Aktuální článek
Strašák jménem „vapování“ v Americe: Stojí bratři z Wisconsinu za epidemií záhadných plicních onemocnění?

Strašák jménem „vapování“ v Americe: Stojí bratři z Wisconsinu za epidemií záhadných plicních onemocnění?

  • V návaznosti na současnou záplavu plicních chorob způsobených užíváním elektronických cigaret a inhalačních per se americké úřady rozhodly provést nutná opatření. Nedávná protidrogová razie v jistém wisconsinském maloměstě nám dává představu o tom, jak se rozvinul černý trh s životu nebezpečnými ilegálním náplněmi.

Klidnou idylku městečka Bristol v jihovýchodní části státu Wisconsin v brzkých ranních hodinách narušil protidrogový zásah. Policejní jednotka probudila hlasitým vpádem do cihlové bytovky všechny tamější obyvatele.

Nové nebezpečí

Uvnitř však policisté nenalezli ani kokain, ani pervitin, ani fentanyl, nýbrž úzké nádobky s ochucenými náplněmi do vaporizérů a elektronických cigaret. Mezi příchutěmi byste zde našli jahodu, broskev či smetanu. Vedle toho se v bytovce nacházelo dalších 98 tisíc náplní (cartrige), všechny do jedné prázdné. Po straně stálo 57 zavařovacích sklenic obsahujících látku, která vzhledem připomínala tmavý med. Jednalo se o THC liquid do inhalačních per (vape pens). 

Teprve nyní si veřejnost uvědomuje rozsah černého trhu, který stojí na prodeji nezákonných vapingových produktů.

Inhalační pera a elektronické cigarety se v posledních letech staly nesmírně populárními, protože s nimi lze jednoduše užívat nikotin i THC. V posledních několika měsících je však tzv. vaping v USA spojován především s téměř 1 000 případy vážných plicních chorob a třinácti úmrtími. Ani lokální, ani federální vyšetřovatelé však doposud nebyli schopni zjistit jejich přesnou příčinu. Předpokládá se, že cartrige zejména z ilegálních zdrojů obsahují potenciálně velmi škodlivé chemikálie. 

Šokující obrázek

Díky razii ve Wisconsinu, kde platí jedna z nejtvrdších konopných prohibic v USA, si můžeme udělat lepší obrázek o tom, jakým způsobem nelegální trh s tabákovými a konopnými inhalačními náplněmi funguje. Nezákonně vyráběné cartridge dnes užívá nespočet jak dospívajících, tak dospělých, kteří mnohdy ani netuší, že jejich náplně do e-cigaret mohou být pančované, protože jejich obaly vypadají zcela legitimně. Kapitán Dan Baumann z policejního sboru wisconsinského okresu Waukesha popsal nedávný zásah takto: „Hned co jsme se dostali dovnitř, poznali jsme, že jsme se strefili do černého. Nebyli jsme však vůbec připravení na to, kolik toho bylo.“ Podle policistů v čele celé operace stáli dva sotva plnoletí bratři, Jacob a Tyler Huffhinesovi. Oba pocházejí z městečka nedaleko Bristolu a nyní se nacházejí v okresní věznici ve městě Kenosha. Mluvčí policie dále uvedli, že v blízké době nejspíš dojde k dalším zatčením a obviněním. 

Mladí zločinci

Tyler (20) byl obžalován z výroby, distribuce a držení THC. Jacob (23) byl zase zadržen za nezákonné držení kokainu a zbraní. Oficiální zdroje potvrdily, že Jacob byl již v minulosti zatčen kvůli své účasti na jiné drogové operaci. 

Inhalační pera a elektronické cigarety se v posledních letech staly nesmírně populárními, protože s nimi lze jednoduše užívat nikotin i THC. 

