Aktuální článek
Zpověď ochrnutého pacienta

Zpověď ochrnutého pacienta

  • Jmenuje se Aleš Černohous, je mu 36 let. V roce 2000 na něj v jednom londýnském parku spadl strom. Utrpěl poranění páteře a míchy v bederní oblasti a ochrnul tak na dolní polovinu těla. Jeho případ je zajímavý tím, že ke zmírňování svých obtíží používá vlastní léčebné konopí.

Jak vypadá váš život po úrazu?

Bohužel ochrnutí není „jen“ o tom, že nemůžu chodit, ale je s tím spojena řada dalších věcí a problémů, které musí člověk zvládat a naučit se znovu a jinak. Asi nejzásadnější je, že ochrnutí ovlivní i funkci vnitřních orgánů a ztratíte schopnost spontánně ovládat potřebu vyměšování, tedy dojít si na malou i na velkou. Většinu lidí po poranění míchy dále sužují spasmy (křeče) a neuropatické bolesti, které trápí i mne. Těžko se to popisuje, ale někdy jde o nesnesitelné bolesti do ochrnutých částí těla, které se dají přirovnat k bodání nožem či šlehání elektrickým proudem. Dále vnímám celou řadu nepříjemných pocitů, jako napětí či tlak v podbřišku a podobně.

Jak jste vlastně přišel na to, že vám konopí na vaše problémy pomáhá?

S konopím jsem se setkal již před úrazem, takže po úrazu cesta k poznání, že mi pomáhá, nebyla složitá.

Jakým způsobem jej užíváte?

Vaporizování je nejrychlejší a poměrně šetrný způsob užití, kterému dávám přednost. Peču si ale také sušenky s konopným máslem, které si připravuji. Zkoušel jsem i Fénixovy slzy, tedy konopný výtažek, ale ten je opravdu silný a má, myslím, smysl ho užívat při léčbě závažných onemocnění, jako je třeba rakovina.

Čím a jak vám konopí pomáhá?

Konopí je výborný relaxant, a tak mi v rámci mého postižení nejvíce pomáhá při odbourání nepříjemných pocitů a tlaků v břišní oblasti a usnadňuje močení. Neméně důležitý je fakt, že konopí zároveň příznivě ovlivňuje peristaltiku střev, což je pro člověka, který je nucen většinu svého času trávit vsedě, velmi podstatné. Pomáhá mi také při tišení některých neuropatických bolestí. Dále si pravidelně připravuji konopnou mast, která je výborná na drobná poranění, ať už na ochrnutých částech, které se výrazně hůře hojí, nebo kdekoli jinde na těle. Dá se říci, že pozitivní efekt na mé zdraví má konopí i nepřímo. Pokud mne netrápí žádné nepříjemné pocity či bolesti, mám dobrou náladu, nejsem nepříjemný na svou rodinu, mohu se plně soustředit na svou práci i na věci, které mě baví. Tato spojitost není na první pohled patrná, ale pro celkový tělesný i duševní stav je to velmi důležité. Díky konopí dokážu lépe vnímat sám sebe, své pocity i své okolí. Naučil jsem se s touto bylinou pracovat a využívat ji tak, aby mi pomáhala.

Jak se k tomu staví vaše rodina? Měli s tím, že se léčíte konopím nějaký problém, nebo vás naopak od začátku podporovali? Změnil se nějak jejich názor v průběhu léčby?

S tím, že užívám konopí, jsem se nikdy netajil a naopak se v tomto směru snažím ve svém okolí dělat osvětu. Rodina mě v tomto směru plně podporuje.

Ví váš lékař o tom, že se léčíte konopím a co si o tom myslí?

Se svým praktickým lékařem jsem o tom myslím nehovořil, ale je to otevřený člověk, jsem přesvědčen, že by s tím neměl problém.

Konzultoval jste vaši léčbu konopím i s dalšími odborníky? A pokud ano, s jakými názory jste se setkal?

Mluvil jsem o tom se svým urologem, který se k tomu stavěl spíše neutrálně. Dále jsem užívání konopí konzultoval v rámci výzkumu neuropatických bolestí s primářem Spinální jednotky v Motole, který je sám vozíčkář po poranění míchy. Ze své pozice lékaře/pacienta k tomu má pochopitelně otevřený a zároveň profesionální přístup.

