Volají po změně legislativy a chtějí tak pomoci vážně nemocným pacientům. Kampaň s názvem „Amnestie pro Carly“ podporuje nejen řada poslanců z různých politických stran, ale i bývalí šéfové policie a Policejní federace (odbor pro řadové policisty). Z opačné strany barikády se však ozývají názory, že protikonopné zákony nemohou být zmírňovány. Odvolávají se zejména na údajné psychotické účinky této rostliny.
První v zemi
Carly Bartonová odstartovala svou kampaň poté, co jako první zletilá osoba ve Spojeném království obdržela předpis na léčebné konopí.
„Nedává přece žádný smysl, aby byla péče o vlastní zdraví trestná.“
Brzy však zjistila, že celkové náklady – 1 400 liber (asi 40 000 korun) – jsou pro ni neúnosné. Podle deníku Sunday Mirror může kvůli finanční nedostupnosti jít buď za dealerem, u kterého by za stejné množství konopí (ač dost možná toxického) zaplatila jen 300 liber, nebo si vypěstovat vlastní rostliny a porušovat tak zákony. „Nedává přece žádný smysl, aby byla péče o vlastní zdraví trestná,“ kroutí Carly hlavou. Žádá poslance, aby zařídili, aby se pacienti užívající konopí ze zdravotních důvodů již nemuseli bát, že jim v noci někdo vykopne dveře. Policie do jejího bytu skutečně vtrhla poté, co o své zahrádce řekla místnímu policejnímu náčelníkovi. Nyní se jí však dostalo zastání u několika vysoce postavených zástupců policejních orgánů z různých okresů. „To, že se pacientům nedostává potřebných léčiv kvůli nedostatečné dostupnosti či jejich finanční tísni, je zkrátka špatně,“ konstatuje například Martyn Underhill z Dorsetu.
Právo žít bez bolesti
Simon Kempton z Policejní federace tvrdí, že ochránci zákona by neměli nikoho stíhat jen kvůli tomu, že chce žít bez bolesti.
Lidé užívající konopí ze zdravotních důvodů by se neměli bát, že jim v noci policie vykopne dveře.
Poslanec a člen Konzervativní skupiny pro reformu protidrogové politiky Crispin Blunt pak řekl: „Britská protidrogová politika je naprosto absurdní.“ Stovky lidí trpících epilepsií či roztroušenou sklerózou platí za léčbu konopí soukromým klinikám údajně až 800 liber měsíčně. A podle nových pokynů od národního institutu National Institute for Health and Care Excellence (NICE) nemohou lékaři předepisovat konopí dětem s těžkou epilepsií, neboť není dostatek důkazů o jeho účincích. Ve Spojených státech, Izraeli či Kanadě se přitom léčí stovky, dnes už možná tisíce dětských epileptiků s nejvážnějšími formami této nemoci.
Zdroj: www.mirror.co.uk