Celá wisconsinská razie donutila úředníky a zdravotníky co nejrychleji jednat. Teprve nyní si veřejnost uvědomuje rozsah černého trhu, který stojí na prodeji nezákonných vapingových produktů – jak těch konopných, tak nikotinových. Jejich prodej probíhá nejen v ulicích, ale i po internetu. Součástí ilegálního obchodu jsou také tzv. pop-up shopy (krátkodobě pronajaté nákupní prostory či stánky, pojízdné obchody apod.) a dealeři, kteří občas se zákazníky jednají i přes sociální sítě. „Nakupoval jsem od překupníků v kavárnách, na ulici, před vlastním domem. Místo setkání vždy určovali oni,“ popsala sedmnáctiletá oběť škodlivých náplní, která byla nedávno hospitalizována ve státě New York kvůli podezření na závažnou plicní chorobu.  „Nikdy vám neřeknou, odkud berou zboží. Ani vy se sami nezeptáte.“ Vyšetřovatelé zatím ještě nebyli schopni s naprostou jistotou potvrdit, zdali existuje spojitost mezi wisconsinským gangem a stále přibývajícími případy plicních onemocnění souvisejících s vapingem. Mitch Zeller, ředitel odboru tabákových produktů v americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) je však jedním z mnoha představitelů pro veřejné zdraví, kteří varují, aby se američtí občané vyvarovali pouličním náplním, jež představují velkou zdravotní hrozbu. 

Nebezpečné výpary

Inhalační pera a elektronické cigarety fungují na principu ohřívání tekutiny, která se následně mění na páru, jež se vdechuje. Původně byla tato zařízení zamýšlena jako zdravější alternativa pro kuřáky, jak uspokojit svou touhu po nikotinu a zároveň se vyhnout vdechování rakovinotvorných látek, k čemuž dochází při kouření klasických cigaret. Náplně mohou nicméně obsahovat nejen nikotin, ale i nespočet jiných látek, včetně konopných extraktů, přičemž v případě inhalace těchto substancí mají podstatně klesnout potenciální zdravotní rizika související se standardním kouřením.

Čím víc se pančované náplně ředí, tím více THC výrobcům zbude do dalších náplní. 

Ve středu 11. září se prezident Trump spolu se svými poradci rozhodl, že zakáže většinu typů nikotinových elektronických cigaret, vape pens a ochucených náplní, a to včetně máty a mentolu. Cílem má být snížení počtu dospívajících, kteří vapingu propadli. Tento tah však dost možná naopak zvýší poptávku na černém trhu.

Promyšlená operace

David Downs, šéfredaktor kalifornské pobočky serveru Leafly, který nabízí zprávy, informace a recenze o konopných produktech, uvedl, že wisconsinský gang lze charakterizovat jako „velmi promyšlenou a pokročilou ilegální drogovou operaci zaměřenou na distribuci konopných náplní a příslušenství“. K tomu dodal: „Podobné zločinecké skupiny jsou hlavními aktéry v rámci nezákonného prodeje a rozšiřování závadných náplní po celé Americe.“ Na černém trhu se podobným výrobnám říká „vapingové továrny“ a představují významného prostředníka u většiny ilegálních vapingových obchodů. Členové gangu nakoupí prázdné cartridge spolu s napodobeninami originálních balení z Číny. Můžou jej však také zakoupit online na stránkách jako eBay, Alibaba či jiných. Nádoby následně naplní THC liquidy, které většinou pocházejí z ilegálních výroben v Kalifornii. Plnění náplní však samo o sobě zdravotně závadné není. Downs a s ním i další medicínští experti a vedení legálních konopných firem nicméně tvrdí, že problém spočívá v „obchodní strategii“, kterou používá většina drogových gangů – doředění liquidů jinými látkami, které jsou pro lidské zdraví mnohdy rizikové. 

Zisk jako motivace

To vše dělají jen kvůli zisku. Čím více své produkty ředí, tím více THC jim zbude do dalších náplní. Představitelé veřejného zdraví se shodují, že některé z aditiv mohou být původcem plicních chorob, přičemž se shodují, že hlavním viníkem je pravděpodobně octan vitamínu E. Tato olejovitá substance může způsobovat potíže s dýcháním a plicní záněty. Kilogram průměrně kvalitního THC stojí až čtyři tisíce dolarů (přibližně 94 tisíc korun) a THC nejvyšší jakosti i dvakrát tolik. Chip Paul, dlouholetý oklahomský obchodník s vape pens uvedl, že aditiva a směsi používané pro ředění THC liquidů bývají neskutečně laciné. „Ve své podstatě se tyto gangy snaží jen rozmnožit své zásoby. Pokud extrakty pančují v poměru 1:1, vydělají pak dvakrát tolik peněz.“ 

Původně byla tato zařízení zamýšlena jako zdravější alternativa pro kuřáky. 

