Aktuální článek
Editorial 55: Vítr do plachet!

Editorial 55: Vítr do plachet!

  • Na základě analýzy současného vývoje konopného průmyslu se odhaduje, že evropský trh s konopím by do roku 2028 mohl dosáhnout hodnoty 123 miliard eur (3 biliony Kč). Pro představu se jedná o částku dvojnásobně převyšující loňské tržby společnosti Apple v Evropě nebo příjmovou část našeho státního rozpočtu. Při takové předpovědi nejednoho napadne, že si finanční analytici museli nejdříve pořádně potáhnout, než k takovému číslu došli.

Ač takové předpovědi mohou znít sebeneskutečněji, pravdou zůstává, že světem neudržitelně postupuje legalizace konopí a především pak trh s léčebným konopím se loni stal nejlákavějším odvětvím pro investory. Na globálních burzovních trzích dnes najdeme bezmála tucet společností, jejichž hodnota přesahuje jednu miliardu amerických dolarů. 

Mezi největší hráče patří i několik společností se sídlem v Kanadě, v zemi, která po sedmnácti letech od legalizace léčebného konopí legalizovala loni v říjnu konopí i pro účely rekreační. Firmy zaměřené především na produkci zeleného léčiva, kterým zásobí domácí i zahraniční trhy, tak získaly další odběratele z řad rekreačních uživatelů. Ale poptávka, především po léčebném konopí a jeho derivátech, natolik převyšuje nabídku, že ani v Kanadě dnes nejsou schopni dostatečně zásobit vlastní trhy, a tak se konopí i do Kanady dováží. Na vině jsou především přísné regulace, které i přes současný legální rámec stále brání plnému rozvoji konopného odvětví za oceánem.

Evropa by mohla a měla poptávkou po konopí brzy předčít Severní Ameriku a vzhledem k potenciální regulaci pro rekreační účely by se zanedlouho mohla stát významným producentem a také vývozcem konopí do celého světa. Je však nezbytné nastupujícímu legalizačnímu trendu nebránit a naopak připravit pro Evropskou unii a její členské státy takovou legislativu, která proces transformace urychlí a zajistí tak starému kontinentu respektované místo mezi konopnými velmocemi.

Zatím nám však ujíždí loď a několikaletou konkurenční výhodu v důsledku stagnace budeme jen stěží dohánět.

Robert Veverka
šéfredaktor

……………………………………………………………………………………………………………………… 

12. ročník akce Semínka seniorům bude zahájen na Cannafestu 2019!

Sdružení Legalizace.cz neúnavně pokračuje ve své kampani, v níž rozdává semínka konopí všem dospělým lidem, kteří je hodlají využít k pěstování rostlin pro osobní potřebu. Další ročník kampaně bude zahájen na letošním mezinárodním veletrhu konopí a léčivých bylin Cannafest, který se bude konat na letňanském výstavišti v Praze ve dnech 1. až 3. listopadu 2019. Veškeré informace o kampani, včetně podmínek pro zaslání semínek, naleznete na internetové stránce

www.seminkaseniorum.cz

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!