Aktuální článek
Průkopníci a inovátoři: Izrael hraje ve výzkumu konopí klíčovou roli

Průkopníci a inovátoři: Izrael hraje ve výzkumu konopí klíčovou roli

  • Když slyšíte spojení výzkum konopí, dost možná vás jako první nenapadne Izrael. Pro chytré investory by tato asociace měla být samozřejmostí. Níže vám představíme několik důvodů, proč by nás všechny měly zajímat investice do výzkumu konopí v Izraeli.

Ideální klima i umístění

Hned prvním faktorem, který by měl investory zaujmout, je samotná geografická lokace. Izrael je malá země s pouhými osmi miliony obyvatel, která se však v poslední době stala jednou ze světově nejpokročilejších laboratoří technologické inovace a snad největší líhní úspěšných startupů. Specialista na crowdfunding Jon Medved odhaduje, že v roce 2018 činila výše investic do startupů v Izraeli 6,5 miliard amerických dolarů, přičemž analytická společnost Bloomberg trvá na tom, že nás Izrael v dalších letech ještě rozhodně má čím překvapit. 

Izrael má pro růst konopí naprosto ideální přírodní podmínky.

Nyní se zamyslete nad tím, jakou roli hrál Izrael v počátcích výzkumu léčby konopím. V roce 1960 se stal Dr. Raphael Mechoulam, kmotr konopné medicíny, prvním vědcem, kterému se z rostliny konopí podařilo izolovat, analyzovat a syntetizovat kanabinoidy. Dr. Mechoulam započal svou konopnou kariéru v lékařské organizaci Weizmann Institute a následně se přesunul na Hebrejskou univerzitu v Jeruzalémě. 

Komu se nelení…

Izrael tedy vstoupil do historie konopné medicíny jako země disponující špičkovým výzkumem i vývojem. Do izraelských studií zaměřených na konopnou léčbu investovalo dokonce i ministerstvo zdravotnictví Spojených států. Místní tradice ve výzkumu konopí nyní přináší pokročilé lékařské i zemědělské technologie, funkční infrastrukturu, rozumné regulace a spoustu zkušených odborníků. Nazaretská univerzita Max Stern Yezreel Valley College bude dokonce brzy otevírat obor zabývající se studiem léčivého konopí. Výzkum a inovace na poli léčivého konopí v Izraeli jednoduše neberou konce. V nedávné studii místní vědci objevili možnost využití konopí při léčbě bolesti a příznaků doprovázejících fibromyalgii, což je jedna z nejrozšířenějších a přesto dosud jen málo prozkoumaných nemocí a příčin chronické bolesti. Díky novým zákonům se Izrael nyní zařadil po boku Kanady a Nizozemska jako jediné tři země na celém světě, které povolují export konopí k léčebným účelům. V příštím desetiletí by dle odhadů odborníků měl zisk z vývozu konopí v Izraeli dosáhnout jednu až čtyři miliardy dolarů.

Tento stát je překvapivě také jedním z největších spotřebitelů konopí na světě. V průzkumu provedeném v roce 2017 uvedlo 30 procent občanů, že konopí alespoň jednou vyzkoušeli. V Izraeli se dnes konopím léčí přibližně 30 000 pacientů, kteří za rok spotřebují přibližně patnáct tun konopí. Statistici předpokládají, že počet těchto pacientů se brzy vyšplhá na 120 000–170 000 a jejich spotřeba stoupne na 60–90 tun konopí ročně. 

V roce 2018 činila výše investic do startupů v Izraeli 6,5 miliardy amerických dolarů

Izrael navíc nabízí pro růst konopí naprosto ideální přírodní podmínky. Díky příznivému klimatu zde jsou možné až čtyři sklizně ročně a konopí lze pěstovat ve sklenících. I samotná geografická pozice Izraele je pro export konopí do celého světa naprosto ideální. Na dosah je mimo jiné i Evropa, kde dnes konopná prohibice začíná postupně opadat a vzniká trh, který se v dalším desetiletí stane jednoznačně největším na světě. 

Jedinečná příležitost investovat

Jednou z typických izraelských startupových společností je firma EuroMed, která se chystá vstoupit na akciový trh pomocí zpětné kapitálové akvizice. EuroMed je držitelem jedné z devíti izraelských exportních licencí a v současných podmínkách má tedy pouhých osm konkurentů. Oproti tomu konkurence třeba v Kanadě je mnohem vyšší – tamní vláda vydala přibližně 165 exportních licencí. 

Zdroj: finance.yahoo.com 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!