Aktuální článek
Konopní ošetřovatelé: Nezbytná pomoc pro seniory

Konopní ošetřovatelé: Nezbytná pomoc pro seniory

  • Konopí může znamenat průlom v péči o starší osoby, které trpí chronickými bolestmi, pocity úzkosti a nespavostí. Každý nicméně reaguje na naši oblíbenou rostlinu trochu jinak a nalézt vhodný způsob podání, ideální množství a časový rámec vyhovující individuálním potřebám představuje pro seniory mnohdy celkem problém.

Ve Spojených státech proto začínají nabývat na popularitě ošetřovatelé zaměření na konopnou medicínu, kteří pomáhají starším osobám s orientací ve světě této pokrokové léčby.  

Naděje na úlevu

Eloise Theisenová pracuje jako atestovaná ošetřovatelka se specializací na seniory ve městě Walnut Creek v Kalifornii. Už více než pět let dává lidem v důchodovém věku naději, že díky léčebnému konopí naleznou úlevu od svých neduhů. Její soukromá lékařská praxe Radicle Health je hojně vyhledávaná mezi rezidenty domova seniorů, v rámci kterého také existuje sdružení uživatelů této léčivky. Mnozí členové seniorského konopného klubu se svěřují přímo do rukou Theisenové, která o ně náležitě pečujePodle Theisenové se díky legalizaci konopí v Kalifornii senioři nebojí jít pro rostlinné přípravky rovnou do lékáren či výdejen. Pracovníci v těchto zařízeních však nejsou vždy řádně poučeni a vzděláni na to, aby dokázali odhadnout potřeby klientů v důchodovém věku. Starší lidé také většinou užívají velké množství léků, přičemž jen málokdo bere ohled na to, jaké následky může mít kombinování některých léčiv s konopím. Mnohdy se pro seniory ani nenajde nikdo, kdo by s nimi zkonzultoval, jak správně z léků přejít na konopí a celkově jim v této situaci posloužil jako rádce. V konečném důsledku tak nespočet starších osob odchází z lékárny s konopnými produkty, které jsou pro ně nevyhovující a příliš jim nepomohou, což většinu z nich od bezpečné bylinné medicíny nadobro odradí. 

Počet seniorů, kteří se chtějí začít léčit konopím a potřebují v tomto směru odbornou pomoc, stále stoupá.

Průměrný věk pacientů Eloise Theisenové je 76, z toho 85 procent jsou ženy. Konopí pro osoby v důchodovém věku nepředstavuje klasickou léčbu, na kterou jsou zvyklí. Není to tak, že si jen vezmou pilulku a mají hotovo. Theisenová proto tvrdí, že je nutno seniory poučit, jak si sami pro sebe mohou zjistit co nejvhodnější dávku, která jim nejen pomůže s jejich symptomy, ale také je nevystaví nechtěným vedlejším účinkům. Z tohoto důvodu je hlavní náplní její práce vzdělávat klienty.

Proč právě ošetřovatelé?

Mnozí z jejích pacientů toho o konopí příliš nevědí a zpočátku vůči němu chovají i jisté předsudky či se dokonce takové léčby bojí. Odmítají ho kouřit a nechtějí se dostat do stavu omámení. Úkolem ošetřovatele je proto jim pomoci v tom, aby se do budoucna zbavili zbytečných obav. Dále mohou klientům napomoct přijít na to, jaký způsob podávání jim vyhovuje nejvíce, tedy zdali upřednostňují inhalaci, perorální prostředky nebo masti. Následně jim vysvětlí možné vedlejší účinky, upozorní na škodlivé kombinace s určitými léčivy a také je poučí, jak mají správně číst příbalové letáky a popisy produktů, aby si ověřili, zdali obsahují vhodné množství účinných látek. Ve spolupráci s ošetřovateli také senioři mohou postupně za pomocí experimentování objevit, jak velká dávka je pro ně nejvhodnější. 

Pracovní asociace konopných ošetřovatelek

V prosinci 2018 byla Theisenová zvolena jako předsedkyně americké asociace konopných ošetřovatelů American Cannabis Nurses Association (ACNA). Jedná se o pracovní organizaci, která má za cílem sjednotit všechny osoby pracující v oboru, a tak dosáhnout toho, aby tato profese byla oficiálně uznána jako odborné zaměření. ACNA se také mimo jiné profiluje jako vzdělávací a právní asociace. Počet členů se současně pohybuje okolo 1 200 ve 47 státech USA. Organizace na svých webových stránkách nabízí možnosti dalšího online vzdělání a videosemináře. Každý rok též ACNA pořádá vlastní konferenci. 

Úkolem ošetřovatele je zbavit seniory zbytečných obav.

Asociace představuje pro konopné ošetřovatele především bezpečnou podporu v případě, že mají pocit, že nemohou problematiku lékařského konopí samostatně řešit v rámci svého státu a tamějších zdravotnických organizací. ACNA svým členům poskytuje písemná stanoviska, kterými se mohou obhajovat ve svých obvodech. Taktéž jim poskytuje informační brožury a další vzdělávací materiály. Do budoucna má asociace v plánu veřejně zpřístupnit data z výzkumů o konopí.

Konopní ošetřovatelé dosud nemohou obdržet oficiální certifikaci

Americká rada ošetřovatelů The National Council of State Boards of Nursing (NCSBN) nedávno vydala nové směrnice pro pracovníky, kteří pečují o pacienty, jež užívají lékařské konopí. Podle rady se tak ošetřovatelé musí dokázat orientovat v legislativě a programech týkajících se konopí ve svých obvodech. Dále je nutné, aby měli povědomí o nejnovějších a relevantních vědeckých objevech, výsledcích výzkumů a bezpečnostních doporučeních a nařízeních. V neposlední řadě by také měli zachovat vůči uživatelům léčebného konopí co nejvíc neutrální postoj, aby pacienti neměli pocit, že jsou jakkoli odsuzování. Navzdory obsáhlosti směrnic se v nich však nenachází prakticky žádná informace, ani doporučení na téma samotné péče o klienty a společného nalezení ideálního léčebného režimu pro konopné pacienty. 

Ošetřovatelé učí seniory, jak správně číst příbalové letáky, aby si ověřili, zdali produkt obsahuje vhodné množství účinných látek. 

ACNA mezitím pokračuje ve snaze o zajištění oficiální certifikace pro svůj tréninkový program, který nabízí začínajícím členům asociace. Theisonová uvádí, že se o prosazení certifikace snaží již druhým rokem, nicméně doufá, že se již blíží do finále. Počet seniorů, kteří se chtějí začít léčit konopím a potřebují v tomto směru odbornou pomoc, stále stoupá. Předpokládá se tak, že nový obor bude nadále lákat další a další zájemce. 

Zdroj: www.forbes.com/ 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!