Aktuální článek
Průkopníci v zemi tulipánů

Průkopníci v zemi tulipánů

  • V očích široké veřejnosti je Nizozemsko hotovou Mekkou zahradníků, šlechtitelů flóry a fanoušků krásných rostlin. Nemenší věhlas má i místní konopná scéna. Obyčejný turista by při návštěvě Amsterdamu nejspíš i uvěřil, že vše, co tu může koupit, ubalit a vykouřit, má skutečně základy v nizozemském šlechtitelském umění.

Ale jaká je pravda? Byly opravdu u zrodu legendárních modelů dnešní doby šikovné holandské zahradnické ruce? Měli by být tito „holandští mistři“ po právu glorifikováni? Pojďme se vydat proti proudu času do první poloviny sedmdesátých let, do prostředí rozlehlých skleníků v okolí Rotterdamu.

Holandská tráva z divokých odrůd

„Nederwiet“ je v moderní kuřácké subkultuře slangový výraz pro silnou trávu, zpravidla okolo 25 procent THC. Avšak význam slova na počátku sedmdesátých let označoval původní holandské konopné kultivary vyšlechtěné ze semen divokých odrůd z celého světa. V Evropě dominovala africká genetika, dále pak Asie. Mezi hippies se rozmáhá trend toulek po vyhlášených konopných lokalitách, jako jsou Jižní a Střední Amerika, Thajsko či oblasti v okolí Kašmíru a podhůří Nepálu. Na konci exotické dovolené pak semínka přivezená domů mezi tulipány posloužila jako odrazový můstek pro skutečně původní holandské sativní šlechtitelské počiny, jako byl Purple nebo Green Lemon. Holanďané byli na své odrůdy pyšní.

Moderní holandská scéna je ve skutečnosti výdobytek mezinárodní undergroundové spolupráce nadšenců ze Spojených států, Austrálie a Nizozemska.

Nevěřili, že by někdo mohl být v zahradnickém umění ještě lepší než oni, což bylo vidět i v poněkud ješitné reakci na nová, poměrně drahá semena z oblasti takzvaného smaragdového trojúhelníku, tvořeného severokalifornskými okresy Mendocino, Humboldt a Trinity. Skunk 1#, Northern Lights, Haze, Early Girl či California Orange jsou dnes již světově rozšířené, notoricky známé názvy odrůd staré školy, které však v prvních okamžicích mělo k dispozici v Nizozemsku jen pár vyvolených. Ti se rekrutovali z okolí Američana Davea Watsona přezdívaného Sam the Skunkman. Nebylo tedy zas tak paradoxní, že potenciál nových odrůd z Ameriky tehdy nevycítil jako první Holanďan, ale Australan Nevil Schoenmakers, zakladatel první holandské semenné banky.

Začátek éry skunků

Další úspěšní účastníci této první skunkové pěstitelské seance byli Ben Dronkers (zakladatel Sensi Seeds) a Eddie Reekeder (přezdívaný Flying Dutchman, Létající Holanďan). Největší skeptik Eddie, který dostal vzorek semen Skunku zdarma, protože odmítal zaplatit vysoké ceny za neznámé americké odrůdy, vzpomíná: „Když jsem viděl výsledky, bylo mi hned jasné, že tohle změní celou konopnou scénu. Obrovské palice Skunku obalené pryskyřicí s úžasně komplexní vůní byly prostě bomba a vystřelily nás do úplně jiné dimenze. Rostliny byly jedna jako druhá – a navíc měly krátkou dobu květu.“

Pro Nizozemsko tedy nastává rokem 1974 intenzivní šlechtitelská éra, která dává vzniknout legendárním odrůdám. Ty po následujících dvacet let dominují různým „cannabis cupům“ a stávají se stavebními kameny pro moderní evropské konopné odrůdy, jak je známe dnes. Nejvýraznější osobnost této doby – jelikož se nikdy svými aktivitami netajil – byl bezpochyby již dříve zmiňovaný Nevil Schoenmakers, kterému se v té době přezdívalo „King of Cannabis“. Původem Australan, cestovatel, kontroverzní osobnost a zároveň legenda mezi průkopníky konopných bank. Bez váhání vsadil na potenciál tajemných semen od Skunkmana a dokázal vytvořit celosvětový semenný byznys s primárními odběrateli ze Spojených států – v roce 1986 měl patnáct tisíc zákazníků jen z Ameriky. Osud má smysl pro ironii.

