Aktuální článek
USA: Podle vědců škodí nekvalitní konopí výzkumu

USA: Podle vědců škodí nekvalitní konopí výzkumu

  • Pokud chtěl jakýkoli americký vědec během uplynulých padesáti let provést klinický test za pomoci konopí a potřeboval někde rostlinu získat, byla Univerzita v Mississippi jedinou možností. Od roku 1968 byla tato univerzita na základě dohody s federální vládou jediným poskytovatelem konopí pro výzkumy. V posledních letech se však tato spolupráce ocitla pod palbou kritiky, neboť produkt vycházející z jejich pěstíren je považován, jak bylo řečeno v jednom soudním procesu, mimo jiné za „podřadný“.

V pondělí 26. srpna se samovláda Ole Miss (hovorové označení Univerzity v Mississippi) posunula o krok blíže ke svému konci. Americký protidrogový úřad DEA) oznámil, že se konečně chystá postupovat podle doporučení z roku 2016 a dovolí pěstovat konopí pro federálně schválené výzkumy více právnickým osobám. Podle zástupců konopného sektoru by tím DEA udělala obrovskou laskavost nejenom vědě, ale i legalizačním snahám. „V konečném důsledku můžeme očekávat poměrně zásadní změny ve federální konopné politice, což nakopne celý konopný průmysl,“ konstatuje David Abernathy ze společnosti Arcview Group, která se zabývá investicemi a průzkumem konopného trhu. 

Neslavit předčasně

Nicméně přední experti na drogy a konopí varují, že bychom měli zmírnit svá očekávání a že potenciální přínosy a rizika užívání konopí budou nejspíše nadále zkoumána nedostatečně. „Nemyslím si, že příznivci konopí mají jakýkoli důvod k oslavám,“ prohlásil výzkumný pracovník v Brookings Institute John Hudak.

Současný jediný producent drží po desetiletí v oblasti konopného výzkumu státní monopol, zatímco na mnoha místech světa probíhají rozsáhlé výzkumy. 

DEA podle něj měla celé tři roky na zajištění nezbytných kroků, ke kterým je vyzvala předchozí vláda prezidenta Obamy. V roce 2017 ale nový Trumpův ministr spravedlnosti Jeff Sessions veškeré aktivity v tomto ohledu pozastavil, o čemž už v té době informoval deník Washington Post. „Myslím, že současnými kroky se DEA bude jen dál snažit všechno prodlužovat,“ tvrdí Hudak. „Nemají ani stanovenou časovou lhůtu, během které by muselizveřejnit  vlastní bezpečnostní postupy.“ Prohlášení DEA přišlo jen dva dny předtím, co měl úřad soudně nařízené podat vysvětlení ohledně jeho aktivit za účelem rozšířit produkci konopí pro výzkum. Jiná právnická osoba, která v dřívější době žádala o povolení k pěstování této rostliny pro účel výzkumu, Výzkumný ústav Scottsdale (Scottsdale Research Institute), letos na DEA podala žalobu s tvrzením, že podřadné konopí poskytované vládou brzdí zkoumání posttraumatické stresové poruchy u válečných veteránů. „Jsme opatrní, ale optimističtí, první krok se podařil,“ říkají právní zástupce Scottsdale Matt Zorn a vedoucí výzkumu Dr. Sue Sisleyová. „Doktorce Sisleyové trvalo tři roky a jeden soudní proces, než DEA začala konat, navíc si nemyslím, že je případ zdaleka u konce,“ konstatuje Zorn. 

Stanovisko DEA

Výzkumný ústav Scottsdale stojí pouze za jednu z celkem třiceti tří žádostí o povolení pěstování, které protidrogový úřad obdržel od srpna 2016. „DEA postupuje v programu registrace nových pěstitelů konopí pro vládou schválený výzkum kupředu a bude spolupracovat s dalšími federálními agenturami, aby se podařilo urychlit další nezbytné kroky,“ obhajuje svůj úřad dočasný ředitel Uttam Dhillon v jednom z prohlášení. „Podporujeme další výzkum v oblasti konopí a náležitosti s ním spojené a věříme, že díky registraci většího počtu pěstitelů budou mít vědci přístup k širšímu spektru odrůd.“

V konečném důsledku můžeme očekávat poměrně zásadní změny ve federální konopné politice, což nakopne celý konopný průmysl. 

Původně zástupci DEA slibovali, že přijdou s novými pravidly a předpisy týkajícími se pěstování konopí pro výzkum, nikde však neuvedli, kdy tak učiní. V prohlášení také ubezpečovali, že nebude třeba povolení k výzkumu CBD či technického konopí, které bylo loni federálně legalizováno. Představitelé DEA odkázali média na ministerstvo spravedlnosti, to však serveru CNN Business neodpovědělo na žádost o rozhovor ani na žádnou z otázek. Představitelé Univerzity v Mississippi se komentáře také zdrželi. „Současný jediný producent drží po desetiletí v oblasti konopného výzkumu státní monopol, zatímco na mnoha místech světa probíhají rozsáhlé výzkumy,“ stěžuje si George Hodgin, bývalý voják a člen elitní jednotky SEAL, jehož společnost Biopharmaceutical Research Company podala žádost v roce 2016. Hodgin plánuje pěstovat konopí mimo jiné ke zkoumání jeho účinků na chronickou bolest a posttraumatickou stresovou poruchu, kterými velmi často trpí právě váleční veteráni. Jedno z výzkumných center této společnosti v kalifornském Monterey zatím zeje prázdnotou a vyčkává, až dostane od federálů zelenou. „Byly to dlouhé tři roky plné emocí, ale konečně se nám snad splní sen.“

Zdroj: edition.cnn.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!