Produkty z černého trhu se prodávají v balení téměř k nerozeznání od svých legálních protějšků. Občas se jedná o skoro dokonalé padělky oblíbených značek, které jsou běžně k dostání ve státech Kalifornie nebo Colorado, kde jsou THC liquidy povoleny. U některých však lze poznat, že jde o napodobeniny. Lékař Howard Zucker z Úřadu zdraví ve státě New York se k tomuto tématu vyjádřil následovně: „Ne každý dokáže poznat rozdíl. Hlavní problém je však v tom, že když si zakoupíte levnější kopii značkové kabelky, nikterak vám neublíží. To samé se však nedá říct o padělcích cartridge a příslušenství.“ Ve wisconsinské továrně byly nalezeny napodobeniny značek jako Dabwoods, Chronic Sour Patch či Dank King Louie. Policejní mluvčí uvedli, že bratři Huffhinesovi byli schopno vyrobit až tři tisíce náplní denně a každou prodávali za 35 až 40 dolarů za kus (cca 820 až 940 korun). Právní zástupce Tylera Huffhinese nám odmítl poskytnout prohlášení. 

Distribuční síť napříč Amerikou

Wisconsinští policisté přiznali, že byli zaskočeni velikostí a záběrem továrny obou bratrů. Úřady až teprve teď začínají vyšetřovat, kam až zasahovala distribuční síť celého gangu. Bristolskou bytovku měl gang pronajatou pod falešným jménem. Poslední vodítko nasvědčovalo tomu, že se jednalo o centrum celé drogové operace. Při sledování se však na první pohled zdálo, že je opuštěné. Žaluzie byly zatažené a ve dveřích nebyl zámek.  Členové gangu nakoupí prázdné cartridge spolu s napodobeninami originálních balení z Číny a následně je naplní THC liquidy, které většinou pocházejí z ilegálních výroben v Kalifornii.

Až donedávna se v okolí budovy nedělo nic, co by jakkoliv vyvolalo zájem sousedů. Podle policistů s bratry spolupracovalo dalších deset osob, z nichž každý dostával na naše zhruba pětistovku na hodinu za plnění cartridgí za pomocí injekčních stříkaček. Huffhinesovi si udržovali pečlivé záznamy o tom, kdo kdy pracoval, za pomocí jasně daných časových rozvrhů. Náplně prodávali v balení po sto kusech, přičemž zásahové jednotce se podařilo také zabavit osm kilogramů konopí a tři počítačky bankovek. Policejní mluvčí nicméně přiznali, že se jim ještě nepodařilo plně rokrýt distribuční síť. Jedna ze sousedek zmínila, že Bristol je dost možná dokonalou oblastí pro výrobnu ilegálních náplní. Místní jsou podle ní totiž převážně buď velmi zaneprázdnění pracovníci, nebo rodiny, které se mezi sebou příliš nesocializují.

Jiná sousedka zase vzpomínala, že Huffhinesovi si začali bytovku pronajímat před několika měsíci. Vybavovala si skupinku mladých mužů, jak něco neustále stěhovali dovnitř a ven. Všichni byli prý velmi hezky oblečení a přijeli v drahých autech. 

„Ctižádostiví chlapci“

Při domovní prohlídce u Huffhinesů doma v nedaleké obci Paddock Lake (asi pět minut cesty od Bristolu) vyšetřovatelé našli 59 tisíc dolarů v hotovosti (asi 1,3 milionu korun), osm zbraní a nespočet dalšího příslušenství souvisejícího s ilegální činností. Na střední škole ve městě Westosha, na které ještě pár let nazpět studovali, si všichni oba bratry pamatovali jako velmi ctižádostivé chlapce z dobré rodiny. Vyrůstali se svou matkou, realitní makléřkou, a dědečkem v tichém sousedství poblíž jezera. Mnozí žáci se přiznali, že drogovou distribuční síť občas využívali jako snadný způsob, jak si opatřit elektronickou cigaretu s nikotinem či THC, které kouřili i ve škole na záchodech. Obstarat si vlastní e-cigaretu je prý navíc hrozně jednoduché. Podle nejmenovaného šestnáctiletého žáka se však novinky o úmrtích a chorobách šíří po škole rychlostí větru. „Kuřáci těchto věcí tak dnes nemají strach jen z toho, že je někdo chytne. Bojí se i toho, že by mohli onemocnět a zemřít.“

Zdroj: www.nytimes.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!