Aktuální článek
Jak pěstovat outdoor aneb konopí na zahrádce

Jak pěstovat outdoor aneb konopí na zahrádce

  • Autor vystupující pod pseudonymem Mr. José, který má na svědomí zdejší pravidelnou rubriku Neprůhledné světlo, napsal již svou v pořadí druhou knihu. Zatímco v první se velice obsáhle věnoval pěstování pod umělým osvětlením, v druhé knize se pak, jak již název napovídá, věnuje všem druhům pěstování pod širým nebem.

První dojem, který na mne tato kniha udělala, je, že je mnohem útlejší, než její předchůdkyně. Počet stránek je přibližně třetinový a už z tohoto faktu je vidět, že autor má mnohem blíže k pěstování pod lampami. Zatímco předchozí publikace zabíhala do až neskutečných detailů, tato je spíše stručná. To ale nemá vyznívat nijak hanlivě, ba právě naopak. Kniha se velmi dobře čte, jednotlivé pasáže nenudí a drží si dobrou přehlednost. Již od začátku je kniha velmi dobře strukturovaná. První, s čím nás autor seznámí, je současná podoba zákonů, týkajících se konopné tématiky. Následující obsah je velice podrobný a lze v něm proto dobře najít cokoliv je potřeba.

Mr. José postupně rozpracovává témata od obecných informací o konopí přes pasáže o škůdcích, chorobách, hnojení, přípravě políčka, až po výběr vhodných semen. Všechny tyto části jsou velmi dobře zpracované a čitelné i pro laika, protože každý pojem je náležitě vysvětlen. Moje jediná výtka tak směřuje ke zjednodušování, které místy zabíhá až do nepravdy. Konkrétně zde mám na mysli pasáž, kde autor popisuje obsah kanabinoidů v rostlinách. Píše, že nejvíce jich je v pryskyřici, méně na listech, atd. Kanabinoidy se ale skutečně nacházejí pouze v pryskyřici. Ta je ovšem v malé míře přítomna i na listech a jiných částech rostlin. Každopádně se ale jedná o drobnůstky a spíše je to moje hnidopišství, než nedbalost autora. Nenašel jsem v knize jedinou pasáž, kde by si Mr. José vyloženě vymýšlel. Líbí se mi i střízlivý přístup k často silně emotivní problematice bio vs. chemické přípravky a hnojiva.

Po teoretickém úvodu následuje praktická část, v které autor pomalu prochází celý životní cyklus rostlin od vyklíčení až po sklizeň. Po jednotlivých měsících postupně rozepisuje, co se v té které době s kytičkami děje, co je potřeba vědět nebo udělat a čím kytičkám zlepšit život. Dokonce zapracoval do knihy i informace o samonakvétacích (autoflowering) odrůdách, které jsou v současnosti s popularitou na vzestupu. Toho si vážím, protože většina pěstitelů, obzvláště pak těch zkušenějších, má tendenci je přehlížet jako módní výstřelek, který nebude mít dlouhého trvání. Taky mě trochu mrzí, že se autor více nerozepsal o sklízení a sušení. Obě dvě témata dostala pouze po jedné stránce s obrázky, takže informací se tam moc nenachází. Myslím si, že kdyby každé téma dostalo tak 3 stránky, bylo by to výrazně lepší. Na druhou stranu to skutečné podstatné zde řečeno je. Na konci knihy se ještě před rejstříkem nachází několik stránek určených pro řešení problémů. Na základě příznaků umožňují přibližně určit, jaký problém kytičku trápí a jak ho vyřešit.

Když to tedy celé shrnu, tak kniha se mi velice líbila. Místy je možná stručnější, než by jí slušelo, ale málokdo by více informací skutečně využil. Velkým plusem je vynikající přehlednost, který z knihy dělá ideální příruční manuál, který si můžete nosit všude s sebou a pokud na kytičkách uvidíte problém, jen zalistujete a s velkou pravděpodobností zjistíte, o co jde a jak se s tím vypořádat. Knihu bych určitě doporučil všem začínajícím i mírně pokročilým pěstitelům. Užitečná může být i pro zkušenější, protože poskytuje souhrn základních informací pěkně pohromadě. Za 139 korun, za které se prodává, tak rozhodně stojí.

Knihu lze zakoupit v eshopu magazinu Legalizace.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!