Aktuální článek
Hledání rovnováhy za pomoci konopí pohledem tradiční čínské medicíny

Hledání rovnováhy za pomoci konopí pohledem tradiční čínské medicíny

  • Slovo „rovnováha“ ve vztahu ke zdravému životnímu stylu najdete ve slovníku snad každého přírodního léčitele, a ačkoli by to někomu mohlo znít jako klišé, na cestě k dosažení fyzické i duševní pohody hraje rovnováha skutečně klíčovou roli.

Být zdravý znamená, že tělo musí být v rovnováze neboli v homeostázi. Potřeba vyváženosti leží v samotných základech prastarých způsobů léčení, ale v dnešní době se na ni soustředí také například funkční, holistická či naturopatická medicína. A s hledáním rovnováhy v užívání konopí nám nic nepomůže lépe než tisíci lety prověřená čínská medicína. Čínská medicína je založena na přesvědčení, že ztratí-li energie jin a jang svou harmonii, tělo postihne nemoc. Jin a jang vyplývá z pěti prvků materialistického světa – vody, země, kovu, dřeva a ohně. Ty dále řídí čtyři základní lidské šťávy: čchi (vitální energie), krev, tělesné tekutiny a esence. Tok čchi je energie, díky které jsme schopni žít a přemýšlet, krev vytváří tkáň a drží naši duši v rovnováze, tělesné tekutiny naše tělo „promazávají“ a chrání. Esence doprovází procesy reprodukce a regenerace. Čínská medicína odhaluje příčiny nerovnováhy a za pomoci bylin a úpravy stravovacích návyků naše tělo přivádí zpět k rovnováze, ke zdraví.

Konopí je přínosné, pokud si jsme pokaždé plně vědomi, proč vlastně ho k léčbě užíváme. 

Konopí bylo podle dochovaných dokumentů nedílnou součástí tohoto nastolování rovnováhy již od roku 2700 před naším letopočtem. Používalo se při léčbě více než sta různých druhů nemocí, mimo jiné dny, revmatu nebo bolesti hlavy. Nicméně cokoli užíváme v nadměrném množství, nám nakonec může spíše uškodit. „Stručně řečeno platí, že cokoli v nepřiměřeném množství vyvádí tělo z rovnováhy,“ tvrdí terapeutka Delaney Willeyová. 

Jak konopí účinkuje?

Podle Willeyové konopí v tradiční čínské medicíně tělo otevírá a zahřívá a působí tak na játra, žlučník, plíce, srdce, slezinu, ledviny a lymfatický systém. Přímo ovlivňuje také imunitní, nervový a hormonální systém a v neposlední řadě také spánek. Nesprávné nebo nadměrné užívání však může vést ke zhoršení stavu. Pokud se některému orgánu už tak dostává příliš mnoho tepla, jeho otevření a rozehřátí může problém zkomplikovat. K razantnímu zhoršení stavu by mohlo dojít, například kdybychom léčili konopím přehřátí plic. 

Jaké jsou jeho přínosy?

Z pohledu čínské medicíny „konopí rozvíjí kreativitu“, vysvětluje Willeyová. „Dává nám nové možnosti interakce s okolním světem.“ Zpočátku mysl otevírá, zdá se však, že je zde určitá hranice, po jejímž překročení se spektrum přínosných účinků zužuje. 

Jak předejít nerovnováze

Přestože nám konopí zpočátku mysl otevře, dlouhodobě může způsobit ztrátu směru a vůle se do něčeho pouštět a v důsledku toho nás pak může pohltit pocit nudy. Podle čínské medicíny může dlouhodobé užívání také zapříčinit zablokování lymfatického systému nebo spalování tekutin v těle, což vede k následnému vysušení dýchacího ústrojí (plic) a trávicího traktu (sleziny/žaludku). Vzhledem k tomu, že konopí naše orgány zahřívá, lidé s tendencí k přehřívání (například záněty, refluxní chorobou jícnu nebo akné) by měli užívání konopí omezit.

Cokoli užíváme v nadměrném množství, nám nakonec může spíše uškodit. 

Willeyová dále vysvětluje, že konopí je přínosné, pokud si jsme pokaždé plně vědomi, proč vlastně ho k léčbě užíváme. „Užíváte něco nadměrně? Užíváte něco na snížení hladiny stresu? V takovém případě by bylo velice přínosné zjistit, co je příčinou vašeho stresu.“ Dále pak dodává: „Při užívání jakýchkoli léčivých látek musíte pochopit, proč je užíváte.“ Než se rozhodnete, zda se na cestě k rovnováze necháte vést konopím, upřímně posuďte svůj stav a pokuste se nalézt odpovědi na tyto otázky.

Zdroj: dopemagazine.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!