Aktuální článek
Co má společného konopný dým a slon Dumbo?

Co má společného konopný dým a slon Dumbo?

  • Vaporizace a inhalace z vaporizačních per je bezesporu jedním z největších hitů poslední doby. Kromě efektivity a elegance mohou tyto přístroje svým uživatelům nabídnout i jednu zásadní výhodu, která možná není na první pohled tak zřejmá, ale ocení ji každý.

Zápach z cigaret totiž nevoní snad nikomu, ať už jste kuřáci či nekuřáci. Spalování jakékoli látky bez ohledu na to, jestli je to dřevo, tabák nebo konopí, totiž doprovází silný charakteristický zápach. Dýmovým odérem dokonale nasákne veškeré oblečení, a tak se ve svém oblíbeném svetru můžete i po několika vypráních stále cítit jako večer u táboráku. Stejně se chová i cigaretový kouř. Přicházejícího kuřáka tak často doprovází neviditelná nikotinová aura, které se nezbaví ani po aplikaci mocných dávek deodorantu. 

Jak se liší konopný a cigaretový kouř?

Vůně konopí je natolik intenzivní, že podle citlivějších nosánků „smrdí jako tchoř“. Jakmile si někdo zapálí jointa, ví o tom snad všichni v okolí. Stačí však na chvíli otevřít okno nebo pustit horkou sprchu a pára společně s čerstvým vzduchem se o vůni bez problému postará. Za chvíli není po trávovém odéru ani stopy. 

Dým z tabáku je popravdě škodlivější. 

Vůně konopí je totiž těkavá. Stačí nepatrný rozdíl v chemickém složení kouře – a najednou může mít zásadně jiné vlastnosti. Dým vzniklý při spalování konopí tak na rozdíl od zápachu tabáku rychle vyvane a ztratí svou charakteristickou vůni. Vrána k vráně sedá, a tak i v chemii se příbuzné látky mají tendenci seskupovat. Čím vyšší je koncentrace podobných látek v dýmu, tím déle ho můžete cítit v ovzduší. Zpočátku se tedy konopný dým zdá být mnohem výraznější než tabákový. Znáte to – jakmile si někdo zapálí jointa, všichni hned ví, odkud vítr vane. Proč tomu tak není i s tabákem? Výrazné aroma konopí totiž vzniká uvolňováním terpenů, což jsou z chemického hlediska těkavé uhlovodíky.

Kouř vzniklý spalováním konopí se mnohem snadněji váže na částice vzduchu a nemá tendenci ulpívat v okolním prostředí tak jako kouř z cigaret. 

Při spalování konopí nevznikají horší látky než při spalování tabáku, i když se mylně traduje opak. Dým z tabáku popravdě dokáže být škodlivější – často totiž obsahuje nebezpečné chemikálie, které se do něj přidávají při zpracování a výrobě. Jednou z těchto nebezpečných látek je například akrolein. Ten se do cigaret přidává z důvodu zvýšení dostupnosti nikotinu, ale překvapivě ho najdete i v slzném plynu. V cigaretovém kouři se na rozdíl od toho konopného navíc vyskytuje také formaldehyd a nitrosaminy. Čichli jste si někdy k formaldehydu? Stačí si vzpomenout, kdy jste naposledy natírali syntetickou barvou… úplně lákavá vůně to rozhodně není. Nitrosaminy také nepatří mezi ty nejvábivější látky. Přírodně se vyskytují například ve shnilých vejcích, zkažených rybách a spálené slanině.

Silná vůně, která rychle zmizí

Konopný kouř voní mnohým „lépe“ než tabákový, i když je opravdu silný a charakteristický. Proč tedy vyvane mnohem rychleji? Z chemického hlediska obsahuje totiž konopný dým přibližně dvacetkrát více čpavku než ten cigaretový. Čpavek obsažený v kouři má stejný náboj jako voda či pára. Proto se kouř vzniklý spalováním konopí mnohem snadněji váže na částice vzduchu a nemá tendenci ulpívat v okolním prostředí tak jako kouř z cigaret.

V cigaretovém kouři se na rozdíl od toho konopného vyskytuje i akrolein, formaldehyd a nitrosaminy. 

Konopný dým je jako kreslený slon Dumbo. Nejprve se zdá, že ho z místnosti jen tak nedostanete, ale o pár chvil později zamává ušima, vyletí z okna a je fuč. Tato zdánlivě zázračná schopnost vychází z drobné odlišnosti jeho chemického složení. Vysoké množství čpavku a minimum akroleinu, formaldehydu a nitrosaminů způsobuje, že obláček konopného dýmu nakonec zavoní každému chemikovi i konopnému gurmánovi.

Zdroj: www.leafly.com 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!