. Konopí ani alkohol nesmíte konzumovat na veřejnosti, a kdyby vás snad napadlo projet se v autě s otevřenou lahví či jointem v ruce, můžete očekávat, že za chvíli už máte v patách policii.

Náplně s konopnými koncentráty dnes patří mezi nejrychleji rostoucí produkty na kalifornském trhu s legálním konopím, jehož celková hodnota dnes dosahuje již 2,5 miliardy amerických dolarů. 

Alkohol ale nemá tak výraznou ekologickou stopu jako konopí. Prázdné lahve i plechovky lze jednoduše vyhodit do příslušných kontejnerů. Uživatelé konopí to přitom tak snadné nemají. Olej z náplní do inhalačních per je lepkavý, nádobky jsou malé, a pokud je chcete vymýt, těžko se do nich dostává. Prázdné náplně tak často končí ve směsném odpadu. 

Obrovské množství náplní

Průzkum trhu provedený společností BDS Analytics ukázal, že náplně s konopnými koncentráty dnes patří mezi nejrychleji rostoucí produkty na kalifornském trhu s legálním konopím, jehož celková hodnota dnes dosahuje již 2,5 miliardy amerických dolarů. Dle magazínu Business Insider v roce 2016 prodej těchto produktů tvořil téměř čtvrtinu hodnoty kalifornského konopného trhu a i v roce 2018 si náplně udržely obdobnou hodnotu.

Podle analýzy trhu provedené společnostmi Arcview Market Research a BDS Analytics dosáhnou prodeje v konopném průmyslu v roce 2027 až 57 miliard amerických dolarů. Steve Berg, generální ředitel firmy na výrobu luxusních vaporizérů a inhalačních přístrojů Firefly, proto nyní usiluje o zavedení zákonů, které by zavedly funkční systém recyklace náplní s koncentráty. „Jen v Kalifornii se každý měsíc prodají desítky tisíc náplní,“ nechal se slyšet Berg. „Jedná se o závažný problém. Nynější zákony výdejnám v podstatě neumožňují ekologickou stopu snižovat. Prodejny s legálním konopím dle zákona totiž zatím nemohou přijímat prázdné náplně.“

Berg nyní hledá podporu nejen na coloradských ministerstvech zdravotnictví a životního prostředí, ale i na Úřadě pro regulaci konopí a chce přesvědčit kalifornské a coloradské zákonodárce, aby zavedli právní opatření, která by recyklaci umožnila. „Původní zákony se problematikou odpadu, který vzniká po použití náplní, vůbec nezabývaly. Stačí změnit pár nařízení a můžeme ekologickou stopu těchto produktů výrazně snížit. Problém recyklace se i přes odlišnosti v právních systémech přitom týká jak Kalifornie, tak Colorada,“ upozornil Berg. 

Olej z náplní do inhalačních per je lepkavý, nádobky jsou malé, a pokud je chcete vymýt, těžko se do nich dostává. 

Jistou nadějí na změny v blízké budoucnosti dle něj představuje například nově zavedený coloradský zákon známý pod názvem „sunset bill“, který mění mnohá nařízení týkající se prodeje, expedice a balení konopných produktů. 

Kde je problém

Nová nařízení ohledně recyklace náplní ale paradoxně mohou jít proti zájmům recyklačního průmyslu. „Z našeho pohledu se jedná jen o velmi malé množství odpadu,“ nechal se slyšet Patrick Mathews, generální manažer společnosti zabývající se recyklací odpadu Salinas Valley Recycles. „V současnosti musíme věnovat pozornost mnohem větším problémům.“ Podle Mathewse navíc náplně kvůli kombinaci skla a kovu téměř recyklovat nelze. „Jakýkoliv odpad, ve kterém je spojeno více materiálů, je doopravdy náročné recyklovat,“ upozornil. „Náplně byste sice mohli rozdrtit a kov z nich pak vytáhnout pomocí magnetů, ale sklo a plast už tak snadno neroztřídíte. Odpad lze nejsnadněji recyklovat, když je již separovaný. Jakmile jsou různé materiály v jednom kusu odpadu spojené, je to často téměř nemožné.“

Matthews navrhl, že pokud výrobci chtějí problém recyklace náplní doopravdy vyřešit, měli by se spíše zamyslet nad novou konstrukcí balení svých produktů. Nádobky by měly být konstruované tak, aby běžným třídicím a recyklačním linkám ušetřily práci. Matthews dále upozornil, že ekologické zákony, které při balení zboží zakazují využití materiálů, mezi něž patří například plastová pěna, fungují jen v případě, že jsou zavedeny plošně v celém výrobním průmyslu. „Myslím si, že mnohá nařízení často vůbec neberou v potaz, jaké možnosti při recyklaci vlastně máme,“ tvrdí.

Náplně s konopnými extrakty nelze kvůli kombinaci skla a kovu téměř recyklovat. 

Mnohem větší problém dle Mathewse představují například cigarety, které kvůli dehtu a nikotinu nelze recyklovat. Každý nedopalek odpovídá přibližně velikosti náplně, ale kuřáci jich denně odhodí mnohem více než uživatelé konopí. „Zamyslete se nad celkovým množstvím odpadu,“ upozornil Mathews. „Těžcí kuřáci denně v klidu vykouří i krabičku cigaret. Nedopalky tak v důsledku životnímu prostředí škodí mnohem více. Znečišťují vodu i pláže… Náplně s konopnými koncentráty naopak většinou skončí ve směsném odpadu a následně na skládce. Lidé si přece jen tak nevyrazí na pláž, nespotřebují tam několik náplní a nezahodí je tam do písku.“ 

Zdroj: eu.thecalifornian.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!