Aktuální článek
Laktony, ketony a fenoly – nový lexikon vůní konopí

Laktony, ketony a fenoly – nový lexikon vůní konopí

  • Konopí lidstvu nabízí bezednou studnici poznání. Každý den vědci objeví něco nového o jeho biologii, chemii a možném využití v medicíně. Rostlina v sobě skrývá na 1 500 různých látek a každý další objev nám prozradí něco víc o tom, jak fungují a jakým způsobem může člověku pomoci.

Na trhu s legálním konopím si dnes každý zákazník najde přesně to, co potřebuje. Prodejci se v poslední době navíc konečně vymaňují z příliš jednoduchého rozdělování odrůd na indiku a sativu. Zákazníci si mohou odrůdu vybrat například i dle obsahu terpenů, což jsou aromatické látky, které ovlivňují chuť a vůni jednotlivých odrůd i jemné nuance v jejich účincích. 

Zelená gastronomie

Společně s nabídkou se nyní rozšiřuje i slovník konopných gurmánů, kteří konečně mohou chuť, vůni i účinky své oblíbené odrůdy popsat do detailu. Neměli bychom ale zapomínat na to, že kanabinoidy a terpeny to rozhodně nekončí – konopí stejně jako všechny ostatní rostliny přirozeně obsahuje desítky dalších sloučenin. 

Mezi známé fenoly patří například resveratrol, který se vyskytuje ve vinných hroznech či salicylát, který je obsažen v březové kůře a mimo jiné ho najdete i v aspirinu.

Všechny tyto symbiotické látky se pak podílejí na tzv. synergickém efektu, který zaručuje, že výsledný účinek konopí je komplexnější a výraznější než součet účinků jednotlivých látek, které se na něm podílejí. Pokud tomuto mechanismu chceme doopravdy porozumět, musíme nejprve pochopit, jak tyto dílčí látky fungují a jak do sebe ve výsledné mozaice zapadají.  

Co všechno se skrývá v konopí?

Řada výzkumných společností pracuje na vývoji propracovanějších přípravků, které by zákazníkům nabídly ještě lepší účinky než kdy dříve. „Kanabinoidy a terpeny jsou jen součástí obří konopné mozaiky,“ sdělili magazínu Civilized zástupci a vědečtí pracovníci společnosti True Terpenes, Ben Cassiday a David Heldreth. „Ukázalo se, že některé látky, které jsme dosud považovali za terpeny, ve skutečnosti terpeny nejsou. Například mentol a citral se řadí mezi terpenoidy, což je skupina sloučenin, které mají terpenovou strukturu nebo jsou tvořeny terpeny. Obdobným příkladem je také eugenol, který jsme sice za terpen donedávna považovali, ale přitom se jedná o fenolickou sloučeninu.“  Fenolické sloučeniny, také zvané fenoly, jsou stejně jako terpeny aromatické a také se nacházejí v mnoha rostlinách. Mezi známé fenoly patří například resveratrol, který se vyskytuje ve vinných hroznech či salicylát, který je obsažen v březové kůře a mimo jiné ho najdete i v aspirinu. Fenoly jsou ve své podstatě reaktivní molekuly kyselin, ve kterých se hydroxylová skupina váže na uhlovodík, a některé z těchto látek jsou silné antioxidanty. Studie z roku 2018 publikovaná u nakladatelství Bentham Science Publishers se snažila fenoly rozpoznat mezi 480 látkami obsaženými v konopí. Vědci došli k závěru, že nekanabinoidní látky jsou pro konopí stejně zásadní a určující jako dodnes 144 rozpoznaných kanabinoidů. 

Orchestr chutí

„Látky, mezi které patří ketony, fenoly, estery, flavonoidy a další, ovlivňují zejména chuťový profil konopí,“ uvedla studie výzkumného týmu společnosti True Terpenes. „Pokud bychom chuť konopí přirovnali k hudbě, terpeny by byly jako dechy, které sice mohou nést základní melodii, ale aby skladba fungovala jako celek, potřebuje orchestr ještě perkuse a basy. Jen souhrou všech nástrojů může vzniknout doopravdy komplexní skladba chutí.“

Kanabinoidy a terpeny to rozhodně nekončí – konopí stejně jako všechny ostatní rostliny přirozeně obsahuje desítky dalších sloučenin. 

Ketony a laktony se od ostatních aromatických molekul v některých ohledech liší. Z chemického hlediska jsou laktony karboxylové estery, což jsou organické sloučeniny, ve kterých je vodík v kyselině nahrazen alkylem nebo jinou organickou skupinou. Výsledkem je mastný alkohol, jenž stojí za krémovými, máslovými, sýrovými a ovocnými chutěmi připomínajícími maracuju či kokos. Laktony se běžně používají při výrobě parfémů a vůní. Setkat se s nimi můžete například v kokosových aromatech obsažených v opalovacích krémech a broskvových parfémech, kterými zaváněly celé devadesátky a přelom tisíciletí.  V konopí se laktony vyskytují jen vzácně. Když už na ně narazíte, budete si to pravděpodobně ještě dlouho pamatovat – stojí totiž za velmi výraznými chutěmi a vůněmi připomínajícími sýr, zatuchlinu nebo dokonce ovoce. Heldreth nám sdělil, že vědci doposud v konopí objevili jediný lakton – 2-c-metylaldoteronolakton. Naše chutě se tedy pravděpodobně častěji řídí spíše fenoly a ketony než laktony.  

