Aktuální článek
Britští pacienti shánějí léčebné konopí na soukromých klinikách

Britští pacienti shánějí léčebné konopí na soukromých klinikách

  • Zpravodajská stanice BBC News uvedla, že stovky pacientů ve Spojeném království kvůli konopné léčbě vyhledávají služby soukromých klinik.

Národní zdravotní služba (NHS). což je označení pro systém veřejně financovaného zdravotnictví ve Velké Británii, upozornila, že od legalizace konopí, která proběhla v listopadu roku 2018, byla v britském veřejném zdravotnickém sektoru evidována jen hrstka předpisů na léčebné konopí. Někteří pacienti s vážnými onemocněními, mezi které patří například epilepsie či roztroušená skleróza, se totiž kvůli mnoha byrokratickým překážkám raději obrátili na soukromé zdravotnictví. Léčba konopím přitom rozhodně není levná, na soukromé klinice může pacienta měsíčně v přepočtu přijít až na 23 000 Kč. Vláda přitom pokrytecky prohlásila, že s rodinami, které musí čelit tak náročným výzvám, soucítí.

Poptávka po léčebném konopí je ve Spojeném království vysoká. 

Cheryl Keenová nutně potřebuje recept na léčebné konopí pro svou dceru Charlotte, která trpí epilepsií a poškozením mozku. Od NHS se jej pokusila bez úspěchu získat již dvakrát. Úředníci ji ale odmítli se slovy, že taková léčba je příliš nákladná a že ještě nevyzkoušela všechny ostatní dostupné možnosti. „Legalizace nic nezměnila – vše je v podstatě při starém,“ prohlásila paní Keenová v rozhovoru pro pořad Victoria Derbyshire na televizní stanici BBC Two. „Nutit pacienty, aby za nemalé částky přecházeli do soukromého zdravotnictví, považuji za naprosto odporný přístup,“ upozornila Keenová na to, že si léčbu své dcery nemůže dovolit. 

Vláda zklamala pacienty

Protestující pacienti a aktivisté si stěžují, že NHS obecně odmítá konopné léky na bázi THC předepisovat a pacientům tak omezuje možnosti léčby. NHS navíc nedávno uveřejnila průzkum, který tvrdí, že ohledně dlouhodobých účinků a bezpečnosti léčby konopím neexistuje dostatek studií. Britský Národní institut pro zdraví a kvalitní klinickou péči (National Institute for Health and Clinical Excellence – NICE) prohlásil, že konopí nemůže na léčbu těžkých případů epilepsie oficiálně doporučit, protože „v této oblasti chybí dostatek důkladně prověřených důkazů, že tento způsob léčby doopravdy funguje.“ Právě proto nyní vzniká čím dál více soukromých klinik, které svým pacientům, co se týká léčby konopím, rády vyhoví. 

Společnost Grow Biotech, která se zabývá importem tří čtvrtin objemu veškerého léčebného konopí dostupného ve Spojeném království, uvedla, že jen v červenci obdržela od soukromých klinik žádost na více 100 receptů na léčebné konopí. Přibližně 60 pacientům z nich bylo vyhověno. Poptávka po léčebném konopí je ve Spojeném království vysoká. Například soukromá společnost Medical Cannabis Clinics se brzy chystá v Londýně otevřít pracoviště specializované na léčbu konopím, ale už nyní má na pořadníku 162 pacientů, mezi kterými najdete mimo jiné případy epilepsie, Parkinsonovy nemoci, posttraumatické stresové poruchy (PTSD) či fibromyalgie. „Přijít a požádat o recept na léčebné konopí může zkusit kdokoli. Každý ho ale samozřejmě nedostane,“ prohlásil vedoucí společnosti profesor Mike Barnes. „Účinnost konopí je při léčbě určitých onemocnění vědecky potvrzená. Abyste recept na léčebné konopí mohli získat, měli byste mít diagnózu například chronické bolesti, úzkosti, nevolnosti, epilepsie či vedlejších účinků chemoterapie.“ 

Legalizací konopné léčby dala vláda pacientům i jejich rodinám falešnou naději, že jim lékaři budou moci konopí snadno předepsat.

Klinika prohlásila, že pacientům poskytuje konzultace, během kterých se ujistí, že vyzkoušeli všechny ostatní konvenční léky a že je pro ně konopí „jediným řešením“. Profesor Barnes připodobnil jejich službu ke „stéblu, jehož se chytají tonoucí pacienti.“ Předpisy na léčebné konopí pacienty stojí v přepočtu od 17 do 23 tisíc Kč měsíčně, což rozhodně není málo. Profesor Mike Barnes přesto odmítl nařčení z toho, že by snad pacienty vykořisťovali. „Pokud se pacienti doopravdy chtějí k léčebnému konopí dostat, jsou ochotni si za to i zaplatit,“ nechal se slyšet Barnes. 

Sliby politiků a realita

Komise pro zdravotnickou a sociální péči minulý měsíc upozornila, že legalizací konopné léčby dala vláda pacientům i jejich rodinám falešnou naději, že jim lékaři budou moci konopí snadno předepsat. Labouristický poslanec Ben Bradshaw, který v této komisi zasedá, v rozhovoru pro BBC News upozornil, že vláda pacienty zklamala. „Legalizace paradoxně pacientům jen ztížila přistup ke konopí. Vláda by se nyní měla snažit, aby slib, který svým voličům a pacientům dala, doopravdy splnila.“ Ministerstvo zdravotnictví prohlásilo: „pro vyřešení této situace jsme již podnikli první kroky. Lékaře chceme v předepisování léčebného konopí podporovat. Proto jsme požádali Národní institut pro zdraví a kvalitní klinickou péči, aby ohledně léčby konopím vypracoval nové směrnice. Dále spolupracujeme i se státní vzdělávací zdravotnickou organizací Health Education England, která by měla začít v této oblasti lékaře proškolovat.“

Vzniká čím dál více soukromých klinik, které svým pacientům, co se týká léčby konopím, rády vyhoví. 

„Rozhodnutí ohledně předepisování nelicencovaného léčebného konopí rozhodně patří jen do rukou povolaných lékařů, kteří se drží jasně daných směrnic, ale zároveň berou ohled i na zdravotní stav pacientů,“ zní v závěru ministerského prohlášení.

Zdroj: www.bbc.com 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!