Aktuální článek
IACM 54: Sativex jako pomoc při nadměrném užívání konopí

IACM 54: Sativex jako pomoc při nadměrném užívání konopí

  • Nová australská studie naznačuje, že léky na bázi konopí používané při léčbě roztroušené sklerózy by mohly být účinné i při léčbě poruchy užívání konopí (tzv. závislosti na konopí).

Vědci zkoumali účinky ústního spreje s obsahem kanabinoidů rostlinného původu, jenž je známý pod obchodním názvem Sativex, na skupinu pacientů s poruchou užívání konopí. V porovnání se skupinou užívající placebo zvládli pacienti, kteří lék užívali po dobu dvanácti týdnů, svůj příjem konopí výrazně omezit.

„Většina pacientů ve skupině užívající Sativex konopí buď přestala užívat úplně, nebo své běžné dávky alespoň výrazně omezila. Tito pacienti se ke konopí poté vraceli přibližně dvakrát až čtyřikrát měsíčně. Účastníci studie užívající placebo přitom své dávkování víceméně nezměnili – konopí stále užívali čtyřikrát až šestkrát týdně,“ uvedl hlavní autor studie, Nicholas Lintzeris, v rozhovoru pro deník Sydney Morning Herald. Výzkum dále ukázal, že příznivé účinky byly dlouhodobé. Vědci sledovali účastníky studie dalších dvanáct týdnů po ukončení léčby Sativexem a zjistili, že mnoho z nich se k užívání většího množství konopí již nevrátilo.

„Nejpovzbudivějším výsledkem této studie bylo, že většině pacientů dokázal zkoumaný lék i po tak krátké době užívání trvale pomoci. Spousta z nich díky němu zvládla zcela změnit svůj život a užívání konopí výrazně omezit,“ nechal se slyšet Lintzeris. „Nyní máme naději, že jsme na poruchu užívání konopí konečně našli účinný lék.“ Léčebné konopí se dnes již často považuje za lék na různé druhy závislostí od alkoholismu až po poruchy užívání opioidních drog. Tato nová studie však poukázala na to, že konopí může překvapivě pomoci i lidem, u kterých se projevila porucha jeho užívání.

Zdroj: www.sciencedaily.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!