Odrůdy jako Nevil’s Haze, Super Skunk, Silver Pearl, Silver Haze nebo jejich nejslavnější hybrid Northern Lights 5 x Haze dnes vnímáme jako samozřejmou součást konopné historie, nicméně tyto legendy z rukou geniálního šlechtitele Nevila by nikdy nevznikly, kdyby neměl k dispozici solidní základ převážně indikových odrůd z amerického pacifického pobřeží. Prakticky v každé dnešní evropské genetice je přítomna alespoň trocha Northern Lights. Moderní holandská scéna s coffeeshopy a seedbankami produkujícími věhlasné odrůdy je tedy výdobytek mezinárodní undergroundové spolupráce nadšenců ze Spojených států, Austrálie a Nizozemska. Unikátní předání silné genetické štafety umožnilo vzniknout takřka přes noc novému oboru se silným ekonomickým a kulturním potenciálem, a to na úrovni srovnatelné s novodobým vinařstvím.


…………………………………………………………………………………………………………………..

Revoluční odrůdy ze 70. let

Skunk 1#

Základní stavební kámen moderního šlechtění konopí. Od doby vzniku zhruba před padesáti lety byl ještě dlouho „došlechťován“, než dospěl do dnešní podoby. Původně kříženec tří odrůd, nyní nejčastěji kříženec odrůd Afghan, Columbia Gold, Acapulco Gold a Thai. Původní americká verze je chuťově odlišná od holandské. V USA totiž upřednostňovali rostliny s typickým organickým odérem a štiplavou chutí, kdežto milovníci sladkého kouře z Nizozemska vybírali sladké fenotypy ovlivněné více thajskou genetikou. 

Northern Lights

Pravděpodobně nejslavnější odrůda vyšlechtěná na Pacifickém severozápadě je zjednodušeně řečeno mnohonásobně mezi sebou zkřížený afghán. Tato klasická indika byla šlechtěna přes dvacet generací, než byla představena veřejnosti. Nikdy se však nestala tak stabilní jako Skunk #1. Jedná se o malé robustní rostliny s velkou centrální palicí, mimořádně pryskyřičnaté a skvěle uzpůsobené k indoorovému pěstování.

Haze

Tato výjimečná sativa pocházející z kalifornského města Santa Cruz je tvořena thajskou, mexickou, kolumbijskou a jihoindickou genetikou. Je to jedna z mála rostlin, které přežívají do dneška, a to díky tomu, že se dostala do Amsterdamu (tedy její tzv. kolumbijská verze). Dalo by se říci, že jde o unikátní genetickou banku kýžených sativních vlastností v jedné odrůdě. Sama o sobě se moc k pěstování nehodí, protože její výkvět trvá hodně dlouho, ale používá se jako „chuťový booster“ při šlechtitelských projektech. Naštěstí i padesátiprocentní Haze se stále vyznačuje úžasně kořeněnou příchutí a silným povznášejícím účinkem.

Northern Lights 5 x Haze

Ukázkový příklad heterózního efektu dvou genetických protipólů. To nejlepší ze sativních vlastností Haze a indikových vlastností Northern Lights 5. Rychlost a kvalita, skvělá chuť a účinek – takový je legendární mix dvou kalifornských legend z rukou Australana Nevila Schoenmakerse. Tato odrůda, ať už samotná nebo v podobě svých potomků, vyhrávala konopné přehlídky až do konce devadesátých let.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!