Není dieta jako dieta

Ketony jsou dnes moderním předmětem výzkumu zejména kvůli populární ketogenní dietě, při které se lidé snaží nabudit svá játra, aby tvořila ketony z mastných kyselin. Ketony se totiž dokážou stát alternativním zdrojem energie a nahradit klasické spalování sacharidů. Ketony jsou rozpouštědla, která obsahují uhlík a běžně se vyskytují v mnoha formách cukru, ale i v alkoholu. Dokonce i odlakovač na nehty je keton. Heldreth tvrdí, že díky těmto sloučeninám bychom mohli zjistit, kam se bude ubírat budoucnost chutí. „Ketony, mezi které patří například 2-heptanon, svou chutí často připomínají banán a fenolické sloučeniny zase zahrnují mimo jiné eugenol, který má zemitou či bylinnou vůni. Myslím, že obě tyto skupiny látek brzy zaujmou ve výrobě konopných produktů významnou pozici a jejich využití se bude měnit jen podle toho, která chuť zrovna přijde do módy.“ 

Kde se bere chuť konopí?

Jak vlastně výše zmíněné látky souvisí s chutí vaší oblíbené odrůdy? Například společnost True Terpenes je začala využívat při výrobě svých produktů, které ve skutečnosti nejsou z konopí – sestávají se pouze ze směsí terpenů, které jsou pro určité odrůdy konopí typické. Těmito směsmi pak mohou ostatní výrobci obohacovat své finální konopné produkty. Výrobcům se tak do ruky dostává nástroj, díky kterému mohou zákazníkům nabídnout perfektně vyladěný výrobek, co se týká chuti i účinků. „Díky těmto aromatickým látkám budeme konečně moci posunout chuť konopí blíže k chutím, které běžně známe například z ovoce či jídla.“ 

Ukázalo se, že některé látky, které jsme dosud považovali za terpeny, ve skutečnosti terpeny nejsou. 

Konopní gurmáni i odborníci se dnes již nemohou dočkat, až se konopný průmysl z hlediska inovací a objemu poznatků přiblíží ostatním odvětvím gastronomie. „Lexikon chutí konopí se každým dnem rozšiřuje. Brzy se tak dost možná budeme moci dočkat chuťových profilů zahrnujících broskvové aroma či dokonce houbové umami… Svět chutí konopí je stejně jako u vína, kávy či řemeslného piva nekonečný,“ sdělili Heldreth a Cassiday magazínu Civilized. „Způsob, jakým konzumujeme, se začíná proměňovat – mnohé zákazníky již začíná zajímat, z jakého prostředí potraviny pocházejí a jaký to má vlastně vliv na jejich chuť.“  Cílem snad všech farmářů je u svých produktů dosáhnout plnější chuti – ani konopí v tomto ohledu není výjimkou. „Jediné, co nás drží zpátky, je naše vlastní představivost. Tyto látky odjakživa stály za veškerými chutěmi, které nám jídlo nabízí. Teď už to víme – stačí se jen rozhodnout, co s těmito znalostmi uděláme,“ vysvětluje Heldreth. „Jakmile zjistíme, jaké látky samostatně i synergicky souvisí s danými chutěmi, budeme moci výrazně ovlivnit i chuť jednotlivých odrůd konopí.“ 

Budoucnost vašeho jídelníčku

Leckdo by mohl namítnout, že společnosti, mezi které patří i True Terpenes, se tímto tématem zabývají jen proto, aby z aromatických látek mohly vyrábět doplňkové produkty. Výsledky jejich výzkumu ale budou i přes současný nezájem vědy o toto odvětví postupně nabývat na důležitosti. 

Pokud bychom chuť konopí přirovnali k hudbě, terpeny by byly jako dechy, které sice mohou nést základní melodii, ale aby skladba fungovala jako celek, potřebuje orchestr ještě perkuse a basy. 

Výzkumníci chutí a vůni totiž vytváří slovník, o který se jednou budou moci opřít všichni gurmáni i celá konopná komunita. Zákazníci budou díky tomuto slovníku ke konopí přistupovat jako ke kvalitnímu vínu. To ale není vše – vědci by se měli začít zabývat způsoby, jakými se tyto látky mohou podílet na psychotropních, psychedelických a léčivých účincích konopí. U konopí totiž jde vůně často ruku v ruce s účinky – například rozmanitá květinová vůně linaloolu má na mnohé uživatele uklidňující účinky a dokáže potlačovat úzkosti. Konopí ještě rozhodně skrývá mnohá tajemství. V několika dalších desetiletích nás jistě ještě v mnohém překvapí a možná i navždy změní způsob, jakým přistupujeme ke zdravotnictví, jeho užívání i celému světu kolem nás.

Zdroj: www.civilized.life

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!