Aktuální článek
IACM 55: Konopí jako léčivo se šíří Thajskem

IACM 55: Konopí jako léčivo se šíří Thajskem

  • „Thajsko ve středu distribuovalo do nemocnic 4 500 lahví konopného výtažku – jedná se o první využití léčebného konopí od chvíle, kdy zde bylo léčebné konopí loni legalizováno,“ psalo se v novinách po celém světě na začátku srpna.

Podle agentury Reuters má medicínské využití konopí v Thajsku historicky dlouhou tradici – zejména při chronické únavě a bolesti. Loňská legalizace léčebného použití, jako jedna z prvních v Asii, měla za cíl zavést oficiální využívání konopí ve zdravotnictví a zahájit klinický výzkum i standardizované pěstování. Thajská Státní farmaceutická organizace (GPO) nyní přistoupila od slov k činům, když distribuovala do nemocnic konopný výtažek do rukou přibližně 4 000 registrovaných pacientů. Ještě tento měsíc by měly nemocnice obdržet dalších 2 000 lahviček.

„Konečně můžete vidět, proč jsme vlastně konopí legalizovali,“ prohlásil místopředseda vlády Anutin Čarnvirakul, který zároveň zastává funkci ministra zdravotnictví. „Nešlo o laciné gesto. Jde nám jen o to nabídnout pacientům v Thajsku péči, kterou si zaslouží.“ Thajsko má v plánu během dalších pěti či šesti měsíců do nemocnic distribuovat rovný milion balení konopných extraktů. Čarnvirakul se navíc nechal slyšet, že od září bude GPO společně se soukromými společnostmi schopno vyrábět každý měsíc 200 000 balení. GPO zároveň brzy začne sázet již druhou sadbu konopí a počátkem roku 2020 by chtěla zavést pěstování ve sklenících, čímž by se výrazně zvýšilo množství produkovaného extraktu.

www.reuters.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!