Aktuální článek
Drogová poradna

Drogová poradna

  • Ve spolupráci s online drogovou poradnou (www.drogovaporadna.cz), kterou spravuje tým zkušených odborníků o.s. Sananim.

Testy na drogy v práci

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, jak se chovat při kontrole na drogy v práci. Probíhá to tak, že přijdou bezpečáci a pošlou pár lidí, aby se vyčůrali. Pokud v moči něco najdou, vezmou dotyčného do nemocnice na testy krve. (Firma je v krizi, tak šetřej a vyhazujou lidi za blbosti. Můžou si tohle vůbec dovolit?) Jak se můžu bránit? Mohu jim odmítnout dát moč se zdůvodněním, že přestávám a navrhnout, ať mě otestují až za 3 měsíce, že už budu čistá?

Dobrý den.
Aby byl zaměstnavatel oprávněn vyvozovat sankce vůči zaměstnanci, je povinen prokázat, že je na pracovišti bezprostředně pod vlivem návykové látky. Orientační testy prováděné z moči detekují metabolity THC, které jsou v organismu zjistitelné po velmi dlouhou dobu (až měsíc), neznamenají však, že jste bezprostředně pod vlivem THC. To rozliší pouze test z krve, který identifikuje tzv. „aktivní THC“, které znamená, že váš aktuální stav je zřejmě účinky látky ovlivněn. Toto „aktivní THC“ je v krvi zjistitelné max. 18 hodin po užití marihuany. V případě, že máte být v zaměstnání testována, by bylo nejlepší si den předtím marihuanu nedávat a naopak na provedení testu z krve trvat. Odmítání testů může být hodnoceno jako porušení pracovní kázně.

V případě problémů vám doporučuji obrátit se na Právní poradnu A.N.O., která poskytuje bezplatné právní poradenství v souvislosti s drogovou problematikou. Kontakt najdete na asociace.org

Hodně štěstí.

Marihuana a sex

Chtěl bych se zeptat, jaký má kouření trávy vliv na sex. I po 20 letech je náš sex stále takový ostýchavý, stydlivý. Přemýšlel jsem, že by manželka možná byla odvázanější, kdybych jí přidal do normální cigarety marihuanu. Není to blbost, nebo moc škodlivý? Díky.

Dobrý den,
já myslím, že to není dobrý nápad. Zvláště pokud byste marihuanu manželce do tabáku přidal bez jejího souhlasu, to bych vnímala přinejmenším jako něco velmi neférového (ale předpokládám, že takhle jste to nezamýšlel). Reakce na marihuanu je individuální a občas se stává, že marihuana dotyčného naopak výrazně utlumí a uzavře do sebe, případně vyvolá i jiné, poměrně nečekané reakce (kupříkladu stavy úzkosti a paniky apod.). Nelze to předem s jistotou odhadnout, zvláště pokud manželka zkušenosti s marihuanou nemá.  Bylo by určitě lepší s manželkou stran vlastní nespokojenosti v sexuálním životě nejdříve otevřeně promluvit. Pokud by to nezafungovalo, existuje možnost obrátit se na odborníky (sexuolog, psycholog).

Jsem mimo

Dobrý den. Je mi 15 let a před týdnem mě kámoš překecal, ať si taky zahulím trávu. Po 5 minutách přišlo rychlé bušení srdce a připadalo mi, jako by se čas zastavil. Měl sem červené oči a bolelo mě břicho. A od té doby neumím žít reálný život. Jsem úplně mimo, mám výpadky paměti, nepamatuji si, co sem dělal třeba včera a furt sem ospalý. Co mám dělat?

Dobrý den,
vypadá to, že vám marihuana vyloženě nesedla. Důležité tedy je, abyste už rozhodně dál nekouřil. S největší pravděpodobností by se problémy opakovaly, dost možná ještě v horší podobě. Kromě marihuany je nutné, abyste se vyhnul i dalším drogám, především halucinogenům (LSD, houbičky a podobně). Nějakou dobu se teď zkuste vyvarovat i alkoholu, nastavit si pravidelný režim, dostatečně spát, moc si nezatěžovat hlavu, neponocovat. Vydržte ještě týden dva, pokud by se stavy nelepšily, pak bych doporučila navštívit lékaře – psychiatra a s ním celý problém probrat. Je ale nutné, abyste mu řekl pravdu.

Kouření marihuany v těhotenství

Dobrý den, je mi 28 let a zhruba od 17 let kouřím marihuanu. Nyní jsem neplánovaně otěhotněla (cigarety nekouřím vůbec, alkohol piji příležitostně). Mám strach o dítě, do 5. týdne jsem kouřila marihuanu denně. Existuje o vlivu marihuany na plod nějaká spolehlivá studie? Je to například horší, než cigarety?

Dobrý den,
obecně lze říct, že kouření čehokoli (tabáku i marihuany) je škodlivé. Už kvůli zplodinám, které při spalování vznikají. Nebo také kvůli omezení přísunu kyslíku dítěti. Na druhou stranu, v případě, že jste s užíváním přestala, případně ho velmi omezila, nehrozí žádné vážné nebezpečí.

Se studiemi je to trochu obtížné. Naordinovat kouření marihuany těhotným by nebylo příliš etické. Výzkumy se tak omezují na matky, které kouří dobrovolně, respektive samy od sebe. Některé studie uvádí poškození jako je menší hmotnost novorozence, horší pozornost dětí, deficity v oblasti paměti a kognitivních funkcí. Jiné studie srovnávají marihuanu s tabákem a ukazují, že je v tomto směru méně škodlivá, než tabák (což nejspíš souvisí i s množstvím užitých cigaret vs. občasné užití marihuany).

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!