Aktuální článek
Za konopnou pacientku v Anglii se najednou staví představitelé policie, chtějí jí dopřát bezbolestný život

Za konopnou pacientku v Anglii se najednou staví představitelé policie, chtějí jí dopřát bezbolestný život

  • Carly Bartonová od svých čtyřiadvaceti let, kdy prodělala mozkovou mrtvici, trpí neuropatií a fibromyalgií. Podporu jí však nyní vyjádřili vrcholní příslušníci policie i někteří poslanci. Pět komisařů se shodlo, že by vážně nemocní lidé měli mít právo vypěstovat si vlastní konopí, aniž by se přitom museli bát opletaček se zákonem.

Volají po změně legislativy a chtějí tak pomoci vážně nemocným pacientům. Kampaň s názvem „Amnestie pro Carly“ podporuje nejen řada poslanců z různých politických stran, ale i bývalí šéfové policie a Policejní federace (odbor pro řadové policisty). Z opačné strany barikády se však ozývají názory, že protikonopné zákony nemohou být zmírňovány. Odvolávají se zejména na údajné psychotické účinky této rostliny.

První v zemi

Carly Bartonová odstartovala svou kampaň poté, co jako první zletilá osoba ve Spojeném království obdržela předpis na léčebné konopí. 

„Nedává přece žádný smysl, aby byla péče o vlastní zdraví trestná.“ 

Brzy však zjistila, že celkové náklady – 1 400 liber (asi 40 000 korun) – jsou pro ni neúnosné. Podle deníku Sunday Mirror může kvůli finanční nedostupnosti jít buď za dealerem, u kterého by za stejné množství konopí (ač dost možná toxického) zaplatila jen 300 liber, nebo si vypěstovat vlastní rostliny a porušovat tak zákony. „Nedává přece žádný smysl, aby byla péče o vlastní zdraví trestná,“ kroutí Carly hlavou. Žádá poslance, aby zařídili, aby se pacienti užívající konopí ze zdravotních důvodů již nemuseli bát, že jim v noci někdo vykopne dveře. Policie do jejího bytu skutečně vtrhla poté, co o své zahrádce řekla místnímu policejnímu náčelníkovi. Nyní se jí však dostalo zastání u několika vysoce postavených zástupců policejních orgánů z různých okresů. „To, že se pacientům nedostává potřebných léčiv kvůli nedostatečné dostupnosti či jejich finanční tísni, je zkrátka špatně,“ konstatuje například Martyn Underhill z Dorsetu. 

Právo žít bez bolesti

Simon Kempton z Policejní federace tvrdí, že ochránci zákona by neměli nikoho stíhat jen kvůli tomu, že chce žít bez bolesti.

Lidé užívající konopí ze zdravotních důvodů by se neměli bát, že jim v noci policie vykopne dveře. 

 Poslanec a člen Konzervativní skupiny pro reformu protidrogové politiky Crispin Blunt pak řekl: „Britská protidrogová politika je naprosto absurdní.“ Stovky lidí trpících epilepsií či roztroušenou sklerózou platí za léčbu konopí soukromým klinikám údajně až 800 liber měsíčně. A podle nových pokynů od národního institutu National Institute for Health and Care Excellence (NICE) nemohou lékaři předepisovat konopí dětem s těžkou epilepsií, neboť není dostatek důkazů o jeho účincích. Ve Spojených státech, Izraeli či Kanadě se přitom léčí stovky, dnes už možná tisíce dětských epileptiků s nejvážnějšími formami této nemoci.

Zdroj: www.mirror.co.uk

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!