Co si myslíte o připravované novele zákona o léčebném konopí?

Legislativní změny v oblasti léčebného konopí samozřejmě sleduji. Připravovaný zákon je dobrý i špatný zároveň. Dobrý je v tom, že umožní „legální“ léčbu konopím i lidem, kteří nemají a doposud neměli možnost konopí ke své léčbě použít. Na druhou stranu to, že si ke své léčbě vypěstuji svoje konopí a jsem tím na hraně zákona, je ze strany zákonodárců velmi špatné a nedomyšlené. Stále je z řad „odborníků“ slyšet plno polopravd i lží. Jedna z nich je ta, že kvalitní a pro léčebné účely vhodné konopí lze vypěstovat pouze ve specializovaných a kontrolovaných pěstírnách.

S tímto pro mne vyvstává celá řada otázek. Jak známo, obsah a vzájemný poměr účinných látek se u jednotlivých druhů a odrůd rostlin konopí liší. Každá diagnóza může mít jiné nároky a potřeby na obsah konkrétních účinných látek. Například já jsem si během let, kdy konopí užívám, vytipoval určitou odrůdu rostliny, která mi vyhovuje a nejsem si jistý, jestli mi bude vyhovovat zrovna ta, kterou dostanu na lékařský předpis. Zatím jsem neslyšel, že by se v rámci novely zákona tímto někdo odborně zabýval. Mohu důvěřovat oficiálnímu dodavateli konopí, který bude pěstovat rostliny ve velkém, byť pro medicínské účely? Mohu důvěřovat tomu, že nebude při pěstování preferovat kvantitu nad kvalitou a nebude například používat nevhodná hnojiva? Nechci dopředu soudit, ale nemám dobré zkušenosti s tím, když se něco dělá ve velkém a pro peníze, zvláště pak v českém prostředí.

Dalším nedostatkem zákona je to, že specifikuje pouze velmi úzkou skupinu diagnóz, na kterou lze konopí předepisovat, ale jak známo, konopí má záběr podstatně širší. Takže ti, kteří nezapadnou do příslušné škatulky mají smůlu a dál budou nuceni porušovat zákon tím, že si konopí budou pěstovat sami. V horším případě budou nadále podporovat nelegální obchod a nákupem u dealera budou možná riskovat i své zdraví. Obávám se, že tímto polotovarem, jakým navrhovaný zákon je, může pro ty, kteří si pěstují své konopí, nastat paradoxně mnohem horší situace, než jaká byla doposud. Obávám se tlaku oficiálních dodavatelů a zpracovatelů lékařského konopí na důslednější potírání samopěstitelů.

Jsem přesvědčen, že jedinou správnou cestou je legalizace pěstování pro vlastní potřebu, ať už někdo má lékařsky „požehnanou“ diagnózu či nikoli.

Jak sháníte konopí? Má to nějaká úskalí?

Konopí si za pomoci svého okolí pěstuji sám. Úskalí to má jediné. Proto, abych mohl zmírnit následky svého postižení, jsem nucen porušovat zákon. Ovšem ten, kdo si osvojuje právo nemocným a postiženým bránit v tom, co jim pomáhá, je sám zločinec a měl by být souzen. Díky novele zákona již bude možné zákon neporušovat, ale z výše uvedeného vyplývají mé obavy i pochybnosti. Rád bych ještě doplnil, že jsem přesvědčen, že to, co si člověk s láskou a péčí vypěstuje sám, se ničemu nevyrovná, ať už jde o ovoce, zeleninu nebo třeba bylinky včetně konopí.

Chtěl byste čtenářům něco vzkázat?

Konopí určitě není univerzálním lékem na všechno a pro každého. Ne každému může vyhovovat či pomoci od jeho nesnází, ale určitě se ho nemusí bát. A ti, kterým již konopí pomáhá – hovořte o tom otevřeně se svým okolím, to je cesta, jak změnit pohled společnosti na konopí jako na nežádoucí drogu.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!