Aktuální článek
Thajsko – za tajemnými kořeny konopné léčby

Thajsko – za tajemnými kořeny konopné léčby

  • Vztah Thajska a konopí jde nahoru a dolů jako na horské dráze. Tradiční thajská medicína a kuchyně využívá konopí již od nepaměti. Držení, prodej i užívání konopí je zde ale od roku 1934 ilegální.

To ale rozhodně neznamená, že by zde nebylo k dostání – jedna místní odrůda byla díky své výjimečné síle vyhlášená mezi americkými válečnými veterány, kteří se zde zotavovali během války ve Vietnamu. Podle konopného magazínu High Times je thajské konopí „hutné, bez semen a silnější než slon.“ Příběhy amerických vojáků napomohly rozšířit thajské konopí a jeho místní metody kouření po celém světě. Thajsko do slovníku huličů prostřednictvím válečných veteránů údajně přispělo termínem „bong“ – ten prý pochází z thajského slova „baung“, které označuje válcovitou dřevěnou rouru. 

„Zahraničním zákazníkům chceme nabízet lázeňské procedury zahrnující i léčbu konopím.“ 

Koncem osmdesátých let se Thajsko stalo jedním z největších vývozců konopí. To však ani trochu nepotěšilo Spojené státy, kterým se nakonec podařilo Thajsko přesvědčit, aby společně s nimi vyhlásilo konopí válku. Pašování konopí do Spojených států tím sice úspěšně zastavili, ale na druhou stranu tím donutili thajské dealery, aby začali prodávat více metamfetaminů. Vyšší popularita tvrdých drog v Thajsku drog s sebou přinesla i neveselé statistiky – podle Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) se v roce 2017 rozhodlo 177 847 lidí nastoupit léčbu závislosti na metamfetaminu a jen 14 616 odborníky vyhledalo kvůli problémům s užíváním konopí. 

Válka a mír

V roce 2016 thajský ministr spravedlnosti Paiboon Koomchaya prohlásil válku proti drogám za neúspěšnou a zdejší situace se náhle začala měnit. Thajsko loni v prosinci legalizovalo léčebné konopí, což dle magazínu Vice naznačuje, že by se „Thajsko jednou znovu mohlo stát zelenou velmocí“ a ovlivnit drogovou politiku v celé jihovýchodní Asii. „Thajské konopí se brzy zařadí mezi giganty na globálním trhu, kterými jsou dnes společnosti vyrábějící švýcarské hodinky či Apple,“ sdělil magazínu Vice Jim Plamondon, zástupce marketingového ředitele konopné společnosti Thai Cannabis Corporation sídlící ve městě Čiang Mai.

Jak se regulace po celém světě postupně uvolňují, konopný průmysl nezadržitelně roste. 

Nový thajský ministr cestovního ruchu a sportu Pipat Ratchakitprakan také věří v potenciál konopí – konopí by dle něj mohlo přinést peníze do státní kasy skrze turismus. „Chtěli bychom zákazníkům nabízet léčebné pobyty zahrnující detox, thajské masáže a lázeňské procedury zahrnující i léčbu konopím,“ prohlásil Ratchakitprakan dle novin Bangkok Post ve svůj první den ve funkci. Yuthasak Supasorn, ředitel organizace Tourism Authority of Thailand spadající pod ministerstvo cestovního ruchu a sportu, slova ministra zanedlouho poté potvrdil a dodal, že jeho organizace bude v zájmu podpory „kvalitního cestovního ruchu“ léčebné konopí propagovat. Cílovou skupinou jsou přitom především zámožnější turisté z Evropy a Ameriky. Thajsko se podporou cestovního ruchu snaží vyrovnat značné ztráty způsobené propadem příjmů z čínského trhu, které vznikly v důsledku čínsko-americké obchodní války. 

Dovolená na trávě

Konopný turismus kvete po celém světě. Ve státech USA s legálním konopím, mezi které patří například Colorado či Kalifornie, se můžete jako turisté zúčastnit například exkurzí do výdejen a pěstíren, zapojit se do trávou podnícených uměleckých improvizací či se s konopím naučit vařit. Jak se regulace po celém světě postupně uvolňují, konopný průmysl nezadržitelně roste.

Thajsko do slovníku huličů prostřednictvím válečných veteránů přispělo termínem „bong“. 

Společnost Prohibition Partners pro výzkum konopného trhu odhaduje, že hodnota konopného průmyslu v Thajsku by do roku 2024 mohla vzrůst na neuvěřitelných 21 miliard bahtů (cca. 15 miliard Kč). „Regulovaný trh s legálním konopím by mohl od základu změnit životy pacientů, farmářů a významně ovlivnit ekonomiku mnoha asijských zemí,“ nechal se slyšet Daragh Anglim, generální ředitel společnosti Prohibice Partners, v rozhovoru pro noviny Bangkok Post letos v květnu. „Asie je dnes nejlidnatějším regionem světa. Legalizace konopí by zde z finančního hlediska mohla výrazně podpořit ekonomický růst a zvýšit místní i mezinárodní poptávku.“ Thajsko je, co se týká přístupu ke konopí, nejpokrokovější zemí jihovýchodní Asie – konopí je zde sice zatím legální pouze pro léčebné využití, ale všechny okolnosti naznačují, že se Thajsko dost možná brzy stane konopnou velmocí celé Asie. Je čas dát trávě zelenou a vyrazit na dovolenou za moře!

Zdroj: www.scmp.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!