Aktuální článek
Flavonoidy – příští kapitola výzkumu léčby konopím

Flavonoidy – příští kapitola výzkumu léčby konopím

  • Výzkum léčby konopím se v poslední době vyvíjí raketovým tempem. CBD pomalu ale jistě mizí z výsluní. Zapomeňte dokonce i na terpeny. Zdá se, že dalším hitem ve výzkumu konopí, který v poslední době doopravdy nabírá na rychlosti, budou flavonoidy.

Co to jsou flavonoidy a proč by nás měly zajímat? V této oblasti se sice teprve začínají objevovat první průkopnické studie, ale už teď se zdá, že by „kanaflaviny“ (konopné flavonoidy) mohly lidstvu nabídnout zcela nové způsoby léčby bolesti.

Zelený zázrak

„Flavonoidy“ jsou látky obsažené ve všech rostlinách a u ovoce i zeleniny se mimo jiné se podílejí na tvorbě pigmentu. Mimo tyto snadno viditelné vlastnosti mají však řadu dalších účinků, které se vědci již řadu let snaží důkladně prozkoumat. Dosavadní výzkum mimo jiné ukázal, že mnohé flavonoidy jsou významnými antioxidanty. Proto se často říká, že bychom si zeleninu a ovoce měli vybírat dle barvy – flavonoidy jsou důvodem, proč určitá jídla prohlašujeme za „superpotraviny“. Konopí je díky svému obsahu flavonoidů dost možná další rostlinou, která na seznam superpotravin brzy přibude. Obsahuje totiž kanaflavin A a kanaflavin B – látky, které vykazují přibližně třicetkrát silnější protizánětlivé účinky než aspirin.

Kanaflaviny jsou v konopí obsaženy v opravdu nízké koncentraci, přibližně 0,14 % váhy rostliny.

Tyto zprávy však nejsou zas takovou novinkou, jak by se na první pohled mohlo zdát. Téměř zázračné účinky kanaflavinů při léčbě bolesti objevila Marilyn Barettová, výzkumnice z farmaceutické fakulty Londýnské univerzity, již v osmdesátých letech. Proč tedy konopí dodnes na seznamu superpotravin chybí? Rostlina konopí totiž obsahuje kanaflaviny pouze ve stopovém množství – abyste jich pro dosažení protizánětlivých účinků požili dostatečné množství, museli byste se konopím cpát jako legendární huliči Cheech a Chong.

Vzácné léky

„Tento problém se týká spousty přírodních léčivých látek,“ upozornil Tariq Akhtar, odborný asistent na katedře molekulární a buněčné biologie na Guelphské univerzitě v Kanadě. „Dostatek flavonoidů nezískáte, ani kdybyste se je snažili extrahovat z opravdu velkého množství konopí. Jejich koncentrace je totiž doopravdy nízká a navíc jsou to komplexní sloučeniny, které lze izolovat jen velmi obtížně. Náklady na tak složitý laboratorní úkon by tak vysoce převyšovaly výslednou hodnotu výtažku.“

Kanaflavin A a kanaflavin B vykazují zhruba třicetkrát silnější protizánětlivé účinky než aspirin.

Kanaflaviny jsou v konopí dle Akhtara obsaženy v koncentraci přibližně 0,14 % váhy rostliny. Běžné spotřebitele konopí by tak možná lákalo sklouznout k závěru, který by značně připomínal mýtus, jenž již řadu let panuje ohledně konzumace červeného vína. Někteří lidé tvrdí, že díky jistému fenolu obsaženému ve slupkách bobulí vína dokáže sklenka vína denně zázračně zpomalovat stárnutí. Skutečnost je ale jiná. I kdyby tento fenol opravdu omlazující účinky měl (což není potvrzené), museli byste pro dosažení kýžených výsledků vypít přibližně 40 litrů vína denně, což by vám jistě spíše uškodilo. Dr. Akhtarovi a jeho kolegům Dr. Stevenu Rothsteinovi a Dr. Josému Casarettovi pod vedením hlavního autora studie Kevina Rea se však podařilo najít řešení, díky kterému bude možné tyto vzácné flavonoidy konečně využít. Při výzkumu genomu konopí metodou in silico se týmu vědců podařilo určit geny konopí, které mají tvorbu kanaflavinů na starost. Nyní tak budou moci pěstovat kanaflavin A i B ve zkumavce pomocí metod metabolického inženýrství. 

Zdroj: https://www.thestar.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!